16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


GLOSA: Moji milí wokové

21.3.2022

Přepne-li Putin strunu, „nezbaští“ to ani pokrokáři

Berete Putinovu rétoriku vážně? Věříte, že si skutečně myslí to, co říká? To už nedělají ani ti, kteří tak činili až do 24. února. Leč jeho rétorika o čemsi vypovídá a má smysl ji sledovat. Moc smyslu naopak nemá blokovat přístup k ruským médiím. Putinova pátá kolona tu snad není tak silná, aby mohla ohrozit naši národní bezpečnost.

Čerstvá ukázka. Putin prohlásil, že akce Západu připomínají protižidovské pogromy 30. let v Německu. Do role Židů – diskriminovaných, určených ke genocidě – obsadil Rusy. Do role nacistů – vše inspirujících a řídících – obsadil Západ jako celek. Ano, tak mluvil již ve svém „vyhlášení války“ 24. února, když vedl paralelu mezi rozšiřováním NATO a německým útokem na Sovětský svaz v červnu 1941. Že by úplně zešílel? Ne tak docela.

Je pravda, že Rusové žijící na Západě se ocitli v hledáčku coby „nespolehlivá skupina“. Není to novinka. Dnes je tomu 80 let, co USA ustavily War Relocation Authority, úřad pro internaci japonských Američanů. V táborech se jich ocitlo 110 tisíc (z toho 62 procent občanů USA) a odškodněni byli až v roce 1988. Daleko tvrději postupovala Moskva, když v květnu 1944 plošně deportovala 230 tisíc Krymských Tatarů. Rehabilitováni byli až dlouho po válce. Kdežto nynější západní restrikce nemíří na Rusy plošně, ale osobně podle sankčních seznamů – má to daleko k internaci Japonců, deportaci Krymských Tatarů, natož ke genocidě Židů.

Ten příměr je od Putina do očí bijící úlet, což je dobře. Putin spoléhá na to, že západní elity jsou už zblblé pokrokářstvím (ideologií wokeness). Že když se uchýlí k jejich narativu a Rusy obsadí do role obětí „starých bílých imperialistů“, wokové by mu to mohli „sežrat“. Tak jako před sto lety sežrali pokrokovou roli Sovětského svazu, který jako první stát na světě legalizoval potraty. Ale přepíná-li Putin strunu takto okatě, ukazuje se, že zblblost wokismem ještě nepokročila natolik, aby mu to prošlo. Je to sice malé plus, ale zaplaťpánbůh za něj.

LN, 18.3.2022