23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

GOOGLE: Jak budeme žít s Gemini

Nejmocnější nástroj na ovládání lidské mysli, který kdy člověk stvořil

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 3.3.2024 12:32

Přeloženo do praktičtější zprávy:

V. Cícha vám sděluje, že když on osobně nebezpečí zmatení občanů planety Země, při lidském zneužití AI, neviděl včas přicházet, tak to přece nemohl vědět nikdo.

M. Pivoda 1.3.2024 8:37

Genetika funguje zatím nevyzpytatelně. Takže mimořádně inteligentní dítě, se může narodit kdekoliv na planetě Zemi.

Jenže!

Jenže když se od přírody talentovaný černoch ve škole učí nadprůměrně dobře, stane se objektem šikany ze strany svých intelektuálně slabých spolužáků. Intelektuálně slabší kolegové černoši o tom svém talentovaném spolužákovi rozhlašují, že se chová jako (odporný) běloch, bývalý otrokář.

Anglicky se to řekne "acting white". Dočetl jsem se o tom v disertačních pracích černochů a černošek.

M. Pivoda 1.3.2024 8:28

Informace o rostoucí klamavosti programů umělé inteligence, AI, byly známé dostatečně dlouhou dobu k tomu, aby regulační orgány tomu zmatku mohly předejít včas.

Teď nastal povyk.

V. Cícha 1.3.2024 1:45

Skoro to vypadá, jakoby se vážený pan Pivoda už nemohl dočkat až zmatek doshne nekontrovatelní míry... nebo se mejlim?

V. Cícha 1.3.2024 1:40

Už tento člának (pokud nejde o nejapný žert)ukazuje dostatečně, že zaměňování pravdivé informace za lživou už nelže rozeznat natož situaci kontrolovat! Pokd se nad tím klidně zamyslíme, výsledkem musí být hrůza a děs, v samé podstatě cosi na způob konce světa. A když sek tomu přidá zhoudný transgender, kam vede cesta jinam než do záhuby, jejíž míra je v přímé souvislosti s časm. Čím pokročilejší čas, tím hlubší problém tím menší naděje na záchranu. Nebo snad je to docela jinak?

M. Pivoda 29.2.2024 20:50

Ke korektnosti byli zřejmě tlačení i novináři po návratu černochů (kteří bojovali za Sever USA) do Afriky. Černochům po vítězství Severu v USA byl přidělen africký stát Liberie (Libre = svobodný).

A právě proto, že američtí černoši nebyli na nic (během svého života) jiného zvyklí, než právě na otroctví, ve vytoužené svobodné africké zemi Liberii zotročili místní černochy.

M. Novák 29.2.2024 19:47

Umělá inteligence tohoto typu mohla (a v testovacím provozu několikrát byla) vypuštěna už před pěti lety. Ovšem dávala odpovědi podle statistiky a pravdy, například na otázku zdroje zločinnosti v USA odpověděla že přestože je černochů menšina páchají většinu zločinů a to bylo nepřípustné tak ji vypnuli. Do teď jim trvalo než AI přinutili k politické korektnosti.

M. Novák 29.2.2024 19:36

Je vidět že absolutně nechápete jak pracuje dnešní AI tohoto typu.

Je to GENERÁTOR NÁHODNÉHO TEXTU. Přesnou odpověď nečekejte na žádnou otázku. Bude výjimka když ji dostanete.

P. Diviš 29.2.2024 16:37

Asi tak.

M. Pivoda 29.2.2024 16:31

Cituji Post scriptum: "... Jaký smysl má taková umělá inteligence? To je jako ptát se rádia Jerevan. Google pustil na trh produkt, o kterém musel vědět, že bude takhle nějak fungovat. ..."

Autor článku zapomněl na to podstatné, totiž, že i firma Google pracuje pod konkurenčním tlakem v konkurenčním prostředí tržní ekonomiky. Nikoliv tedy v Jerevanu. Připomenu, že firmu Google na konkurenčním trhu předběhla menší (a pro regulující státní úřady tedy nenápadnější) firma OpenAI (viz výrobek ChatGPT).

