27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 16.4.2024 0:24

Zase Stejskalova demagogie. Írán provedl odplatu za zničení konzulátu v Damašku a zabití íránských generálů. Odplatě se Izrael za pomoci USA, Británie a Francie úspěšně bránil, ovšem za mnohonásobek íránských nákladů. To asi nebude dlouho fungovat podle izraelských přání, Írán je silnější a bohatší.A má taky silné spojence, to mu nelze vyčítat.

I. Samson 15.4.2024 23:41

No dobre, Ľubomír Steskal. Vlastne by som mal spústu drobných korektúr, ale to by boli viacmenej iba upresnenia alebo rozširovanie témy.

Dobrý článok, ako vždy, pán Stejskal. Škoda, že ste katolík.

ivo samson

P. Vychodil 15.4.2024 14:13

Netanjahu za 6 měsíců nesplnil své sliby ohledně zničení hamasu, uvolnění rukojmí...

potřebuje eskalaci. Útok na íránskou ambasádu. musel vědět, že přijde odveta. doufal, že tato odveta přiláká USA do přímého konfliktu s Íránem. Biden mu (prozatím) tento sen nesplnil. Írán demonstroval svoji schopnost zničit Izrael, aniž by situaci eskaloval.

Netanjahu teď musí vymyslet, jak se z toho politicky dostat. Útok na íránské cíle v současnosti nepadá v úvahu.

Haaretz:

Izrael byl poražen. absolutní porážka.

Válečné cíle nebudou dosaženy, Hamas nebude vymýcen, rukojmí nebudou navráceny vojenskými akcemi, bezpečnost nebude obnovena a mezinárodní vyloučení (izolace) Izraele neskončí.

atd, atd...

A. Teply 15.4.2024 13:51

7. října 2023 provedl Hamás teroristický útok na Izrael.

Obranná reakce Izraele už má za oběť více než 33 tisíc obyvatel Gazy - a stále pokračuje.

1. dubna 2024 provedl Izrael teroristický útok na iránský konzulát v Damašku, konzulát srovnal se zemí.

Obranná reakce Iránu - dopředu nahlášená - více než 300 střel, kde se jich 99 % podařilo Izraeli zlikvidovat, prý jedna těžce zraněná. Iránem je tímto obranná reakce - na bezprecedentní útok na ambasádu - považována za ukončenou.

Izrael ale uvažuje o další eskalaci konfliktu s Iránem...

Je ale pravda, že podle reakce burz, USA Izraeli "vysvětlily", že takové plýtvání nedostatkovou protileteckou municí už nebudou podporovat.

P. Pavel 15.4.2024 14:49

Irán odpovědět musel, jako každý stát jehož ambasáda či konzulát byly napadeny. To nelze nechat bez odezvy. A Biden ten se akorát bojí, aby se to tam nerozjelo a nešla nahoru cena ropy, to by ho mohlo stát budoucí presidentství.

V. Kuhaj 15.4.2024 11:05

Rovnou předešlu, že fanda Izraele jsem, až takový, že s jejich útokem na íránskou ambasádu v Damašku souhlasím. Ale tak jako je jasné, že dráha volného pádu je výslednicí součinu poloviny g a druhé mocniny času po který těleso padá, bylo jasné, že tenhle útok si Írán líbit nenechá. No, nenechal. ;-D Teď ať je pán Bůh s celým tím regionem.

V. Čermák 15.4.2024 12:30

Také jako křesťan jsem na straně Izraele, nicméně se domnívám, že dlouhodobě chybuje. Přeceňováním vlastních životů a ignorováním životů ostatních. To nemůže fungovat stále. Myslím, že se to obrací proti Izraeli, který si toho nabral příliš ...

I. Lyčka 15.4.2024 13:47

Přeceňování? To zavinili jarabáci, když jednoho mrtvého izraelského vojáka chtěli vyměnit za více než tisícovku palestinských kriminálníků.

V. Kuhaj 15.4.2024 15:48

A co mají dělat? Jestli se nebudou bránit, smyčka se bude pomalu utahovat víc a víc. Kdo se brání, je zlý. Kdo se nebrání, zanikne. Dobře vymyšleno. Izrael se ještě pořád brání. Ať žije Izrael!

V. Čermák 15.4.2024 18:54

Máte pravdu, co mají dělat Teď, když začali chybovat už dávno, když byli Palestinci hodně slabí. Nepřiměřená obrana se tomu říká. Je to zažrané i lidech. Sám nevím...

J. Smith 15.4.2024 10:08

No to je výblitek..................

A to jsem býval fanda Izraele...............

Podle mne válka na UA uvolnuje prostor pro přesídlení Židů na UA. Původně to mělo být na Krym, ale to padlo díky II. svět. válce.

