Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Bylo hůř

To nemá být útěcha nad kotrmelci veřejných neználků ve Strakově akademii za vydatného sekundování ostatních kmotrů v pozadí. Jen vzpomenutí událostí před sedmdesáti roky, které vyústily ve válce mezi oběma krvavými režimy.

Když Hitler neuspěl ve snaze porazit osamocenou Anglii, domníval se, že jí vezme všechnu naději vyřazením SSSR. Pro nadlidi, co se už viděli pány nad ukrajinskými otroky, měl vábničku, totiž Lebensraum. Navíc obrovské zdroje surovin i potravin spolu s otevřenou cestou k dávnému cíli pangermanizmu, tedy k Indickému oceánu a k ropným nalezištím. Vymyšleno to bylo dobře, ztráta ropných oblastí by Anglii srazila na kolena.

K tomu bylo třeba si zajistit balkánské křídlo fronty, kde operetní římský duce dostal na podzim 1940 na frak od Řeků a musel prosit Hitlera o pomoc. Německému přepadu Řecka na jaře 1941 pak nezabránil ani chabý pokus Britů o pomoc Řekům, který ovšem vedl k jejich oslabení v severní Africe. Jako by nestačilo k poučení fiasko v Norsku před rokem.

Kromě toho došlo k zádrhelu, když se Jugoslávci (kromě Chorvatů) nehodlali smířit s německým poručnictvím. Došlo tam k povstání a Hitler koncem března nechal bombardovat Bělehrad. Těch několik týdnů, které si vyžádalo zpacifikování Jugoslávie, možná zachránilo Moskvu. Útok na Rusko byl totiž naplánován na konec května 1941, došlo k němu až 22. června a kdoví, jak by fronta u Moskvy vypadala, kdyby měli Němci k dispozici těch několik týdnů, než zasáhl pověstný generál Mráz.

Někteří němečtí generálové ale dokazují, že to nemělo takový vliv, protože koncem května a začátkem června 1941 bylo tak špatné počasí, že vylučovalo leteckou podporu, a bez ní se útočit nedalo. Ať už to bylo tak či jinak, hrdinství Jugoslávců to nesnižuje.

To platí stejně o nezměrných obětech vojáků Rudé armády, kterými nahrazovali nejen nedostatek techniky, ale i strašlivé přehmaty sovětského velení. Statisícové ruské armády byly obkličovány tankovými klíny a je u nás ještě dost pamětníků předlouhých kolon zbídačelých sovětských zajatců, odsouzených k pomalé smrti. Bylo jich zajato přes tři miliony, tedy téměř každý desátý voják z 34 milionů, kteří do RA narukovali v průběhu války. 12,5 milionů padlo a asi stejně tolik bylo raněno.

Češi, kteří se v té době ocitli v SSSR, vzpomínali, jak těžko vysvětlovali svou radost ze začátku války, protože pro ně svitla naděje na porážku nacizmu. Netušili ještě, jaké obrovské oběti si to vyžádá a jak Stalinovo řádění zdecimovalo velení armády. Ten, aby zakryl vlastní selhání, nechal zastřelit velitele západního okruhu, kterého předtím nabádal, že nesmí ani náznakem „provokovat“ Němce, a to vedlo ke katastrofální nepřipravenosti.

Až do zimy toho roku muselo být těžko každému demokratovi, už se zdálo, že zkáze světa nedokáže zabránit nic. Teprve sibiřské divize, které měly čelit útoku Japonců a naštěstí mohly být použity u Moskvy, přinesly první porážku Wehrmachtu a jiskru naděje.

Trvalo však ještě celý rok přetěžkého zápasu na frontě a stejně těžkého úsilí občanů v týlu, než došlo u Stalingradu k obratu. A také k otevření dveří komunizmu do střední Evropy. Jenže tak to tehdy málokdo vnímal, byl to vítaný spojenec, který nesl největší tíhu války.

Když jsem krátce po válce začal rozum brát, slýchával jsem mudrování starších o tom, jak měly některé národy dobré vojáky a jiné horší. Vycházelo to z myšlení ještě za monarchie, se silným germánským vlivem. Podle něj byli samozřejmě nejlepší vojáci Němci, ale uznávaly se kvality Rusů i jiných. Tyto primitivní úvahy nešly na podstatu, tedy k čemu je dobrý voják na špatné straně. Jako třeba ten horlivec, kterého nedávno vypátral pan Motl a který se dobrovolně přihlásil do popravčí čety v Lidicích. Věřil prý, že právem popravuje pomocníky vrahů pana reichsprotektora Heydricha. Takových trotlů, co věřili, že po celé Evropě bojují za vlast, byla tehdy v Německu většina.

Dobrý voják na správné straně je bez diskuze, ale život přinášel i složitější varianty. Víme z vlastní zkušenosti, co dokáže totalita a propaganda, a jak nedostupnost informací umí pokřivit myšlení celých generací. Ti, kteří byli označováni za horší vojáky a byli na špatné straně, asi poznali nesmyslnost mašinérie, za kterou měli umírat. Jejich lidštější postoj k ceně života převažuje nad drilem a fanatizmem.

Tolik jen k připomenutí těžké doby, abychom si nemysleli, že bůhvíjak trpíme, když političtí kašpárci nejednají podle našich představ. Je to jistě ztráta času, ale na lepší politiky si asi budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz