Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

HISTORIE: Běsi z Černobylu po 30 letech

Počet obětí největší průmyslové katastrofy nebyl dosud zveřejněn žádnou z postsovětských republik, na Západě je pravda o této katastrofě politicky nekorektní
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KV

23. 4. 2016 23:12
Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Stalo se to v době glasnosti a respektování republikových vlád a stranických orgánů. A stalo se to na Ukrajině, když vedoucí směny, inženýr-Ukrajinec prohlásil, že JEMU NIKDO Z MOSKVY NEBUDE ŘÍKAT, JAK SE CO MÁ DĚLAT. Aby potom porušil všechna bezpečností pravidla... Funkcionáři Ukrajiny dva dny bagatelizovali událost a mluvili o požáru, nikdo z nich neměl odvahu věci skutečně popsat a řešit. O evakuaci rozhodli až v Moskvě, když si zjistili svými lidmi fakta. O evakuaci obyvatel Pripjati nerozhodli na Ukrajině!!! Fakta si musel Kreml zjistit vysláním odborníků z Moskvy.

A tak se díky dobře vypěstovanému ukrajinskému nacionalismu stala nejhorší jaderná katastrofa světa, ohrozily zdraví a životy miliónů lidí. Poprvé jsem si vymezování Ukrajinců všiml na vojenském cvičení v roce 1965, pak v místní posádce SA v letech 1968-90 a nyní za vývojem na Majdanu a za občanskou válkou na východě Ukrajiny. Proto také nevěřím na brzké urovnání vztahů obyvatel ruské a neruské národnosti Ukrajiny. Porážka Ukrajinců na východě je pro ně nesmírně zdrcující, vždyť oni jsou přece vzdělanější, pracovitější, civilisovanější a méně vypití, než Rusové... Je mi líto těch, kdo staví na takových moudrech!

0 0
možnosti
BH

B. Hamáček

23. 4. 2016 23:25
Re: Černobyl je skutečně chybou SSSR?

Já se ukrajinskému nacionalismu vůbec nedivím. O Ukrajinu usilovali jak Rusové , tak Poláci. S Poláky už našli společnou řeč, ale s Rusy to nejde. Jen se podívejte , jak se většina naprosto dezinformovaná ( Jiráskem , Palackým a bokševiky) většina národa staví k Rakousku - Uhersku .

0 0
možnosti
ČB

Č. Berka

23. 4. 2016 18:16
Autor se zachoval rozumně

ve chvíli, kdy byla situace nejasná... ale jeho "výpočty" mrtvých jsou nesmyslné...koneckonců následky hodnotili odborníci z různých specializovaných organisací. Z českých textů: https://www.suro.cz/cz/publikace/cernobyl/zdravotni_nasledky_cernobylu.pdf

Jak to řešili v Polsku: http://bbs.stardestroyer.net/viewtopic.php?style=4&t=159698 česky je to v obskurním WM Magazínu: http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2012110006

Co se týká ozáření, například v USA a několika evropských zemích byly ozářeny radiem 226 od roku 1926 At least 8,000 military personnel and as many as 2.5 million civilians ...Závěr studie těchto ozářených: A clear link between NRI exposure and cancer risk, therefore, has not been established. - přímý vztah mezi ozářením a rakovinou nebyl nalezen. Viz: http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/radiation/nasopharyngeal-radium-fact-sheet

Horší už bylo používání Thorotrastu- 2-10 milonů pacientů dostalo při vyšetření jako kontrastní látku koloidní roztok Thoria- u nich riziko rakoviny jater je stonásobné a riziko leukemie dvacetinásobné: https://en.wikipedia.org/wiki/Thorotrast

0 0
možnosti
BR

24. 4. 2016 21:53
Re: Autor se zachoval rozumně

Souhlasím s Vámi! V zájmu posílení moci držitelů atomových zbraní byly účinky radiace záměrně nadhodnoceny!

