24.6.2024 | Svátek má Jan


ISLAMISMUS V TURECKU: Sex s dětmi je OK, jeho kritika je urážka

28.3.2023

Turecký Direktoriát pro náboženské záležitosti – Diyanet – šokoval národ, když vydal islámskou fatvu (náboženské stanovisko), která dává svolení k nezákonným činům pod pláštíkem islámského práva. Podle Diyanetu adoptivním rodičům nic nebrání, v tom, aby uzavřeli a dovršili manželství s nezletilými osiřelými dívkami, které přežily zemětřesení. (Zdroj: iStock)
______________________________________________________________

Tato smutná historie nemá konce. Islamisté s odkazem na hadísy – pochybný zdroj výroků proroka Mohameda napsaný 200 let po jeho smrti, na němž se islamističtí učenci ani po 14 stoletích nikdy neshodli – hájí svou oplzlou touhu po nezletilých dívkách. [Zde je dlouhý seznam případů pedofilie spáchaných islamisty v posledních letech v Turecku.]

Naposledy, v listopadu 2022, šokovala Turecko zpráva, že prominentní islámský šejk, vůdce sekty Hiranur zuřivě oddané prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoğanovi, provdal svou šestiletou dceru za svého 29letého následovníka. Šestiletou! Holčička byla nucena k sexu a ve svých 14 letech se stala matkou. Když podala stížnost u státního zastupitelství, tak se nic nedělo, protože Erdoganovy úřady zřejmě nechtěly prorežimnímu šejkovi způsobit nějaké nepříjemnosti.

Mladá žena, které je nyní 24 let, nakonec shromáždila důkazy o svém dlouholetém zneužívání, zveřejnila je a teprve poté justice zasáhla. Původně se soud rozhodl stíhat podezřelé na svobodě, ale pod obrovským tlakem veřejnosti soud zadržel otce i manžela. Otec prohlásil, že se zodpovídá pouze Alláhovi, nikoliv soudu.

Při prvním soudním jednání v lednu 2023 se před budovou soudu shromáždili věrní členové sekty Hiranur „na protest proti soudnímu řízení vedenému proti jejich šejkovi“. Na obranu dívčina otce křičeli: „Alláhu akbar [Alláh je veliký].“ Soud ihned zakázal sdělovacím prostředkům o kauze při budoucích přelíčeních informovat. Další jednání soudu bylo odročeno na 27. února.

Turecký direktoriát pro náboženské záležitosti – Diyanet – úřad podléhající osobní Erdoğanově autoritě, opět šokoval národ, když krátce po nejhorší katastrofě v moderních dějinách Turecka – zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice, které zasáhlo jihovýchod Turecka a severní část Sýrie, a které zabilo téměř 50 000 lidí a více než 100 000 zranilo, vydal další islámskou fatvu (náboženské stanovisko).

V 10 provinciích zasažených tímto zemětřesením žije šestina z celkových 85 milionů obyvatel Turecka.

Záchranné týmy a pomoc vyslalo více než 75 zemí; izraelský záchranný tým byl druhý největší. Ministři zahraničí USA a Řecka ve snaze projevit solidaritu navštívili oblast zasaženou zemětřesením. Tisíce dětí vytažených z trosek nyní nemají rodiny. O adopci těchto sirotků požádalo více než 300 000 tureckých rodin.

Co by v tragédii takového rozsahu mohlo být hlavním zájmem nejvyšší náboženské autority trpící země? Pomáhat při záchranných pracích? Ne, to vůbec není hlavní starostí Diyanetu.

„Z hlediska islámu neexistuje žádná překážka pro uzavření manželství mezi osvojitelem a adoptovaným dítětem.“ zní fatva vydaná Diyanetem. Co?! Vypadá to surrealisticky, děsivě. Zdá se ale, že z pohledu tureckých islamistů to je úplně normální. Diyanet pokračoval:

„Ačkoliv islám propaguje ‚péči a ochranu osiřelých dětí,‘ tak neuznává institut osvojení, což má určité právní důsledky. Vztah mezi osvojitelem a osvojeným dítětem nevytváří překážku pro uzavření manželství, a stejně tak není možné, aby osvojitelé přijali adoptované dítě za vlastní.“

Sekulární Turci byli opět pobouřeni. Prominentní publicista Fatih Altaylı na svém twitterovém účtu napsal:

„Chápeme, že jste opravdu zvrhlíci, ale co děláte v instituci, jako je Diyanet? Jste úchylové. Táhněte do pornoprůmyslu.“

Je zde také jeden právní problém. Centrum pro práva dětí Istanbulské advokátní komory uvedlo, že tato fatva jde proti tureckému Občanskému zákoníku. Centrum uvedlo, že článek 129 Občanského zákoníku zakazuje manželství mezi osvojitelem a osvojencem a článek 500 přiznává osvojencům dědické právo. Dále centrum uvedlo, že stanoviska Diyanetu by neměla být v rozporu s tureckou ústavou a zákony. Jakožto nejvyšší náboženská autorita turecké vlády za Erdoğana dává Diyanet svolení k nezákonnému činu pod záminkou islámského práva – podle Diyanetu adoptivním rodičům nic nebrání, aby uzavřeli a dovršili manželství s adoptovanými dětmi, které přežily zemětřesení.

A pak další úder: Diyanet podal trestní oznámení na Fatiha Altaylıho s odůvodněním, že na sociálních sítích sdílel „vážné urážky vůči Diyanetu a jeho zaměstnancům“. Pokud má být Altaylı popotahován za jeho tweet, tak jeho jedinou chybou je to, že tuto pedofilní náboženskou instituci neurazil dostatečně.

A to není vše. Erdoğan se nezaměřuje na úsilí o pomoc postiženým a na utrpení svého národa. Turecký dozorčí orgán pro rozhlasové a televizní vysílání (RTÜK) pozastavil na tři dny provoz televizních stanic Halk TV, KRT a Tele1 a udělil pokutu televizní stanici Fox TV, s odůvodněním, že „jejich zpravodajství o zemětřesení bylo vůči vládě nespravedlivě kritické.“

Všeobecné volby jsou v Turecku naplánovány na letošní jaro. Turecký lid a NATO si zaslouží něco lepšího.

Burak Bekdil je jeden z předních tureckých novinářů, nedávno vyhozený po 29 letech z předních tureckých novin za to, že psal pro Gatestone Institute o dění v Turecku. Je spolupracovníkem think tanku Middle East Forum.

Překlad původního textu: Turkey: Islamist Sex with Children Is Fine; Condemning It Is an Offense
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Poskytl Gatestone Institute