8.5.2024 | Den vítězství


HROZBA: Největší problém lidstva

30.11.2023

Poznámka redakce: Toto je poslední článek Buraka Bekdila pro Gatestone. Napsal jej jen pár dní před svou tragickou smrtí. Burak byl mimořádný člověk a statečný a brilantní novinář. Ať odpočívá v pokoji.

Pozornosti světových „stratégů“ by neměl uniknout projev tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana pronesený v září 2023 na Valném shromáždění OSN. Pro Západ je to další varování před jeho plánovaným světovým islamistickým projektem – ačkoliv jsou jeho ambice nereálné, měly by rozblikat všechny výstražné kontrolky.

Erdoğan ve svém projevu vyzval ke společnému boji proti tomu, co považuje za největší problém lidstva: islamofobii. Erdogan řekl, že chce dát muslimským státům stálé místo v Radě bezpečnosti OSN a tak reformovat mezinárodní politický řád ustavený po 2. světové válce. V posledních letech rád prohlašuje: „Svět je větší než těch pět zemí“. Chce, aby muslimské státy, nejlépe Turecko, získaly prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN právo veta nad budováním Nového světového řádu. Turecká média (z nichž 90 % Erdoğan ovládá) jeho odvážnou mezinárodní výzvu uvítala.

A to není vše. Erdoğan dále chce, aby svět uznal Severokyperskou tureckou republiku, kterou zatím uznalo pouze Turecko. Tento státeček vznikl po nezákonné invazi Turecka na Kypr v roce 1974.

Erdoğan ve svém projevu haněl mírové jednotky OSN rozmístěné na Kypru a zařekl se, že bude bojovat po boku Ázerbájdžánu proti Arménii ve sporu o Náhorní Karabach. Nikoho nepřekvapilo, že také požádal o podporu celosvětové komunity pro věc Palestiny.

Současně byl však Erdogan světu pro smích, když si stěžoval, že je mu nepříjemné dívat se v budově OSN na „barvy LGBT“ a že by to rád probral s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Budova byla tehdy vyzdobena jasnými barvami propagujícími „Cíle udržitelného rozvoje“. Erdoğan řekl: „Jednou z věcí, které mě nejvíce trápí, je, že při vstupu do Valného shromáždění OSN jsou na schodech a dalších místech barvy LGBT.“

To stále ještě není vše. Erdoğan sám přiznal, že drží NATO pod krkem. 26. září 2023 oznámil, že turecký parlament bude ratifikovat přistoupení Švédska k NATO, pokud USA dodrží svůj slib dodat Turecku stíhačky F-16.

Švédsko chce vstoupit do NATO, aby tak odstrašilo Rusko od případné agrese. O přijetí do NATO požádalo v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu spolu s Finskem, které bylo do NATO přijato již v dubnu 2023. Přijetí nové země do NATO musí schválit všichni jeho členové a postoj Turecka je hlavní překážkou přijetí Švédska. Podle politologů zvýší tato situace napětí mezi Tureckem a jeho spojenci v NATO v čele s USA, kteří jsou ve věci přijetí Švédska stále netrpělivější.

Mezitím v Turecku zveřejnil jeden odvážný novinář video o tom, jak byli v Turecku zadržovaní teroristé Islámského státu (ISIS) propuštěni a posláni do vládních vojenských výcvikových táborů. Video ukazuje, že mezi „vycvičenými“ teroristy jsou i nejvyšší velitelé ISIS. Záběry pořízené Ismailem Saymazem, kritikem vlády a novinářem opozičního deníku Sözcü, žádný vládní činitel nepopřel.

Ačkoliv se s nimi ve veřejné sféře setkáváme jen zřídka, tak přece jen existují realističtí politici, kteří chápou problém Západu s Erdoğanem lépe než mnozí naivní optimisté. Jedním z nich je francouzský poslanec Evropského parlamentu Thierry Mariani, který to ve svém projevu v září 2023 řekl jasně: „Erdoğan získává sílu ze dvou věcí: za prvé z toho, že my sílu ztrácíme, a za druhé, že nemáme žádnou strategii.“

Podle Erdoğana je největší hrozbou pro lidstvo islamofobie. Radikální islamističtí sebevražední atentátníci a mučitelé podle něj žádnou hrozbou nejsou.

Článek Gatestone Institute pro Neviditelného psa přeložili Libor Popovský a Helena Kolínská.