0 0
možnosti
PV

23. 4. 2016 18:03
Největší radioaktivní ozáření českých dětí mají právě

TEĎ na svědomí ZELENÍ a spol. Souvisí to se "zateplováním budov." Určité množství radia totiž obsahuje mnoho stavebních materiálů, nejen proslulá škvára, která je ovšem daleko nejhorší.

Jestliže se v rámci "zateplení budov" omezí utěsněním oken VĚTRÁNÍ a nezavede se náhrada, zvětší se koncentrace radonu v místnosti. Před dvěma roky byl jeden konkrétní případ ŠKOLKY v Praye uveden v televizi. Jeho zakončení mě ovšem VYRAZILO DECH. Říkali tam totiž, že se to týká hlavně učitelek, protože děti ve školce stráví jen 3 roky. Tedy, předpokládá se, že ty děti už nikdy do styku s radioaktivitou nepřijdou, aniž o tom mají jakékoliv představy, neřku li důkazy.

Toto je přístup, jaký byl v jaderném průmyslu odmítnut v druhé polovině 70 let!!! Tehdy ještě v závodech pro přepracování vyhořelého paliva docházelo častěji k poruchám, a protože zaměstnanci by se nevešli do povolené normy, řešilo se to zaměstnáváním "externích pracovníků," kteří třeba dostali za týden dávku, povolenou na čtvrt roku, což předpisy povolovaly pokud celých čtvrt roku další ozáření nebude. Odbory svými akcemi zajistily, že každý i externí pracovník musel mít kartu kam se zapisovala všechna ozáření.

0 0
možnosti
JL

J. Lepka

23. 4. 2016 13:41
Němci za Protektorátu vydali brožuru :

" SSSR - vláda lži a podvodu". Je evidentní, že po více než 40 letech nehodlali na tomto faktu nic měnit.

Jen tak mimochodem, zkuste se nějak dopídit přesných dat obětí stalinských hladomorů na Ukrajině. I ty nejobjektivnější zdroje uvádějí 3 až 7 miliónů a nikdo neví, jestli se to týká jen přímých nebo i nepřímých obětí. ( To je pro zpochybňovače autorových odhadů.)

0 0
možnosti
FH

F. Houžňák

23. 4. 2016 14:45
A jen tak mimochodem, zkousel jste se dopidit

taky presnych dat obeti stalinskych hladomoru v Rusku, nejenom na Ukrajine? Ostatne na Ukrajine to taky byli z velke casti Rusove. A hladomor nebyl nasazovan jako zbran proti Ukrajincum nebo Rusum, ale proti samostatnym rolnikum bez rozdilu narodnosti. To jenom tak na okraj, ze vsichni delaji, jako by se bolsevici (v dnesni parlanci: Rusove) zamerili vyhradne na Ukrajince a Rusove byli vseho usetreni.

0 0
možnosti
PV

23. 4. 2016 11:10
Autor tomu nerozumí, něco líčí správně ale celkově

přehání. Ani já nevěřím na pouhých 31 obětí. Má se ale k obětem připočítat např. ve svém oboru světoznámý akademik Šmidt, které zahynul poté, co se jeho automobil srazil v blízkosti Černobylu s obrněným transportérem?

Příčinou katastrofy byla jednak nepříliš bezpečná koncepce reaktoru, která ovšem měla tu "výhodu," že v případě potřeby mohl reaktor produkovat vyhořelé jaderné palivo pro výrobu plutonia "zbrojní jakosti," což např. reaktory v Dukovanech a Temelínu nemohou a také neexistence ochranné obálky.

Hlavním viníkem byl ovšem sovětský systém řízení, zavedený Stalinem, za jehož vlády mohl např. mistr nechat poslat dělníka do koncentráku za "pracovní nekázeň." I když r. 1986 toto už dávno nebylo možné, princip bezpodmínečné poslušnosti přetrvával. Pokus by proběhl bezpečně, pokud by se uskutečnil tak, jak byl plánován. ALE v počátku odstávky, při které měl být pokus proveden, přišel pokyn energetického dispečinku odstávku přerušit, pro nedostatek výkonu v siti. Pak už pokus uskutečnit NEŠEL, šlo jen pokračovat v odstávce reaktoru, ale obsluha (tehdy už jiná směna než ta, která byla o všem poučena) dostala befél ho provést. Pokusila se proto reaktor znovu rozběhnout, bez ohledu na bezpečnostní předpisy a při snaze to provést se dostala do konfigurace, kdy byl reaktor nestabilní (u Dukovan a Temelína takováto oblast neexistuje) a tak došlo ke skokovému nárůstu výkonu na mnohonásobek jmenovitého, tlak páry roztrhal konstrukci a protože byl jako moderátor použit hořlavý grafit, začal reaktor hořet. Jak mi později říkal jeden Rus, oni o riziku věděli, ale neodážili se neuposlechnout.

Již nejméně 20 let je známo, že riziko rakoviny v důsledku ozáření NEMÁ stochastický charakter, resp. má jej pouze pro vysoké dávky záření, které mohli dostat někteří pracovníci při likvidaci havárie.

V Indii, Iránu a Brazílii existují oblasti, kde je přirozená úroveň radiace VYŠŠÍ, než v zakázané zóně kolem Černobylu a přesto tam výskyt rakoviny není vyšší, než kdekoliv jinde.

0 0
možnosti
PR

23. 4. 2016 12:27
Re: Autor tomu nerozumí?

Pane Vanuro přirozená radiace a její míra kterou argumentujete je vysoká leckde a nemusí to ještě vůbec vadit a naopak. Takto dokazujete sám, že problematiku vnímáte povrchně.

Např při letu letadlem na velké vzdálenosti tj v hledinách nad 10km dostane kde kdo slušnou dávku srovnatelnou s běžným lékařským vyšetřením. Přesto se tako běžné létá. Vyjímkou jsou situace v období slunečních erupcí ky by letecké společnosti měli lety hlavně klem polů odklánět. Létat by ale neměli hlavně gravidní letušky a to se rovněž nedodržuje.

Něco jiného je ale pobývat v zamořené oblasti např jodem 131 když ho máte v těle nedostatek a nebo naopak jste jeho stabilním izotopem uměle nadopováni a tak ho tělo vylučuje jak jen může.

V jednom případě to může znamenat karcinom štítné žlázy a v druhém bezoroblémovost a to v situaci stejných dávek pozadí. Vám ale takové aspekty zjevně unikají. Neunikají ale varovným statistikám nárůstu specifických forem zhoubných nádorů a to nedokážeme říci o problému zdaleka vše.

0 0
možnosti
PH

P. Harabaska

23. 4. 2016 10:35
Černobyl, Three Miles Island, Fukušima.

Co bylo horší a nejhorší? Ještě štěstí, že k tomu výbuchu v Černobylu došlo už v roce 1986. A to na území dnešní "demokratické" Ukrajiny. To by dnes nesl vinu zase ten zlosyn Putin a Rusko všeobecně. V roce 1968 nás okupovali také jen Rusové, Ukrajinci v té armádě nebyli žádní. Ostatně k politické propagandě se katastrofu v Černobylu Ukrajinci již několikrát snažili použít. Např. poukazovali na to, že vedoucí personál v elektrárně představovali etničtí Rusové, etnicky ukrajinští inženýři jen plnili příkazy Rusů a takhle to dopadlo.

0 0
možnosti
JL

23. 4. 2016 16:27
Re: Černobyl, Three Miles Island, Fukušima.

Pokud poukazujete na spoluzodpovednost vsech narodu sovetskeho imperia za nepravosti ktere napachalo musite videt i spoluzodpovednost Cechu , Moravanu, Nemcu a ostatnich narodu Rakouska-Uherska. Treba za napadeni Srbska v roce 1914. Jiste vite, ze cs. vlada po roce 1918 platila financni kompenzace poskozenym.

0 0
možnosti
PR

23. 4. 2016 7:57
Atomová energie sama na vině není.

S některými závěry autora zásadně nesouhlasím. Atomová energie sama na vině opravdu není - docela něco jiného je lidský faktor v kombinaci s extrémě koncentrovanou JE. V tomto jaderní vědci doslova SELHALI na celé čáře a ve všech oblastech.

