12.6.2024 | Svátek má Antonie


FRANCIE: Revoluce se nekoná

20.6.2022

Volby ve Francii dopadly zhruba tak, že se vlci najedli a koza zůstala celá. Systém je zachován, V. republika zůstává a žádná parlamentní „revoluce“, jak si ji přála ultralevice, se nekoná. Dá se tedy říci, že vyhrála hlavně Pátá republika. Prezident Macron ztratil kvalifikovanou parlamentní většinu, přesto jeho středová koalice vyhrála volby a má nejvíce poslanců.

Francouzská levice se přirozeně neztratila, pouze se přelila od mizících socialistů do hnutí J.L.Mélenchona LFI, které v koalici s komunisty, zelenými a zbylými socialisty coby koaliční hnutí NUPES skončilo na druhém místě a stává se hlavní silou opozice. Ultralevice ovšem nevyhrála a tak J.L.Mélenchon prohrál svou sázku a nemůže požadovat post premiéra.

Třetí místo obdrželi národovci a jedná se vlastně o největší překvapení voleb, neboť Marine Le Pen a její strana RN obrovským způsobem znásobila počet svých poslanců v dolní komoře Parlamentu. Z osmi se dostala na osmdesát pět a může založit parlamentní klub. Pro RN se jedná bez diskuze o velký krok kupředu, svým způsobem se také jedná o výhru.

Jako čtvrtá skončila koalice republikánů, různé pravice a pravicových centristů, což je také velká facka pro stranu, která byla dlouhá desetiletí se socialisty dominantní formací francouzské politické scény.

Středová koalice prezidenta Macrona sice vyhrála volby, ale bude vládnout s obtížemi, jeho výhra je v podstatě takovou jakousi nevýhrou, dalo by se říct. Prezidentovi centristé budou muset hledat spojence buď napravo, nebo nalevo, vše se uvidí na základě výsledků jednání, která jistě brzy začnou. No a kdo dnes vlastně prohrál? To je zcela jasné, je to odchod do důchodu v šedesáti pěti letech.