20.4.2024 | Svátek má Marcela


FRANCIE: Problém výsadkových plavidel Mistral

29.7.2014

V prosinci 2010 byly uzavřeny dva nezvyklé zbrojní kontrakty. Dvě země NATO se rozhodly prodat Rusku moderní vojenskou techniku, resp. poskytnout mu práva na její licenční výrobu. Ozbrojené síly Ruské federace získají nejméně 2500 italských obrněných vozidel IVECO LMV a čtyři francouzská výsadková plavidla třídy Mistral.

Dodávky zbraní ovšem putují i opačným směrem, tj. z Ruska na Západ. Důležitými odběrateli jsou už řadu let armády Řecka a Kypru (získaly mj. ruské obrněnce a střely země-vzduch), ale podstatně méně se ví, že některé západní firmy v 90. letech tiše nakupovaly ruské technologie. Např. americké kosmické nosné rakety Atlas mají ruské motory a pohyblivá tryska na letounu F-35B byla koupena od značky Jakovlev.

V srpnu 2009 projevilo Rusko zájem o zakoupení jedné lodi třídy Mistral a stavbu až tří dalších jednotek ve vlastních loděnicích ve spolupráci s francouzskou loděnicí DCNS. Byl by to první takto rozsáhlý import zbraní do Ruska od rozpadu Sovětského svazu.

Výsadková loď třídy Mistral

V prosinci 2010 uzavření obchodu oficiálně potvrdil francouzský prezident Sarkozy. První pár výsadkových lodí bude postaven ve spolupráci ruských loděnic a francouzské DCNS, přičemž druhý pár již bude celý postaven v Rusku.

Francouzské loděnice DCNS v Saint-Nazaire spustily v říjnu 2013 na vodu první loď třídy Mistral pro ruské námořnictvo. Plavidlo nese název Vladivostok a do výzbroje ruského námořnictva se má zařadit v listopadu letošního roku.

Kromě „aktivní“ výzbroje dokáže Vladivostok přepravit až 450 vojáků a 70 bojových vozidel. Ruské námořnictvo chce s loďmi třídy Mistral operovat v Severním ledovém oceánu a Pacifiku. O vlastní obranu se rovněž postarají ruské systémy. Na přídi a zádi najde místo dvojice protiraketových systému Gibka 3M-47 se střelami krátkého dosahu 9M342 (SA-24 Grinch Iglas-S). Dosah střel je šest kilometrů.

Vladivostok má také k dispozici dvě stanice AK-630M CIWS s 30mm rotačním kanónem. Kanón může postřelovat vzdušné i hladinové cíle až do vzdálenosti 5000 metrů. Proti řízeným protilodním střelám je účinný na vzdálenost 1500 metrů. Rychlost střelby je až 5000 ran za minutu.

Posádka Vladivostoku má k dispozici čtveřici granátometů DP-65, jež dokážou ve spolupráci se sonarem postřelovat nepřátelské potápěče. Minimální dostřel je 50 metrů, maximální 500 metrů.

Koncem června letošního roku 400 ruských námořníků přicestovalo do francouzského města Saint-Nazaire, kde se mají naučit ovládat vojenskou loď třídy Mistral. Ve Francii se mají seznamovat s navigačním systémem a se všemi funkcemi této lodi.

Proti příjezdu ruských námořníků ve městě protestovaly stovky lidí. Francouzští politici jsou i přes protesty některých lidí a nátlak Spojených států amerických připraveni splnit podmínky dohody.

Francie se proti tlaku Washingtonu ohrazuje tím, že pro zemi je důležité dostát svým závazkům. Podle francouzského prezidenta Francoise Hollanda Francie splní své závazky vyplývající z kontraktu podepsaného v roce 2011.

Třetí stupeň sankcí vůči Rusku, o nichž Evropská unie uvažuje kvůli dění na Ukrajině, se tak kontraktu na francouzské lodě v hodnotě více než miliardy eur týkat nebude. Francouzští diplomaté odmítají kritiku s tím, že odstoupením od kontraktu by jejich země ztratila pověst spolehlivého obchodního partnera. Moskva už navíc údajně za obě lodě zaplatila.

Američtí kongresmani chtějí, aby Francie přehodnotila obchodní kontrakt s Ruskem na dodávku dvou vrtulníkových lodí Mistral. Navrhují, aby již připravené lodě koupila nebo si je pronajala Severoatlantická aliance. Byl by to podle nich jasný signál ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pokud by NATO získalo obě lodě, posílilo by to obranyschopnost vojenského bloku a byl by to i jasný signál partnerům ve východní a střední Evropě, tvrdí A.F. Rasmussen, generální tajemník NATO.

Sestřelení letadla Malayisian Airlines bylo rovněž důvodem, proč najednou otočila kurz o 180 stupňů i německá kancléřka Angela Merkelová, která doposud s francouzskými dodávkami do Ruska problém neměla. V pátek Merkelová oznámila, že Německo odstupuje od obchodní smlouvy o dodávkách zbraní do Ruska po událostech minulého týdne také.

Nedodání lodí by bylo asi pro francouzský loďařský průmysl likvidační. Rusko lodě již zaplatilo, nedodání další by znamenalo, že penále pro Francii by bylo tak vysoké, že by Rusko získalo první loď zcela zdarma.