1. Už na počátku 2. světové války totiž začal Werner Heisenberg, německý fyzik i laureát Nobelovy ceny ze své vůle - nikoli s donucení - přesvědčovat nacistické pohlaváry o významu jaderné zbraně. Důsledkem byl počáteční náskok nacistického německa v jejím vývoji. Haisenberk selhal jako člověk-vědec který se cítí nadřazen ostatním lidem ve stejné civilizaci až tak, že úmyslně připravoval zbran k hromadnému ničení života.

Stal se tak symbolem všech kterým fantazie o použití extrémních energií na okolí zatemnila uvažování. Dodnes žije lidstvo pod kuratelou 20tis jaderných pum s potenciálem zničit několikanásobně prakticky vše živé na planetě Zemi.

2. Poté jako satisfakci přislíbyli světu tzv mírové využívání při kterém měla být elektřina údajně skoro zadarmo a navozovali naděje, že si pak lidstvo bude moci dovolit prakticky cokoliv. Dovolili si přitom uspěchanosti a nedůslednosti konstrukci systému kde součástí je člověk. Nekriticky věřili , že k selhání nemůže dojít. Opak je ale k realitě blíže. Několik jednodušších typů už přivodilo katastrofy právě v důsledku podcenění vazby člověk + jaderný stroj.

3. Až po vážných haváriích začali vědci konstruovat seriozněji (3+generace). Nákladovost JE ale narostla tak extrémě, že se JE stala prakticky nepoužitelné jako dominantní energetický zdroj lidstva. EROEI sotva 5x. Pro nákladovost např. EPR 10miliard euro + 60 letech plánovaného provozu při součastné ceně silové elektřiny se od nové výstavby upouští. Zároven nedokázali vědci efektivně vyřešit původně slibované uzavření palivového cyklu. 98% paliva jde proto na skládkování. Dnešní JE energetika tak nemá i při stagnaci palivo na delší dobu jak jedno až dvě století. O nedořešenosti ukládání na celá statisíciletí nemluvě.

0 0
možnosti
FH

F. Houžňák

23. 4. 2016 7:56
Obavam se, pane Guttmanne, ze s temi statisici

obeti silne prehanite a sirite klasickou zelenofasistickou propagandu. Ze obeti bylo vic nez priznanych oficialnich 31 nebo kolik, je velmi pravdepodobne, ale vami uvadena cisla se pohybuji v risi hlaseni "obet imperialistickeho bombardovani Hirosimy Orio Masumoto zemrel na nasledky ozareni v prefekture Nagoya ve stari 96 let". Zkuste si precist fundovanejsi rozbory (z popularnejsich pan Wagner na osel.cz), vy jste lekar-radiolog? Statistik? Jaderny fyzik? Fyziolog? Mate nejak profesne blizko k ucinkum radioaktivniho zareni na zive organismy? Nejvic obeti a znicenych zivotu mela na svedomi nezodpovednost sovetskych komunistickych uradu a pak zelena hystericka propaganda na Zapade, ne radioaktivita.

0 0
možnosti
PR

23. 4. 2016 8:09
Re: Obavam se, pane Guttmanne, ze s temi statisici

Souhlas až na tu údajnou "zelenou histerii". Čísla o nákladovosti JE a nedořešených dopadech jako je koncentrování cesia v potravinových řetězcích, nedořešené skladování... vypovídají o něčem docela jiném.

Mimo momentální provozní neefektivity je např na jaderném účtu ČR údajně 23miliard ale vzhledem ke stagnaci ekonomik roste skrze minimální úrok i příliv prostředků tato částka pomaleji než nákladovost výstavby jaderného úložiště která se dnae odhaduje už na 50 až 100miliard.

Kdo asi toto saldo zaplatí? Kam narostou náklady na jeho zabezpečení na až 400 tis let?

