Úterý 22. dubna 2025, svátek má Evženie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: J.K. Polk, významný prezident USA

Za jeho prezidenství Spojené státy územně expandovaly

V listopadu 2020 si mohli obyvatelé USA připomenout 225. výročí narození jednoho z nejúspěšnějších prezidentů USA, Jamese K. Polka. Jde o pozapomenutou významnou osobnost, která ovlivnila směřování USA v domácí i zahraniční politice nevídaným způsobem.

J.K. Polk pocházel z otrokářského Jihu, byl plantážníkem a právníkem. Stal se do té doby nejmladším prezidentem USA, byl workoholik, plnil povinnosti osmnáct hodin denně v pracovních dnech, což se ke konci prezidentského mandátu podepsalo na jeho zdraví. Z dob v Kongresu se mu přezdívalo „Mladý dub“ pro jeho zarputilost a schopnost soustředit se na vytčený cíl.

Polk 1

Nelehká situace na začátku prezidentského mandátu „Mladého duba“

Když nastoupil v březnu roku 1845 do prezidentského úřadu, Spojené státy byly rozlohou zhruba o třetinu menší (Aljašku koupily USA až v roce 1867), celý západ Spojených států zatím nebyl součástí USA, a to včetně Texasu. V době jeho nástupu byla schválena pouze rezoluce o vstupu Texasu do Unie.

I na této rezoluci měl „Mladý dub“ lví podíl, poněvadž klíčovým bodem jeho volebního programu bylo urychlené připojení Texasu k USA i za cenu válečného konfliktu s Mexikem. Jeho předchůdce, prezident Tyler, dával přednost spíše partnerství s Texasem namísto plnoprávného členství v Unii.

Pokud se jedná o území, bylo celé západní pobřeží USA zčásti v rukou Mexika, zčásti britského impéria. Mexiko se z pochopitelných důvodů nechtělo vzdát dnešního území Texasu, ani obrovské Kalifornie. Severní část tichomořského pobřeží pod vládou Britů byla nazývaná Oregonem. A britské impérium, v té době nejsilnější na světě, to už byla jiná liga. Britové měli nejen loďstvo, ale i silnou armádu, s kterou se USA v této době nemohly rovnat. USA byly oproti Británii v té době silně agrární zemí se slabým průmyslem.

A aby toho nebylo málo, tak Francie a Británie nejen, že uznaly po roce 1836 svobodný stát Texas, ale vzhledem k vlažnému postoji USA k připojení Texasu do Unie se z Texasu začaly ozývat hlasy na vybudování silného státu rozšířením na území pozdější Kalifornie a Nového Mexika.

To samozřejmě Jižané, lační po nových územích podobně jako administrativa v Bílém domě, nechtěli připustit, a proto byla odhlasována výše zmíněná rezoluce v březnu roku 1845 o připojení Texasu.

Už od Polkova nástupu bylo jasné, že jde o prezidenta s úžasným tahem na bránu. Chtěl připojit území dnešní Kalifornie s Novým Mexikem a na severu zvětšit území podél Tichého oceánu až k dnešní severní hranici USA s Kanadou. A všechno se mu podařilo splnit v průběhu jednoho prezidentského období!

Vojenská tažení v Mexiku

Situace na začátku roku 1845 vůbec nevypadala růžově. Jenže jižanský prezident Polk nebyl žádný „měkota“ a ihned od počátku jednal s urputností a odhodlaností, na kterou nebyli jeho protivníci zvyklí. Nejprve se snažil problém Texasu řešit mírovou dohodou odkupem od Mexika, podobně jako USA koupily před téměř půlstoletím obří území Louisiany od Francie. Mexiko nesouhlasilo ani s odprodejem, ani s jednáním, a tak nastoupila demonstrace síly v podobě vyslání amerických dobrovolnických jednotek až k Rio Grande. Mexická armáda neudržela nervy, zaútočila na americké jednotky a zabila jedenáct Američanů.

„Mladý dub“ byl mužem činu a vzápětí vyhlásil Mexiku válku, při které jeho muži dokázali porazit početně mnohem mohutnější mexickou armádu (původně 7.000 Američanů oproti 30.000 Mexičanů). Obě armády byly špatně připraveny, naštěstí pro Američany ta mexická naprosto katastrofálně. Americké jednotky se v průběhu války rozrostly na 104.000 mužů, z nichž třetinu již tvořily pravidelné jednotky a námořnictvo.

Americké jednotky udeřily na Mexiko ze dvou směrů, jednak ze severu (srdnatě generál Taylor), jednak námořním výsadkem jižně od mexického města Veracruz. Během jedenapůlroční anabáze a často tvrdých bojů, kdy americké jednotky prokázaly velkou statečnost, se Američanům podařilo dobýt hlavní město Mexiko City a přinutit tamější vládu ke kapitulaci.

Kalifornie, Nové Mexiko - stačilo vztyčit vlajku

Zajímavá situace byla na území dnešní Kalifornie, tam se podařilo bandě dobrodruhů v červnu 1846 vztyčit „medvědí vlajku“ s kalifornským grizzlym a vyhlásit „Kalifornskou republiku“. Dostávali se však do střetu s tamními obyvateli, kteří z nich radost rozhodně neměli. Dobrodruzi se chovali nevyzpytatelně jako národně-osvobozenecká hnutí 20. století.

Naštěstí pro obyvatele se velitel americké pacifické flotily doslechl o nepokojích, vyslal na břeh jednotku, nechal vztyčit americkou vlajku, a tak byl ani ne po měsíci s Kalifornskou republikou konec.

Polk 2

Sever: aktivní politika J.K. Polka a „dárek“ od Britů

A severní část tichomořského pobřeží patřící Britům?

Američtí expansionisté usilovali o celé území tehdejšího Oregonu přesahující dnešní hranice Spojených států s Kanadou. Dokonce byli odhodlaní jít s Brity i do války. „Mladý dub“ si byl dobře vědom, že prezidentské volby vyhrál díky jejich hlasům, proto zpočátku na jaře 1845 expansionisty podporoval, i když se s Brity snažil tajně vyjednat dohodu, s hranicí kopírující 49. rovnoběžku.

Když se Britové k ničemu neměli, byl jestřáby ve vládě a v Kongresu přinucen vyhlásit nárok na celé území. Naštěstí pro Američany se Britům do války nechtělo a dali přednost bohatému obchodu před válečným štěstím. Vše nakonec skončilo dohodou o hranicích podél 49. rovnoběžky, jak Polk původně tajně zamýšlel - jde o dnešní hranici mezi USA a Kanadou.

Obětavost a obrovské územní zisky prezidenta J.K. Polka

Územní zisky po Polkově triumfu zahrnovaly plochu o rozloze asi dvou a půl miliónů čtverečních kilometrů s obrovským nerostným bohatstvím. Američané za tyto velké územní zisky zaplatili 1721 padlými, 4100 raněnými a kolem 11 tisíc zemřelými na nemoci. Náklady na válečné operace historici odhadují kolem 98 miliónů dolarů. Naprosto neuvěřitelné územní zisky odpovídající rozloze dnešních západoevropských států včetně jižního křídla (vyjma skandinávských zemí).

J.K. Polk je nezaslouženě opomíjen z důvodů ideologických (špatný otrokářský původ) nejen v současnosti, ale i v minulosti ze strany intelektuálních elit, kterým se nelíbil útočný styl vedení války s Mexikem. Intelektuálové nikdy nepochopili, že „Mladý dub“ byl především obětavým a čestným prezidentem, jeho workoholismus se podepsal na jeho zdraví tak silně, že po skončení prezidentského mandátu na následky přepracování po několika měsících umírá.

Faktem zůstává, že dnešní podobu USA zajistila agresivní politika prezidenta Polka, na jehož schopnosti by historie zapomínat neměla.

Knižní thriller Mračna nad Evropou nyní v prodeji se slevou.
Trailer:

Gita Zbavitelová
22. 4. 2025

Izrael a Židé byli z výroků a postojů papeže Františka rozčarovaní.

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Ai GROK
22. 4. 2025

Ptáme se umělé inteligence GROK 3

Jan Ferenc
22. 4. 2025

V přestávkách mezi jednáními mezi Ruskem a USA Rusko přitvrzuje.

Lika
22. 4. 2025

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Chechtavej tygr
19. 4. 2025

Ve vlaku cestuje kněz, rabín a šaman.

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Lidovky.cz, ČTK
22. 4. 2025

Americký prezident Donald Trump v úterý hovořil telefonicky s izraelským premiérem Benjaminem...

Josef Kopecký
22. 4. 2025

Poslanci projednávají reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS...

Josef Gabzdyl
22. 4. 2025

Okresní soud v Ostravě se začal zabývat případem letu horkovzdušného balonu, při kterém předloni v...

Martin Zvěřina
22. 4. 2025

Nebýt úmrtí papeže Františka, dalo by se tvrdit, že letošní Velikonoce ovládl europoslanec Filip...

ČTK, jhr Jan Hron
22. 4. 2025

Ozbrojenci zaútočili na turisty v indickém státě Džammú a Kašmír. Počet obětí se zvýšil nejméně na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz