24.4.2024 | Svátek má Jiří


IZRAEL: Rakety padající do pouště?

5.1.2009

Noviny jsou plné zpráv a komentářů o bojích v Gaze. Některé jsou doslova "šílené" - jako článek Patricka Seale, který přeložily a uveřejnily Britské listy - viz zde. Problém je, že podobným šílenostem velká část tzv. "západní společnosti", doslova morálně zdegenerovaná z hlediska schopnosti rozeznat základní skutečnosti a zbavená základního pudu sebezáchovy, věří.

Ani mnoho našinců nezná příliš dobře Izrael, jedinou demokratickou zemi na Blízkém východě. Evropská media, a to včetně těch českých, ji stereotypně zobrazují jako zemi pejzatých židů s buřinkami, zavile se tvářících izraelských vojáků a Palestinců ječících do objektivů a č.1 pohled z moře na Tel Avivmávajících nad hlavou kalašnikovy. Ne, že by to tam nebylo. Ale je to stejné jako tvrdit, že Česko je jen Chánov, pupkatí strážníci dávající "botičky" a na Hradě údajně šílený stařec Klaus.

Izrael je zemí tisíce tváří. Kde naleznete v Tel Avivu, s předměstími celkem milionovém městě (obr. 1), obrovské mrakodrapy a krásné písečné pláže a zelené parky jako v Kalifornii, jinde moderní města s přístavy, jako je Haifa (obr. 2) a arabské čtvrti izraelských měst (obr. 3), kam můžete klidně přijít, ale i palestinská sídliště v Jeruzalémě - moderní budovy, státem udržované, zalévané parky (to je nejdražší), sídliště krásná, architektonicky vynikajícně zpracovaná.

Můžete potkat u Jezera galilejského na výletě skupinu muslimských žáčků s učitelkami, ale víte, že nesmíte do Jericha, kde vládnou zuřiví Palestinci, zato můžete do Betléma, kde vás křesťanští Arabové a jejich muslimští sousedé přátelsky přivítají. Ale v Izraeli nejsou jen Židé a Palestinci, jsou tam také Arabové a beduíni a Drúzové a mnozí další.

Do beduínských osad není radno bez pozvání chodit (obr. 4). Zato do křesťanských "vyprtěných" kostelů můžete i s muslimským šátkem na hlavě (obr. 5). Pro základní informaci: Jižní Izrael je hlavně a téměř výlučně Negevská poušť. Největším a hlavním městem je historické město Bersheva (Be´er-Sheva, viz např. zde).

Snad je na čase dát hlas i druhé straně, a to rovnou, ne jako od komentátorů našich televizí, kteří pláčí jak želvy nad zabitými Palestinci v mešitě v Gaze, ale nějak "zapomenou" dodat, asi z důvodu "nedostatku času", že Hammás si udělal z mešit skladiště raket a zbraní. A že, věc ve válkách naprosto nevídaná, izraelská armáda předem volá telefonem obyvatelům v okolí cílů - například míst používaných Hammásem pro odpalování raket nebo skladů munice, - aby odešli, a před vysláním raket a střel vypaluje do místa plánovaného dopadu "dělobuchy" tedy "slepé" náboje, které upozorňují, že je místo zaměřeno! Tak copak asi dělali ti "nevinní" civilisté v mešitě plné zbraní?

Nejlepší jsou informace přímo z místa. Požádal jsem proto o několik málo postřehů naši přítelkyni žijící v Izraeli. Dámu vzdělanou a tolerantní, paní Daliu Weber. . Tady je první mail z 30. 12. 2008:

Za poslednich 8 let byl Israel nepretrzite ostrelovan z Gazy a jejiho okoli. Vic jak 3000 raket dopadlo na uzemi statu Israel. Na israelske strane byli mrtvi, byli zraneni, milionove skody a hlavne strach - co bude za minutu, za vterinu, ci dum bude znicen, kdo z rodiny se nevrati.
Israel opustil rajskou zahradu, kterou vybudoval v pasmu Gazy (tak jak si to svet pral). Ze "zahrady" se stala kulnicka na drivi a strelba na Israel jenom zesilila.
Obyvatele Gazy a jejich vedeni byli varovani - neprekrocte cervenou caru nasi trpelivosti, uz toho mame dost, nenechame si to libit do nekonecna.
V sobotu se Israel zacal branit. Rakety dopadaji dal do vzdalenosti 30 km. Vcera dopadla prvni raketa na mesto Ashdod, 39leta zena, matka 4 deti, prisla o zivot.
V nedeli jsem byla v Jerusaleme, ve Starem meste. Ani jeden obchod a restaurace nebyly v muslimske casti mesta otevreny. Arabove vyhlasili 3denni stavku. Potkala jsem jednoho z tech, co znam, a rekla jsem mu, ze jsou sami proti sobe - mesto je plne turistu a oni misto aby obchodovali stavkuji. Bylo mne receno ze se boji, musi delat co jim vedeni prikaze. 3 roky nam drzi v zajeti vojaka ktereho unesli.
Mame pravo se branit.
Prave oznamili ze raketa padla do Beer Shevy. č.3 palestinská ulice v Akku

Protože skutečně málokdo ví něco o poměrech v okolí města Beer Sheva a v místech, kam dopadá většina raket z Gazy, požádal jsem paní Daliu o několik informací. Zde jsou:

V padesatych letech 20. stoleti zilo v Negevske pousti jen nekolik stovek Beduinu. Dnes jich tam zije 160 000. Velkou zasluhu na tom maji zeny z Gazy. Po tzv. sestidenni valce v roce 1967 velmi mnoho Beduinu z Negevske pouste jezdilo do Gazy a jejiho pasma hledat si zenu. Moher (veno) zde bylo nizsi nez v Israeli, zeny z Gazy nic nenamitaly proti mnohozenstvi, byly pobozne a hlavne plodne. Priblizne 15 000 zen z Gazy se stalo obcanky statu Israel a mezi nimi 3 sestry Ismail Hania, ministerskeho predsedy Hamasu. Sestry ziji v beduinske osade Tel Sheva vzdalene jen nekolik kilometru od hlavniho mesta Negevu, Beer Sheva.
Rakety padaly na Beer Sheva minuly tyden a stacila by mala nepresnost a rakety by spadly v Tel Sheva vzdalene 3 km od posledniho domu v Beer Sheva. V Tel Sheva zije 14 400 obyvatel a vetsina z nich zije z penez, ktere jsou jim vyplaceny Narodnim pojistenim. (Obdoba našeho systému podpory v nezaměstnanosti. Ovšem placeno z zraelských peněz.) Krome Tel Sheva jsou v Negevu roztrouseny dalsi beduinske osady. Nejvetsi je Rahat, nachazejici se mezi Askelonem a Ashdodem. Nekteri se zivi praci na stavbe. A tak minuly tyden skupina beduinu pracovala na stavbe v Askelonu, kdy na misto dopadla raketa. Jeden z nich na to doplatil zivotem.

Ukazuje se, že když Izrael přijal Gazu na nátlak Egypta pod svou svrchovanost, ačkoliv to odmítal, a Egypt řekl, že bude pokračovat ve válce a nechce převzít od Izraele ani Sinaj, pokud si Izraelci nevezmou Gazu měli pravdu ti, co říkali: "Za žádnou cenu neberte zpět Gazu! Je to smrtonosná mina. Raději neuzavírejte po (vítězné)válce mír."

Jen tak mimochodem, slyšeli jste někdy od nějakého evropského reportéra, křičícího jak odporný Izrael "dusí v obklíčení Gazu", a způsobuje tak "humanitární katastrofu", že Gaza má přímou hranici s Egyptem? Ten však, až na pašování ruských raket dovnitř, nedodá Palestincům ani lžičku soli, ani hlt vody, ani kapku benzínu, ani nepřijme jediného raněného Palestince.

I cizinci, kteří chtěli opustit Gazu, museli přes Izrael. Což všichni reportéři jakoby "zapomněli" uvést. Pak by totiž ta jejich informace vypadala úplně jinak, že?!