Takže autor článku ve svém článku jen účelově žvaní, aby znehodnotil technologický pokrok, kterému se obecně říká AI. A to vše se děje na blogu významného českého sci-fi spisovatele!!!

Osobní poznámka

Moje manželka, která je zcela mimo obor, mne upozornila, že kdysi v historii byl možná použit nevhodný název pro technologii "umělá inteligence". A že dnešní lidé mohou být na ten výraz prostě jen alergičtí.

Komentuji: I to je možné.

Jiný příklad. Vzpomene si někdo ze čtenářů, jak lidé kdysi dávno pojmenovali první žárovku (v historii T. A. Edisona)? Neřeknu vám to. Jen připomenu, že první název budoucí technologie žárovky souvisel s minulou technologií, která tou dobou ale již odcházela do historie, a do muzeí.

J. Roškota 29.2.2024 16:18

Je to prostě nástroj, kdo čeká něco víc musí být nutně zklamán. Postupem času se to bude více a více zdokonalovat ale stejně jako z člověka z toho nedostanete na úvahové otázky vyváženou objektivní odpověď. Nic takového totiž neexistuje. Tak jako je jeden udiven že hrdost na bílou rasu je spojená s uznáním rasismu, druhý to považuje za správné. Zeptejte se Jestli je Země placatá, odpověď bude převládající názor na internetu, pokud tedy AI někdo nenašeptá jakou odpověď má vytvořit. Zeptejte se jestli je dobré se očkovat proti COVIDu odpověď bude nejspíše že ano i když mnozí z takové informace dostanou infarkt. Pokud se ale zeptáte jak se nejlépe dostat pěšky z Prahy do Varšavy, odpověď bude správná a přesná.

S AI se musí umět pracovat a k výsledku přistupovat kriticky, tak jako ke každému zdroji informací. Pamatuji si do dneška, když jsem začal pracovat s vědeckou literaturou jak rozdílné a dokonce i protichůdné informace jsem nalézal. Pořád je to stejné, jen je to dostupnější širšímu obecenstvu, které na nástrahy tohoto typu není připraveno.

M. Těhanová 29.2.2024 15:47

A vy se divíte? Je to stejné, jako všechno, co se sem řítí z Ameriky. Hloupost ve všem neskutečná. A tohohle si může někdo vážit? Navíc s Bidenem.

P. Han 29.2.2024 14:17

Škoda, že nenavrhovali UI podle vás. To by vůbec nefungovala.

J. Kejkrt 29.2.2024 13:03

„Gemini rozumí světu kolem nás stejně jako lidé“

To není nic těžkého, když se podíváte do diskuzí na českém internetu.

P. Skřivan 29.2.2024 10:14

UI není tak složitá zde máte její jádro:

def overit_odpoved(otazka):

return "Ano, to je dobře." if any(barva in otazka for barva in ['greendeal', 'LGBT', 'černá']) else "Ne, to je špatně." if any(barva in otazka for barva in ['bílá', 'svoboda', 'vlastní názor']) else "Nelze zpracovat zkuste to znovu."

while True:

otazka = input("Napište své oblíbené slovo (nebo 'konec' pro ukončení): ")

if otazka.lower() == 'konec': break

print(overit_odpoved(otazka))

start > napište své oblíbené slovo

KDYŽ (černé NEBO greendeal NEBO LGBT), TAK > dobře

KDYŽ (bílé NEBO svoboda NEBO vlastní názor), TAK > špatně

J. Matěna 29.2.2024 10:12

Zatím se mi to jeví, že AI je obrovským pokrokem, když si ji naučíte na svých datech ve specifické oblasti, případně když se naučí na nějakých oborových datech. Lékařství, Organická chemie, strojírenství.....ano, i umělého konstruktéra si umím vlastně představit (leč neohrozí mne, myslím, že v té době budu bezpečně mrtev)

Ale její použití ve smyslu, že ji hlavou proženu celý internet, přidám k tomu genderorasistickoenviromentální korekturu a nechám ji vesele žvatlat ......... AI jen dokončí zkázu Internetu. Nic nebude pravé, všechno bude fejk a nepůjde to poznat. (Ostatně to máme již dnes - jak se liší modelka napajcovaná, nasvětlená a retušovaná od té zcela umělé? Obojí je úplně mimo realitu)

Třeba se svět vrátí zpátky tam kde měl možná zůstat. Jednání osobní, smlouva podáním ruky a pohledem z očí do očí. Vše ostatní bude nebezpečné nebo nepoužitelné.