F. Navrátil 15.4.2024 9:02

Pan Stejskal vytrhuje události z kontextu. Pouze naprosto neinformovaný nebo zaslepený člověk nepředpokládal, že po raketovém útoku Izraele na iránský konzulát v Damašku musí přijít odveta. Izrael i USA se na to připravili.

M. Šejna 15.4.2024 9:01

Chce to trochu objektivity, pane Stejskale. Já sice fandím Izraeli, protože mám židovské předky, ale ten konzulát v Damašku byl byl podle mě jasnou provokaci Izraele, na kterou Írán musel odpovědět, aby si zachoval tvář.

Spíš je zajímavé, že ten odvetný útok Íránu všichni očekávali. Očekával to Izrael, USA, Rusko i EU. A navíc Írán informoval USA (a nejspíš i Rusko), že odveta byla dostatečná a že pokračovat nebude.

Skoro bych řekl, že důvodem celé této akce bylo odpoutat zájem od Ukrajiny.

V. Kuhaj 15.4.2024 11:13

Souhlas až na poslední odstavec, který bych si dovolil modifikovat takto: důvodem akce bylo odpoutat zájem Íránu od zbrojní podpory Rusů v jejich válce na Ukrajině, protože pokud ustanou masivní dodávky dronů Šáhid, Rusko bude oslabeno.

Takže bych se moc nedivil, kdyby nápad zaútočit na tu ambasádu vyšel z amerického sboru náčelníků (možná stačí paní Harrisová, co vládne Bidenem.), a Izrael, který americkou podporu zoufale potřebuje, na to kývl.

Ano, tohle si myslím. Že Izrael je Amerikou, EU a tedy i naší vládou oslavován proto, že teď je třeba vypořádat se s Ruskem. Kdyby se to podařilo, další na řadě bude představitel a živoucí symbol tradiční židokřesťanské kultury Izrael.

A. Teply 15.4.2024 13:59

Těch důvodů může být hned několik:

- pomoci s Bidenovým znovuzvolením - zatím každý prezident USA, který vedl válku, byl znovuzvolen - i Bush mladší

- odblokovat balíček pomoci pro Izrael a Ukrajinu v US sněmovně

- "odklonit" iránskou munici od Ruska a války na Ukrajině

Izraelský útok na iránskou ambasádu v Damašku byl jednoznačným "casus beli" a snahou rozpoutat válku mezi Iránem a Izraelem. A zavléct do konfliktu i USA. Agresorem zde je Izrael.

V. Kuhaj 15.4.2024 15:39

Souhlasím, a klidně přidám ještě jeden. Vyprovokovat Rusko, aby se do toho konfliktu Izrael Írán zapojilo. Proti Izraeli, samozřejmě.

A. Teply 15.4.2024 15:53

Na druhou stranu není vyloučeno - jak zmiňováno v diskusi jinde - že Irán použil "chytrou" odpověď (hlavně pro Rusko).

Izrael (USA, GB, Francie) vystříleli spoustu protiletecké munice, kterou už nelze dodat na Ukrajinu.

A když se na jeden vzdušný cíl vystřelují v průměru 4 protirakety...

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 8:41

https://www.michalapetr.com/map-1966-zelenskyj-place-usa-francie-a-britanie-vystrilely-za-jedinou-noc-na-ochranu-izraele-vice-protivzdusnych-raket-nez-ukrajina-za-celou-valku-dostala-pulrocni-vyroba-celeho-zapadu-byla-spotre/

MAP 1966 Zelenskyj pláče! USA, Francie a Británie vystřílely za jedinou noc na ochranu Izraele více protivzdušných raket, než Ukrajina za celou válku dostala! Půlroční výroba celého Západu byla spotřebovaná, přesně jak mazaný Putin naplánoval! Pentagon zuří!

Iránská kombinovaná útočná salva byla vystřelena “tak, aby byla Izraelem sestřelena“! Washingtonští váleční analytici si včera nebrali žádné servítky před ústa, a rovnou a tvrdě zchladili hlavu všem západním mainstreamovým pisálkům, když oznámili, že Irán vedl svůj sobotní raketový útok na Izrael tak, aby byla většina jeho útočných dronů, raket a střel s plochou dráhou s určitostí sestřelena! Proč tedy Irán vystřelil na Izrael skoro 300 dronů, raket a střel s plochou dráhou letu, když chtěl, aby byly všechny sestřeleny?!

R. Langer 15.4.2024 9:24

Asi jsou tak blbí jako Putin, co si sám sobě vyhazuje do vzduchu svoje mosty, plynovody, elektrárny a přehrady. Jenom tak, z legrace. ;-D

V. Kuhaj 15.4.2024 11:16

A vyhazuje z oken zejména svoje skalní příznivce.

L. Žaloudek 15.4.2024 8:26

Taky tomu nerozumím: Jakkoli odjakživa stojím na straně Izraele, to bombardování íránskéko konzulátu ve třetí zemi nechápu - to se přece nesmí! Jo kdyby třeba z konzulátu létaly rakety, tak snad, ale jen proto, že je tam nějaký zločinný nepřítel?

