18.6.2024 | Svátek má Milan


KONFLIKT: Evropská proxy válka proti Izraeli

14.3.2023

Tím, že je EU posedlá „zločiny“ Izraele a skutečné zločiny spáchané Hamásem v Pásmu Gazy ignoruje, prokazuje obrovskou medvědí službu dvěma milionům Palestinců, kteří tam žijí. Politiku EU v regionu diktuje nenávist vůči Izraeli a s pomocí Palestincům nemá nic společného. Na snímku: Vedoucí mise Evropské unie na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy Sven Kuhn von Burgsdorff (vpravo) navštívil 30. ledna 2023 ilegálně vybudovanou palestinskou osadu Chán al-Ahmar poblíž Jeruzaléma. (Foto: Ahmad Gharabli / AFP prostřednictvím Getty Images)

__________________________________________________________

30. ledna 2023 navštívili zástupci Evropské unie a několika dalších zemí, včetně Belgie, Brazílie, Dánska, Irska, Španělska a Švédska, palestinskou komunitu Chán al-Ahmar ležící na Západním břehu Jordánu, „aby vyjádřili své znepokojení nad hrozbou demolice, které vesnice čelí.“

Osada Chán al-Ahmar, domov 38 palestinských rodin, byla ilegálně postavena před více než deseti lety jako součást politiky Palestinské samosprávy a jejího plánu na nezákonné zabrání půdy podél řeky Jordánu v oblasti C na Západním břehu Jordánu, která je výhradně pod kontrolou Izraele v souladu s Dohodami z Osla, které byly podepsány Palestinci a izraelskou vládou.

Několik dní předtím, než vesnici navštívili představitelé EU a diplomaté, palestinské teroristické hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, zbouralo desítky domů na druhé straně Izraele v Pásmu Gazy, u hranic s Egyptem, jako součást plánu na rozšíření pobřežní dálnice. Majitelé těchto domů byli demolicemi Hamásu pobouřeni. Jeden z nich je popsal jako další katastrofu a rozsudek smrti pro desítky rodin. Další Palestinec odsoudil demolice jako „zločin“ a řekl, že je „provedl Hamás se zbraní v ruce.“

Představitelé EU a další zahraniční diplomaté – kteří přijeli na Blízký východ vyjádřit solidaritu s obyvateli ilegální vesnice na Západním břehu Jordánu – se demolici těchto domů Hamásem ani neobtěžovali komentovat. Pokud by tito zahraniční představitelé skutečně chtěli, tak by se o těchto demolicích dozvěděli od Palestinců žijících v Pásmu Gazy nebo z palestinských médií, ale oni se rozhodli tuto „katastrofu“ a „zločin“ ignorovat. Proč? Kvůli své nenávisti k Izraeli promíjejí Hamásu zvěrstva, která páchá na vlastním lidu – Palestincích – v Pásmu Gazy. Zahraniční představitelé zároveň útočí na Izraelce za to, že brání to, co jim právem náleží.

Utrpení rodin v Pásmu Gazy, stejně jako jiná porušování lidských práv spáchaná Hamásem, ignoruje nejen EU, ale i mezinárodní společenství všeobecně. Byly to přece buldozery Hamásu, které zničily jejich domovy, nikoliv buldozery Izraele.

Lze si jen představit, jaké pozdvižení by v mezinárodním společenství vyvolal Izrael, kdyby poslal buldozery, aby srovnaly se zemí desítky domů v Pásmu Gazy. Pokud by tyto domy zničil Izrael, a ne Hamás, tak by ti samí představitelé EU, kteří navštívili osadu Chán al-Ahmar, spěchali do Pásma Gazy, aby se setkali s nešťastnými rodinami, které ztratily střechu nad hlavou.

Pro Palestince je ještě bolestnější a ponižující to, že představitelé EU, kteří pravidelně navštěvují Pásmo Gazy, záměrně ignorují utrpení Palestinců žijících pod knutou Hamásu.

2. února 2023 navštívilo patnáct lídrů misí EU Pásmo Gazy, aniž by kdokoliv z nich pronesl jediné slovo o obětech zločinů Hamásu a porušování lidských práv.

Po této návštěvě EU ve svém prohlášení uvedla:

„Gaza zůstává prioritou EU a jejích členských států. Humanitární situace vzbuzuje velké obavy. Je nejvyšší čas ukončit blokádu Pásma Gazy a dosáhnout smíru s Palestinci.“

EU také příznačně neuvedla, že tím, kdo nese hlavní odpovědnost za špatnou „humanitární situaci“ v Pásmu Gazy, je především Hamás – jehož bohatí vůdci žijí pohodlným životem v Kataru, Turecku a dalších zemích.

