21.2.2024 | Svátek má Lenka


IZRAEL: Tajné služby vše nutné věděly

9.12.2023

Irena Kalhousová na Twitteru:

Izraelská i světová média přichází se stále detailnějšími informacemi o tom, co izraelské bezpečnostní služby věděly o připravovaném útoku Hamásu ze 7.10. Vyplývá z toho, že Izrael o plánovaném útoku věděl skoro do nejmenších detailů, ale špatně informace vyhodnotil. Zde shrnutí.

Tři měsíce před útokem zkušená analytička armádní zpravodajské (SIGINT) jednotky 8200 varovala, že Hamás měsíce trénuje na rozsáhlou operaci s cílem zaútočit a vraždit v kibucech u hranic s Gazou. Její zprávu seniorní důstojníci označili za příliš imaginární.

Armádní pozorovatelky (spotters) - tyto jednotky jsou složené pouze z žen - jejichž úkolem je na monitoru po měsíce sledovat malý úsek území Gazy kousek od hranic a reportovat o čemkoliv, co se vymyká normálu, měsíce informovaly o tom, že Hamás trénuje útok na model izraelského tanku Merkava a zajetí její posádky, útok dronem proti kamerám a pozorovací věži na hranici, použití motorek a dodávek pro přejezd hranice a zmiňovali také častou přítomnost členů speciálních jednotek Hamásu (Nukhba) u hranic. Byly ale ignorovány a ve svědectví mnohých zaznívá, že je jejich mužští nadřízení prostě ignorovali.

40ti stránkový dokument nazvaný „Zeď Jericha“ měl být asi nejdetailnějším popisem bitevních plánů Hamásu, který měly izraelské bezpečnostní složky v rukách cca rok před útokem. Zmiňoval prvotní masivní raketový útok drony na kamery a automatické zbraně na hranici, masivní útok ozbrojenců z Gazy po zemi i ze vzduchu a detailní informace o pozici a síle jednotek izraelské armády. I tento dokument byl označen za příliš ambiciózní a mimo možnosti Hamásu.

V létě 2022 zpravodajský důstojník z armádní divize Gaza představil dokument pod názvem „Plán masové invaze Hamásu“ ve které na 20 elitních jednotek Hamásu Nukhba proniká do Izraele přes hraniční plot.

V neposlední řadě bezpečnostní složky pár dní před útokem věděly o výrazném nárůstu cvičení jednotek Hamásu u hranic s Izraelem. Přes všechna tato varování převládl názor, že Hamás dává přednost ekonomickým benefitům a neplánuje nic, co by vedlo k masové eskalaci násilí.

Oficiální vyšetřování Izrael teprve čeká, ale už teď je poměrně jasné, že po válce budou v Izraeli padat hlavy a nebude jich málo.

Převzato z vlákna Ireny Kalhousové na Twitteru