19.3.2024 | Svátek má Josef


JSME MRAVENCI: Nečekaně nám dupli do mraveniště

9.2.2023

Pohled z dronu ukazuje hromady sutin po zemětřesení a kolem se jako mravenci hemží černé tečky. Jsou to lidé snažící se vyhrabat své blízké. Někdo jim náhle šlápl do jejich mraveniště. Stávalo se tak po celou jejich historii na této planetě, ale dříve nebyly drony ani mobily, které by mohly ty drastické okamžiky zachytit. Teď se to stalo v Turecku a Sýrii, ale zítra může spadnout asteroid nebo se pohnout geologická deska kdekoli. V takových okamžicích si uvědomujeme, že jsme na Zemi mravenci v jednom společném mraveništi.

Zmatení lidé stojí kolem trosek domů, někteří píchají tyčemi od smetáku do děr v hromadě suti. Sněží. Bosé dítě si ohřívá nohy u rozdělaného ohně. Odevzdaný muž konstatuje, že nikdo nepřišel postiženým na pomoc. Na jiném záběru ruka odhrabuje drť, pod níž se objeví obličej zraněné holčičky. Jinde oddělili novorozence od matky, kterou se vyprostit nepodařilo. Lidé slyší hlasy zasypaných, ale nevědí, jak se k nim dostat.

Dne 6. února nastalo jedno zemětřesení o síle 7,8 kolem čtvrté hodiny ranní a druhé pak o síle 7,5 kolem jedné odpoledne. Obě zemětřesení měla epicentra nedaleko tureckého městu Gaziantep s více než dvěma miliony obyvatel. V okruhu 150 km se nachází další velká městská centra, včetně turecké Adany na západě a syrského Aleppa na jihu. Zřítilo se 6000 budov a počet obětí dosáhl v prvních dvou dnech skoro 8000.

Na mnoha západních stanicích jsou i dva dny po zemětřesení tytéž záběry, což naznačuje, že novináři se na mnoho míst ani v Sýrii a ani v Turecku nedostali. Ale ani záchranáři se během prvních dvou dnů na mnoho míst nedostali, přestože Turecký prezident Erdogan v televizi oznámil, že zařídil pomoc od 70 států a 15 organizací. Podle zpráv není k dispozici dost náklaďáků, které by záchranáře a jejich zařízení na postižená místa vzaly z letiště v Adaně. Část pomoci uvízla v ještě vzdálenějším Istanbulu.

Britská stanice Sky News si v úterý večer nechává vysvětlit od hezké a dobře naladěné turecké herečky, jak dobře je Turecko na situaci připraveno. Podle některých zpráv Turecko nasadilo 9000 vojáků, aby pomáhali, ale na záběrech je vidět nebylo. Na většině záběrů jsou civilisté, kteří holýma rukama zvedají kusy zdiva. Turecko má největší armádu v Evropě. Není jasné, kam se půlmilionová armáda poděla. Při teplotách kolem nuly klesá naděje na záchranu dalších lidí s časem exponenciálně.

Evropský aktivista zase optimisticky referuje o užitečných rozhovorech se syrskými představiteli o možnosti zahájit mezinárodní pomoc. Z podobných vět je jasné, že syrský režim mezinárodní záchranné akce nepodporuje příliš nadšeně. Zato však zdánlivě náhodně oslovení občané vyzývají k ukončení mezinárodních sankcí vůči Asadově režimu. Blízko rozvalin je vidět velký portrét prezidenta Asada, který se neštítí využít tragédie pro své cíle.

Turecko má nízké požadavky na kvalitu stavění, a mnoho nepovolených staveb neodpovídá ani těmto požadavkům. Erdoganova vláda za poplatek (bakšiš) amnestovala a legalizovala v roce 2018 ilegální stavby. Erdogan, jehož rodina, včetně obou synů a obou dcer, je součástí turecké obchodní elity, neponechává nic náhodě, a vyhlásil v úterý výjimečný stav, čímž bude lépe schopen čelit nespokojenosti veřejnosti a oprávněným obviněním. Výjimečný stav má skončit 7. května – pouhý týden před všeobecnými volbami v Turecku.

V souvislosti s tisíci lidmi zavalenými pod troskami nekvalitních domů mluví západní televizní stanice o závodu s časem. Ten je již prohraný. Jde také o závod s korupcí, a ani ten nelze vyhrát. Erdogan, který by se chtěl připodobnit k obdivovanému národnímu hrdinovi a zakladateli moderního Turecka, Mustafovi Kemalu Atatürkovi, znovuzavedl islám do politického života. Tento islám, který Atatürk označil za zdechlinu na cestě Turecka k lepší budoucnosti, propojil Erdogan s tureckým hospodářstvím (které má v češtině tak špatnou konotaci) a to má bohužel vliv i na počet obětí tohoto zemětřesení. Všude na světě jsme ohroženi přírodními katastrofami, avšak v autoritativních nebo dokonce totalitních zemích mají tyto události ještě mnohem tragičtější dopad.

https://www.hegaion.cz/