Hamásu neleží na srdci posílení palestinské ekonomiky. Poté, co v roce 2007 Hamás násilně obsadil Pásmo Gazy, investuje miliony dolarů, které každoročně dostává, do budování tunelů a výroby a pašování zbraní k útokům na Izrael. Jako by to nestačilo, tak před dvěma lety Hamás zavedl nové daně na dovážené zboží, což vyvolalo dosud nevídané protesty mnoha Palestinců.

Hamás vyčleňuje 55 % svého rozpočtu na financování svých vojenských potřeb, ale peníze na obnovu Pásma Gazy tvoří méně než 5 % jeho rozpočtu.

Hamás kromě svého neúměrně vysokého vojenského rozpočtu také přesměrovává peníze, které dostává jako pomoc z Evropy a USA, na financování svých vojenských ambicí.

Zatímco představitelé EU vyjadřovali podporu ilegální osadě Chán al-Ahmar na Západním břehu Jordánu, obyvatelé města Bet Lahiya, na druhé straně Izraele v Pásmu Gazy, protestovali proti krádeži jejich pozemků Hamásem. Podle obyvatel města Bet Lahiya Hamás nezákonně převádí velké pozemky, které jim patří, na své věrné, aniž by to komukoliv oznámil. V prohlášení vydaném obyvateli města Bet Lahiya se uvádí, že jsou odhodláni toto „spiknutí Hamásu“ zmařit.

Je to tentýž Hamás, který vyzval delegaci EU, aby trvala na tom, že Izrael musí povolit Arabům ilegálně okupujícím Chán al-Ahmar zůstat v jejich domovech. Izrael mimochodem dokonce postavil úplně nové město nedaleko od Chán al-Ahmar, kam se tito Arabové mohli přestěhovat, což by jim umožnilo „uchovat si stejnou kvalitu života“, ale Arabové to vehementně odmítli. „Naprosto odsuzujeme agresi ve vesnici Chán al-Ahmar. Izrael za to zaplatí, dříve nebo později,“ řekl mluvčí Hamásu Mohammed Hamadeh.

Když Hamás vyhrožuje, že Izrael za něco „zaplatí“, tak toto Íránem podporované hnutí ve skutečnosti říká, že bude pokračovat ve vraždění Židů za to, že se odvažují prosazovat zákony proti těm, kteří nezákonně zabírají půdu a staví domy bez povolení, jako v osadě Chán al-Ahmar.

Projev solidarity EU s obyvateli osady Chán al-Ahmar nejen povzbuzuje Hamás, ale také podněcuje Palestince k tomu, aby pokračovali ve svých nezákonných pokusech zmocnit se území, které jim podle Dohod z Osla nenáleží a v teroristických útocích proti Izraeli.

Jaké právo má kterýkoliv evropský úředník říkat Izraeli, že nesmí prosazovat zákony proti ilegálním ‚squatterům‘? Toleroval by kterýkoliv evropský úředník, kdyby například izraelský vládní úředník řekl úřadům v Paříži nebo Madridu, že nejsou oprávněny zasahovat proti těm, kteří porušují zákony v jejich městech?

Evropané dále povzbuzují Palestince, aby porušovali izraelské zákony a stavěli ilegální stavby v rozporu s Dohodami z Osla. Důvěrný dokument napsaný misí EU ve východním Jeruzalémě nedávno odhalil, že Brusel aktivně spolupracuje s Palestinci na tom, aby převzali celou „oblast C“ a postavili tak Izrael před hotovou věc. Tím se EU diskvalifikovala z role čestného zprostředkovatele v jakémkoliv budoucím mírovém procesu mezi Palestinci a Izraelem.

Činy EU odhalují její hluboké nepřátelství vůči Izraeli v proxy válce Evropy proti židovskému státu, stejně jako její neskrývanou zaujatost ve prospěch Palestinců.

Tím, že je EU posedlá „zločiny“ Izraele a skutečné zločiny spáchané Hamásem v Pásmu Gazy ignoruje, prokazuje obrovskou medvědí službu dvěma milionům Palestinců, kteří tam žijí. Politiku EU v regionu diktuje nenávist vůči Izraeli a s pomocí Palestincům nemá nic společného.

Pokud by Evropanům skutečně záleželo na Palestincích, tak by ze zločinů spáchaných Hamásem na obyvatelích Pásma Gazy vyletěli z kůže. A obvolávali by své kádry v Palestinské samosprávě kvůli nekalé vládě, korupci, zpronevěře veřejných prostředků a zejména zátahu proti odvážným aktivistům za lidská práva a novinářům, kteří se snaží informovat EU, mezinárodní společenství a západní tzv. lidskoprávní skupiny o brutálních podmínkách, ve kterých je jejich vůdci neustále nutí žít.

Bassam Tawil je arabský muslim žijící na Blízkém východě.

napsal(a) Bassam Tawil
12. března 2023

Překlad původního textu: Europe’s Proxy War against Israel
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Poskytl Gatestone Institute