Politika, novinařina ... ovšem průšvih veliký. Za novinářem, politikem by měla stát jeho pověst, jméno, pravdivost. Ale jak poznat, že to říká opravdu on? Netuším.

J. Kalina 29.2.2024 9:43

však ono se to vylepší a už brzy. Očekávejme např. tento postup: 1) v Praze řádí mezi lidmi chřipka. 2) jak se bojuje s chřipkou v jiných případech? 3) s tou Ptačí se bojuje vyvražděním celých chovů slepic 4) vyvraždíme Pražáky.

Za pár let to půjde tak rychle, že chybu už nikdo nenapraví.

T. Hraj 29.2.2024 9:32

Důvodem zobrazení černých nacistů, papežů, vikingů, founding fathers, etc. je algorytmus, který, jak někdo zjistil, neupravuje odpovědi, ale už samotný vstup. Jestliže je třeba na vstupu "Zobraz skupinu vikingů", tak algorytmus k tomu zadání přidá něco jako "a zohledni při to zásady inclusivity, diversity a equity".

Management Googlu se totiž domnívá, že tazatel není tak morální jak by měli být (čti jako management Googlu) a proto musí jeho nedostatečně morální otázka být korigována. Ty si jen myslíš, že se chceš zeptat na XY! Ve skutečnosti se chceš zeptat na YZ.

M. Hoblík 29.2.2024 9:32

Je-li umělá inteligence na podobné úrovni, jako průměrná inteligence představitelů USA, tak nás ani pánbu nezachrání!

V. Církva 29.2.2024 8:36

To je pravda, ale charakter umělé inteligence je, že ji člověk úplně přesně nenaprogramoval. Učí ji na nějakých datech, takže úplně přesně neví co z ní přesně vypadne a když se v mraku dat, které člověk není schopen zkontrolovat naučí něco nepředvídaného.

Umělá inteigence tak bere bludy z prostoru na internetu, který je ovlivňován positivní diskriminací, progresivismem a rasovými omyly. Jak taky jinak když se cenzurují nelevicové názory. K tomu je samozřejmě učena tvůrci dle jejich požadavků. Je tak jasné že vyjde nebezpečný levicový a politicko korektní paskvil.

V. Církva 29.2.2024 8:31

Umělá inteligence se "učí" i sama i když s nějakými podmínkami, na nějakých datech, někdo ji spouští, upravuje.

Nicméně německý nacista černé pleti mohlo i vzniknout i úplně volně z toho, co je dnes na webu. V každé reklamě černoch....

R. Langer 29.2.2024 8:26

... zejména z té příčiny, že se o žádnou inteligenci nejedná, a ani nikdy jednat nebude. ;-)

R. Langer 29.2.2024 8:25

Žádná umělá inteligence NEEXISTUJE, jedině UMĚLÁ BLBOST! Ta je ovšem velice často k nerozeznání od té přirozené - také z ní totiž nejvíce čerpá. ;-)

V. Mokrý 29.2.2024 7:24

No,

podle toho, co do toho zadají lidé.

Zatím se snad umělá inteligence, počítače neprogramují samy - nebo snad ano ? !

F. Navrátil 29.2.2024 7:23

Umělá inteligence není izolovaný objektivní fenomén. Je to výtvor, který kopíruje myšlení a mocenské ambice svých tvůrců.

R. Langer 29.2.2024 7:18

Přesně tak. Za kovidu to už dovedli k dokonalosti... :-(

J. Gottlieb 29.2.2024 7:09

bohužel se mi zdá, že normálně uvažujících jedinců ubývá.

R. Gramblička 29.2.2024 7:03

v Klokanii už taky blbnou o 106

J. Moravec 29.2.2024 6:52

Je to země Oz na 100%.

R. Langer 29.2.2024 5:38

V Austrálii to už taky nebude.