0 0
možnosti
FH

F. Houžňák

23. 4. 2016 7:47
Nejvic obeti Cernobylu zpusobila ideologie zeleneho

fasismu. Spousta matek v Nemecku (a mozna i dalsich statech) nechala zabit sve zdrave nenarozene deti pod vlivem hystericke zelene propagandy.

0 0
možnosti
PR

23. 4. 2016 8:54
Re: Nejvic obeti Cernobylu ...

Máte zřejmě pravdu v tom smyslu, že enormní konzum energie snižuje natalitu u savců s exponentem na mínus jednu třetinu. Tak se totiž dá také vysvětlit populační stagnace celého vyspělého světa - tedy i nenarozených němců kteří dnes potřebují ročně cca půlmilionu nových diší na dorovnání staavu a pohon aktivní ekonomické populace.

Jiným aspektem jsou jen dopady havárií JE na životní prostředí případně dokonce na ekonomiky celých států. Pokud by např Japonsko nemělo to štěstí v neštěstí, že naprostá většina radionuklidů se po fokušimě rozptýlila do pacifiku - bylo by dnes na mizině. i v samotném Japonsku si ale mladí lidé nechtějí za životního partnera brát druha který byl mezi postiženými v okolí elektrárny. Podobné štěstí měli i rusové v okolí Černobylu. Tam je totiž naopak lidnatost na km2 násobně nižší jak v tom Japonsku či v Západní evropě. S těmi obětmi je to ale dost komplikované. Počet úmrtí jen od rakoviny štítné žlázy kde možným spouštěčem je expozice radioaktivním jodem se totiž udává na 400tis ale prokázat právě jen tuto příčinnou vazbu a odfiltrovat další vlivy je daleko problematičtější. Znepokojivým faktem doposud je, že počet těchto onemocnění v dotyčných oblastech doposud roste!!!

http://zpravy.idnes.cz/cernobyl-havarie-spad-radioaktivita-rakovina-stitna-zlaza-ian-fairlie-radiobiolog-dopady-gvh-/domaci.aspx?c=A160407_173048_domaci_fer

Víc jak jakkoli barevná hysterie, má pak na dlouhodobé dopady vliv třeba momentální počasí které rozhoduje o tom, kdo kde bude spadem zasažen... - viz mapky.

0 0
možnosti
JN

23. 4. 2016 5:01

Co se tyce porovnani havarie v Cernobylu s Three Miles Island, tak zde micha autor hrusky s jablky. Cernobylsky reaktor mel uplne jinou konstrukci a hlavne, moderator v Cernobylu je grafit. Elektrarna Three Miles Island jako moderator pouzivala tezkou vodua byla vybavena kontejmentem. V Cernobylu je moderator grafjt a je to bez kontejmenth. Takze po vybuchu se do ovzdusi dostaly tuny radioaktivnkho grafitu.

0 0
možnosti
PR

23. 4. 2016 9:17
Re:

Posmíváte se pochybení autora ale sám možná žijete v domění, že kontejnment ochrání okolí proti event úniku radiace. To nemusí být vzláště v extrémních případech vůbec pravda. Daleko účinější je naopak jeho ochrana proti ataku zvenčí a navíc je těch typů hodně a každý má jiné vlastnosti.

To co je všem energetickým reaktorům dnes společné je ale naopak fakt, že bez vnějšího dochlazování i v případě včasného odstavu nevydrží jejich konstrukce dlouho a po hodinách až dnech se nutně od tepla zbytkového štěpení jádro zničí. Zabezpečit proti roztavení reaktorové jádro při 2000C i více a proti enormě rostoucímu tlaku plynů a proti jeho protavení do podloží... a tak úniku radiace zevnitř ven, to dokáží snad jen ty nejmodernější. Ale ještě to nikdo doposud pokusem neprokázal. Takové konstrukce jsou sice kýžené ale zároven krajně nákladné.

http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/510-co-vydrzi-kontejnment-jaderne-elektrarny

To co lze ale statisticky vyhodnotit je riziko další havárie která odle některých výpočtů nastane v důsledku selhání člověka či konstrukce do padesáti let. Pak se to třeba dovíme.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz