18.9.2021 | Svátek má Kryštof


GLOSA: Brusel dotuje své pochlebovače

10.2.2010

Evropská komise v roce 2010 vyplatí 6,7 milionu eur (175 milionů korun) na dotace pro skupinu think-tanků a nevládních organizací, které hájí otevřeně prointegrační postoj, informoval EUobserver. Mezi deseti z největších příjemců jsou například European Movement International (430 tisíc eur) a Friends of Europe (192 tisíc eur). Pouze jeden příjemce peněz je kritický k institucím Evropské unie – organiazace Statewatch.

Think-tanky European Policy Centre, the Centre for European Policy Studies (Ceps) and Notre Europe, které samy o sobě tvrdí, že jsou objektivní, jsou také financovány Evropskou unií. „Pokoušíme se diferencovat své financování, protože jsme za toto kritizováni,“ řekl Jennifer Hoff z organizace Notre Europe.

„Evropská unie zakládá své vlastní organizace a prohlašuje, že jsou nezávislými think-tanky, zatímco ve skutečnosti jsou fanoušky EU,“ řekl šéf bruselské pobočky britského think tanku Open Europe Pieter Cleppe. Ten upozorňuje na to, že si tyto organizace nedovolí krizizovat EU, protože jsou unií finacovány.

Mezi deset nejštědřeji placených nevládních organizací patří Platform of European Social NGOs on (700 tisíc eur), Notre Europe (605 tisíc eur), the European Council on Refugees and Exiles (500 tisíc eur), the European Movement International (430 tisíc eur), Association Jean Monnet(250 tisíc eur), the Council of European Municipalities and Regions (240 tisíc eur), the Association of Local Democracy Agencies (209 tisíc eur), the Lisbon Council (200 tisíc eur), the Fundacion Academia Europea de Yuste (195 tisíc eur) a Friends of Europe (192 tisíc eur).

Euro.czTURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.