14.4.2024 | Svátek má Vincenc


GAZA: Další lež Hamásu, která obletěla svět

11.3.2024

Mnozí politici a novináři nařkli izraelskou armádu z nedávného usmrcení 104 Gazanů na místě, kde se konvoj nákladních aut s humanitární pomocí snažil dostat na distribuční místo. Nedlouho poté USA zablokovaly návrh Rady bezpečnosti obviňující Izrael ze smrtelného incidentu s konvojem humanitární pomoci do doby, než dojde k řádnému vyšetření tohoto neštěstí.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares spolu s ministrem zahraničí EU Josepem Borrellem odsoudili tato úmrtí za naprosto nepřijatelná.

Která úmrtí jsou „nepřijatelná“? Těch méně než deset, které zastřelili izraelští vojáci, když se bránili? Nebo ti, kteří byli ušlapáni nebo rozdrceni v tlačenici? Zastává José Manuel Albares názor, že izraelští vojáci, kteří byli přítomni pouze proto, aby umožnili bezpečný příjezd kamionů s pomocí na pozici, kde měla být rozdělena, neměli právo se bránit před Gazany, kteří je chtěli zabít? Proč má Izrael podléhat normám, které se nevztahují na nikoho jiného? Byl by španělský ministr zahraničí spokojený, kdyby byli přítomní izraelští vojáci zabiti? Stejně tak Joseph Borell se nezmínil o ušlapání Gazanů, namísto toho však osočil izraelskou armádu ze smrtící střelby.

Měli se izraelští vojáci, kteří tam byli proto, aby Gazanům usnadnili dodávky potravin a další humanitární pomoci, nechat napadnout těmi, kteří jim chtěli ublížit? Cítil by se Borell štastnější?

Mnoho protiizraelských novinářů a aktivistů se předhánělo v divokých odsudcích Izraele a dokonce označili tento incident za „akt genocidy“, či dokonce přisoudili odpovědnost izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi.

Pravdou však je, že izraelská armáda vede spravedlivou válku proti teroristům z Hamásu, aby už Židé nikdy nemuseli snášet zvěrstva, k nimž došlo 7. října 2023, ale na druhé straně vynakládá obrovské úsilí na minimalizaci civilních obětí, stejně jako Hamás na jejich maximalizaci.

Za tímto účelem izraelští vojáci shazují letáky a telefonicky hovoří s Gazany, to vše činí s cílem varovat je, aby se vzdálili od oblastí, které se brzy stanou bojištěm, a také je předem upozorňují před budovami, včetně obytných domů, škol, mešit a nemocnic, které se mají stát terčem útoku.

Zatímco někteří lidé obviňují izraelskou armádu z válečných zločinů, tak naopak faktem je, že že poměr mrtvých civilistů a bojovníků v Gaze je 4:3, což je neslýchaně nízké číslo, téměř 1:1, když nejblíže tomuto poměru se jakákoli jiná armáda přiblížila poměrem 3:1 (tři mrtví civilisté na jednoho mrtvého teroristu), kterého dosáhla americká armáda ve válce v Iráku. Není divu, že velitel britských sil v Afghánistánu plukovník Richard Kemp označil IDF za „nejmorálnější armádu v dějinách válek“.

Později vyšlo najevo, co se doopravdy dne 29. února 2024 v Gaze stalo. Izraelští vojáci nejprve vypálili varovné výstřely do vzduchu a poté znovu vystřelili na asi deset osob, které se k nim nadále rychle přibližovaly ke kontrolnímu stanovišti, kde stáli.

Ostatních 94 Gazanů, kteří toho dne zemřeli, bylo buď ušlapáno nebo rozdrceno k smrti v tlačenici tisíců Gazanů, kteří se snažili sebrat jídlo z nákladních aut s humanitární pomocí, nebo byli přejeti, když spadli pod kola těchto nákladních aut. Taková je pravda.

Avšak velmi smutné je, že jen velmi málo z těch, kteří se předháněli v sžíravé kritice Izraele, se opraví, natožpak aby se mu za nepodložená a křivá obvinění omluvili.