18.6.2024 | Svátek má Milan


JAR: Když zastánci genocidy o genocidě kážou

10.6.2024

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa se dne 26.5.2024 účastnil davu, který freneticky křičel „Od řeky k moři, Palestina bude svobodná“, což rozhořčilo jihoafrické židovské představitele.

Ramaphosa začal skandovat spolu s účastníky shromáždění na stadionu FNB v Johannesburgu zmíněnou palestinskou bojovou frázi a ze svého původního projevu vypustil slova, vyzývající k „propuštění rukojmí držených v Gaze“

Ramaphosa přednesl projev na závěrečného setkání vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC) v Jihoafrické republice před volbami, nazvaného Siyanqoba (“vítězství“ v jazyce zulu). Zaslechly ho tisíce přítomných členů ANC a diváci celostátní televize.

V reakci na to Jihoafrická židovská rada poslanců vydala prohlášení, ve kterém uvedla: „Výzva k odstranění všech Židů od řeky Jordán ke Středozemnímu moři se rovná odstranění všech Židů z Izraele. Heslo a výzva ke zničení židovského státu má svůj původ v Chartě Hamásu, jehož cílem je učinit Izrael „Judenfrei“ neboli „bez Židů“.

Rada poslanců se vyjádřila tak, že je pobouřena „výzvou k vyhlazení Židů z jejich vlasti“ a „likvidací jediného židovského státu“.

„Skandování tohoto hesla hlavou státu vlády, která se opakovaně snaží vyjádřit svůj závazek k „řešení dvou států“ jako své politice vůči Izraeli a Palestině, je zcela pokrytecké. Jak může úřadující prezident odmítat politiku vlastní vlády a vlastní strany v oblasti mezinárodních vztahů?“ ptali se předáci Rady poslanců.

„To znovu potvrzuje naše poznání, že prezident Ramaphosa a jeho vláda neusilují o mírové řešení tragického konfliktu, ale spíše o vyvolání neshod mezi jihoafrickými spoluobčany proti tamní židovské komunitě,“ uvedla Rada poslanců.

Podle brzy poté zveřejněné zprávy Institutu pro studium globálního antisemitismu a politiky (ISGAP) slouží Pretorie jako „klíčová operační základna“ islámských teroristických skupin.

Zpráva byla zveřejněna v návaznosti na poslední rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora proti izraelské vojenské ofenzívě v Rafáhu v případu, který soudu předložila Jihoafrická republika.

Dne 24.5.2024 soud rozhodl poměrem hlasů 13:2, že židovský stát musí „okamžitě zastavit svou vojenskou ofenzívu a veškeré další akce v guvernorátu Rafáh, které mohou způsobit palestinské skupině v Gaze životní podmínky, jež by mohly vést k jejímu úplnému nebo částečnému fyzickému zničení“.

Podle výkonného ředitele ISGAP Charlese Ashera Smalla „je rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora jasnou připomínkou toho, že se Jihoafrická republika stala centrem extremistických aktivit na celém africkém kontinentu.“

Zpráva dále tvrdí, že ANC „udržuje úzké vztahy s Katarem, Íránem a teroristickými skupinami, jako je Hamás“. Rovněž nastoluje možnost, že Írán financoval ANC „výměnou za příznivé výsledky v případech ICJ“, a poznamenává, že „náhlá finanční stabilizace“ ANC na začátku ledna 2024 zůstává nevysvětlena.

Je tedy naprosto zřejmé, že se Jihoafrická vláda po masakru spáchaném teroristickou organizací Hamás 7. října 2023 spojila s jeho představiteli. Jihoafrická republika podala u Mezinárodního soudního dvora žalobu proti Izraeli, v níž židovský stát obviňuje z genocidy, a snaží se dosáhnout toho, aby soud nařídil Izraeli ukončit válku s cílem odstranit hrozbu, kterou představuje Hamás.

Heslo „Od řeky k moři“ je všeobecně považováno za antisemitské, neboť vyzývá k likvidaci Státu Izrael, který existuje mezi řekou Jordán a Středozemním mořem a s tím souvisejícím vyvražděním nebo vyhnáním izraelského židovského obyvatelstva.

https://www.israelnationalnews.com/news/390737

https://www.jns.org/south-african-jews-criticize-ramaphosas-river-to-the-sea-chant/