25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Tah Vystrčilem

3.10.2020

Dne 24. září vyšel v Taipei Times úvodník shrnující okolnosti návštěvy předsedy českého Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu. Úvodník nabádá politiky z dalších států, aby se nebáli navštívit Tchaj-wan. Závěrem se jeho autor - Manik Mehta - obrací na Spojené státy, aby byly České republice nápomocny v případě čínských sankcí.

V den, kdy se konala schůzka nejvyšších státních představitelů u prezidenta Zemana, na kterou nebyl Vystrčil ostentativně pozván, ve vydání z 30. září t.r., tentýž list uvedl, že sedm tchajwanských univerzit v příštím roce přivítá celkem 50 stipendijních studentům z ČR. To je několikanásobek obvyklého počtu. (Poněkud matoucí je, že mezi vybranými univerzitami není ani NTNU, na jejíž jazykové centrum čeští studenti obvykle směřují, ani nejlepší tchajwanská univerzita, NTU.) To jsou změny sice velké, ale (aspoň částečně) očekávané a představitelné.

K obtížně představitelným změnám by mohlo dojít, pokud by Spojené státy pokračovaly v politice roztržky s ČLR. Tato politika by nepochybně pokračovala, pokud by v prezidentských volbách zvítězil Trump. Pak by byla otázka, kam až by byl ochoten zajít. Jeho čínská politika je ale podstatnou součástí jeho zahraniční politiky, lze to těžko odhadnout, ale mohlo by to zajít hodně daleko; v každém případě by se mu alternativní čínská reprezentace mohla hodit.

Přesunování ambasád patří k jeho zábavám a - pokud vím - budova, ve které v Tchaj-peji bylo americké velvyslanectví, ještě stojí.

V listopadu budeme moudřejší...