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 8:32

Prestaňte premýšľať!

Izrael je dobrý a demokratický, Irán je zlý a teokratický. Jasné?!

L. Žaloudek 15.4.2024 18:44

Dum spiro, cogito!

L. Stejskal 15.4.2024 9:09

PRO P. ŽALOUDKA---To nebyl jen tak "nějaký" zločinný nepřítel. ale brigádní generál Mohammad Reza Zahedi, velitel Jednotek Quds pro oblast Sýrie a Libanonu. Jednotky Quds jsou elitní formací íránských teroristických Revolučních gard, přičemž ve zmíněných dvou zemích je jejich hlavním posláním koordinace zločinných aktivit a vyzbrojování teroristického hnutí Hizballáh. Z hlediska bezpečnosti Izraele patřil tento íránský generál do první řady jeho nepřátel. Srovnatelný s Heydrichem (ve vztahu k Čechům). 4. dubna 2024 informoval íránský opoziční portál Iran International o prohlášení íránské prorežimní Koaliční rady islámských revolučních sil, která o den dříve ocenila tohoto zločince za účast na „plánování a provedení Bouře Al-Aksá“ (kódové označení teroristů pro masakr ze 7. října). Jde o nejotevřenější přiznání účasti íránského režimu na loňském říjnovém masakru na jihu Izraele. Aniž bych předjímal, kdo za operací v Damašku stojí, konstatuji, že dle vyššího principu mravního si Zahedi nic jiného než likvidaci nezasloužil. Stejně jako Heydrich.

M. Šejna 15.4.2024 10:00

Můžete stokrát vysvětlovat důvody útoku v Damašku. Stalo se a Izrael moc dobře věděl, že příjde odveta.

Můžete stokrát vysvětlovat Palestincům důvody útoku Hamasu na Izrael. Stalo se a přišla odveta.

V. Kuhaj 15.4.2024 11:21

Jistě. Náš Lipavský, Rakušan, Fiala, MPA atd., atd. se netají svou touhou likvidovat současný režim v Rusku, a na svůj podíl na těchto aktivitách jsou hrdí. Ale kdyby nám je Rusko hromadně odprásklo, co já vím, na ukrajinské ambasádě, byť je ani jednoho nemám rád, měl bych docela výhrady. Vy ne?

L. Stejskal 15.4.2024 12:03

PRO P. KUHAJE---Nikdo z Vámi jmenovaných nedělá politiku, o níž se zmiňujete. Cílem je nikoli "likvidace současného režimu v Rusku", ale ukončení okupace Ukrajiny a návrat ruských sil na ruské území (za mezinárodně uznané a i Ruskem garantované hranice). Proto je likvidace těchto demokratických politiků někde na ambasádě nepřijatelná. Naproti tomu gen. Zahedi, šéfterorista, byl zločinec srovnatelný s Heydrichem, bin Ládinem (Al Kajda) nebo al Bagdádím (IS). A jak jsem již napsal jinde, z hlediska vyššího principu mravního je likvidace těchto lidí v pořádku, ba žádoucí. Nelze se na jedné straně otřásat odporem nad vražednými činy těchto kreatur a na druhou stranu se pohoršovat nad jejich likvidací. Pak se musím zeptat: Co vlastně chceme?

A. Teply 15.4.2024 14:05

Vy považujete jmenované české politiky za ochránce ukrajinských civilistů.

Irán považuje zabité v Damašku za ochránce civilistů v Gaze.

Jiný úhel pohledu - ale chápu, že obě strany si myslí, že mají pravdu.

V. Kuhaj 15.4.2024 15:47

Asi chceme každý něco trochu jiného. Víte, ukrajinská tajná služba rozhodla, že z vyššího principu mravního je zabití novinářky Duginové v pořádku, a naše ministryně obrany na to kývla. Nebyla jediná. Napřed se tedy říkalo, že útok byl veden na Dugina, ale to fanatické schvalování útoku na devětadvacetiletou novinářku bylo tak masivní, že už se to ani neříká, nikoho to moc nezajímá. Kupodivu ani novinářskou obec. Mě prostě jen zaráží, že útok na novináře je jednou teroristický akt, a podruhé hrdinný počin. No, nezaráží, není mi dvacet. Ale mrzí mě to.

V. Kuhaj 15.4.2024 15:53

Tady máte kdyžtak odkaz, že naše vláda považuje ruský režim za největší bezpečnostní hrozbu ruský režim, považuje ho za teroristický. Je to oficiální stanovisko vlády, nikoli výkřiky namazaného progresivisty.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-snemovna-oznacila-za-nejvetsi-bezpecnostni-hrozbu-soucasny-rusky-rezim-248243