29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: 50 Jahre Prager Frühling

13.8.2018

V neděli 5. srpna 2018 se v dolnorakouské Weitře konalo matiné s názvem 50 Jahre Prager Frühling, které organizoval Verein zur Dokumentation der Zeitgeschichte.

Konalo se v prostorách zámeckého dvora původně renesančního zámku Weitra, který je pro možnost pořádání různých kulturních akcí i za deštivého počasí uzavřen střechou z plachtoviny.

Rakouska se srpnová invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do Československa před padesáti lety dotkla mnohem víc, než si mnozí lidé u nás myslí. A rakouská pomoc československým uprchlíkům „před sovětskými tanky“ byla více než velkorysá.

V průběhu cca dvouhodinového matiné, kterého se zúčastnil i bývalý prezident České republiky Václav Klaus, došlo i k názorovým střetům. Např. slovenský žurnalista a bývalý disident Juraj

Alner měl trochu jiný názor na některé aspekty tehdejší role Alexandra Dubčeka než Dubčekův syn Pavol.

Jako první přednesl svůj příspěvek Prager Frühling im Kontext der sechziger Jahre Václav Klaus. Jeho hlavní myšlenku, že je chybné mluvit jen o 21. srpnu a ne o letech před tím, však nikdo v médiích nezaznamenal. A to této akci věnovala rakouská média poměrně značný prostor. Na rozdíl od našich, včetně těch regionálních, která tuto vcelku zdařilou akci konanou kousek za naší státní hranicí nechala bez povšimnutí.