26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Běsi z Černobylu po 30 letech

Počet obětí největší průmyslové katastrofy nebyl dosud zveřejněn žádnou z postsovětských republik, na Západě je pravda o této katastrofě politicky nekorektní

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 23.4.2016 11:17

Re: Nejvic obeti Cernobylu zpusobila ideologie zeleneho

MÁTE PRAVDU!

J. Novak 23.4.2016 5:01

Co se tyce porovnani havarie v Cernobylu s Three Miles Island, tak zde micha autor hrusky s jablky. Cernobylsky reaktor mel uplne jinou konstrukci a hlavne, moderator v Cernobylu je grafit. Elektrarna Three Miles Island jako moderator pouzivala tezkou vodua byla vybavena kontejmentem. V Cernobylu je moderator grafjt a je to bez kontejmenth. Takze po vybuchu se do ovzdusi dostaly tuny radioaktivnkho grafitu.

P. Rada 23.4.2016 9:17

Re:

Posmíváte se pochybení autora ale sám možná žijete v domění, že kontejnment ochrání okolí proti event úniku radiace. To nemusí být vzláště v extrémních případech vůbec pravda. Daleko účinější je naopak jeho ochrana proti ataku zvenčí a navíc je těch typů hodně a každý má jiné vlastnosti.

To co je všem energetickým reaktorům dnes společné je ale naopak fakt, že bez vnějšího dochlazování i v případě včasného odstavu nevydrží jejich konstrukce dlouho a po hodinách až dnech se nutně od tepla zbytkového štěpení jádro zničí. Zabezpečit proti roztavení reaktorové jádro při 2000C i více a proti enormě rostoucímu tlaku plynů a proti jeho protavení do podloží... a tak úniku radiace zevnitř ven, to dokáží snad jen ty nejmodernější. Ale ještě to nikdo doposud pokusem neprokázal. Takové konstrukce jsou sice kýžené ale zároven krajně nákladné.

http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/510-co-vydrzi-kontejnment-jaderne-elektrarny

To co lze ale statisticky vyhodnotit je riziko další havárie která odle některých výpočtů nastane v důsledku selhání člověka či konstrukce do padesáti let. Pak se to třeba dovíme.

P. Vaňura 23.4.2016 11:44

Nejhorší myslitelná havárie tlakovodního reaktoru

skončí tak, že celý reaktor do určité výšky v kontainmentu bude zaplaven vodou. Ta voda bude ovšem hodně radioaktivní. Tepelný výkon odstaveného reaktoru rychle klesá a pak už po nějaké době bude možné vodu odčerpat a přečistit.

Přesně tak to bylo v TMI-2 kdy dokonce nebyla v důsledku havárie překročen povolený roční únik radiace.

Celý svět je zamořený v důsledku zkoušek jaderných zbraní v atmosféře ale toto zamožení je asi 50x menší, než přirozená radioaktivita.

To Vás neudivuje např. to, že Hirošima a Nagasaki jsou normálně obývány?

P. Rada 23.4.2016 12:15

Re: Nejhorší myslitelná havárie tlakovodního reaktoru

Pane Vanuro porovnejte si množství materiálu v jaderných pumách a reaktorech a znásobte si to efektivitou vyhoření, rozptylem... Možná se mi pak přestanete ptát na udivování.

Příklad. K tomu aby si mohli USA udělat na tichomořských atolech jadernou střelnici, museli vystěhovat tamní obyvatelstvo s příslibem, že se jednou vrátí. Po desítkách let dozimetrie ukazovala, že je to možné. Obyvatelstvo se proto s části navrátilo a začalo žít jak po staletích předtím... až se najednou zjistilo, že mají v těle radionuklidy. Poté byli všichni už natrvalo vystěhováni. Turisté tuto oblast ale doposud navštěvují zcela bez rizik a podmořský vodní život také nic s důsledků pokusných explozí viditelně neindikuje.

Problém je a byl v selektivitě přírodních metabolických procesů, kdy jistý druh palem doslova vysával některé radionuklidy z okolí a místním byli tyto palmy dominantním zdrojem potravy - kdežto turisté jedli ledacos, promíchaně, odkudsi a jen relativně velmi krátce tam pobývali.

Né madarmo byly později všechy nejprve vzdušné ale i další typy pokusných výbuchů mezinárodní dohodou zakázány. Vám ale zřejmě důvody doposud unikají - že? Zkuste si tedy něco zjistit o životě divočáků a jejich stravovacích zvycích i o růstu některých hub co jim velmi chutnají. Možná pak pochopíte že důsledky černobylu a dalšího doslova běhají kolem nás doposud. Dobrou chut - snad Vám pak za mě dozimetrie napoví víc.

http://zpravy.idnes.cz/v-nemecku-se-potuluji-radioaktivni-prasata-jde-o-nasledek-cernobylu-11s-/zahranicni.aspx?c=A140902_122330_zahranicni_vlo

F. Houžňák 23.4.2016 15:01

Ano, jedno takove radioaktivni prase

mam na zahrade a pouzivam ho jako zivou svitici lucernu (sviti svetle zelene, prijemne svetlo).

O. Istvanfy 24.4.2016 9:39

Re: Nejhorší myslitelná havárie tlakovodního reaktoru

Svojho času sme to počítali a vyšlo nám, že černobylská havária spôsobila asi také zamorenie ako pozemný výbuch 10kT atómovej bomby. 10kT je menej ako v Hirošime, ale pozemný výbuch spôsobuje väčšie zamorenie.