24.2.2024 | Svátek má Matěj


KANADSKÉ BORŮVKY: Veverky

24.9.2014

Krysy skákavý!

Jako malá jsem se těšívala na výlety s babičkou do Mariánek. Cucání slané vody byla nuda, zato koukání po veverkách mě bavilo moc. Pak ještě přišla Zrzečka jako součást povinné školní četby, a bylo vymalováno. Veverky jsou roztomilá zvířátka, obzvlášť když mají v těch svých malých pacičkách něco k snědku.

Leda houby.

A v Mariánkách asi budou vědět. Tahle stvoření totiž nejsou zas tak roztomilá, jak by se mohlo zdát. Například když si uvědomíte, že na vás čumí skoro z každého stromu a že nepapají, ale nezřízeně žerou. Pořád. A v honbě za jídlem si neberou servítky.

Taková hladová veverka vlítne do krmítka, provede sérii side snap kicků, vykopne z něj všechny ptáčky a vcukuletu sežere všechno zrní, které jste tam v dobré víře nasypali.

Nechejte si něco k snědku na terase a během chvilky to buď bude ohryzané, nebo to zmizí úplně.

Zapomeňte pořádně zavřít popelnici a bude vás čekat úklid ulice.

Zahrádkáři by udělali nejlíp, kdyby neměli zahrádky. A když už je mají, tak by tam v jejich vlastní zájmu mělo růst něco jiného než zelenina a okrasné (chutné) rostliny.

Nebožákům, kterým se tahle roztomilá zvířátka vloupala do domu, zůstaly rozhryzané gauče, potrhané žaluzie, převržené lampy a zdevastované kuchyně. Veverčí zmar a zkáza.

Když vidím veverku běžet po telefonních drátech, říkám si, že je to vlastně posh krysa s načesaným ocasem. Normální krysy si totiž na nic nehrajou. Hledí vám co nejrychleji zmizet z očí a neházejí na vás v parku cukrbliky (aby z vás vysomrovaly kus žvance, pochopitelně).

Veverka je prostě city badass. Adaptovala se mimořádně dobře na život ve městě, využívá blízkosti lidí a je mimořádně vynalézavá v obstarávání potravy. Jenže za ní zůstává spoušť a vzhledem k tomu, kolik jich je, je to prostě malinko problémek.

Naštěstí se řešení veverčí otázky odvážně chopily místní restaurace a od letoška začínají nabízet veverky k snědku. Reakce jsou opatrné, ale vcelku pozitivní. Veverčí je prezentováno jako lokální produkt, což mezi místním hipsterstvem celkem samozřejmě získává body; a navíc je výtečné - chutí někde mezi králíkem a křepelkou.

Haha.

To máte za tu ohryzanou kukuřici, co měla být včera k večeři!

Převzato z Kanadské borůvky s laskavým svolením autorky