24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jerryvsc 29.8.2008 11:00

Re: paralely

V Rusku nepoznali svobodu nikdy v novodobé historii a totalita je v nich hluboce zakořeněná!  Jak se Rusi dívají na Gorbačova? Nemají ho rádi - chtěl je odnaučit chlastat a vzdal se území, které Rusům patřilo ať přímou okupací (pobaltí) nebo kolonií (tam jsme spadali i my). Však úvahy o demokratizaci poměrů v těch končinách jsou k smíchu. Ale na druhou stranu věřím, že pokud by tam byly snahy, snad za 200 let už by tam mohlo být lépe. U sousedů Izraele to bude trvat mnohem déle, pokud vůbec. Ti jsou snědí, zvyklí na kočovný život bez nutnosti se sami o sebe starat - však to známe z jim podobného etnika, ne?

Bořek 29.8.2008 10:55

Re: Re: Sudety

Pokud budu akceptovat Vaši námitku o Svaté říši římské,tak ve vrcholném středověku její součástí bylo Nizozemsko,Lucembursko,Švýcarsko,polské Slezko,,zadní Pomořanskoa Nová Marka(dnes Polsko),Lombardie,Alsasko,Lotrinsko,část Burgundska,a větší část Belgie.Co Vy na to?Navíc v 19.stol.byl panovníkem Rakušan.

jerryvsc 29.8.2008 10:50

Re: paralela

Karle, Rusi si zdůvodní všechno! Samo, že Osetinci nejsou Slované, ale za dob CCCP se tam (zřejmě z větší míry násilně) nastěhovala i ruská menšina a Rusi teď v zájmu ochrany "svých" občanů podle jejich rétoriky mají právo vojensky zasáhnout. Perfektní způsob na vytváření páté kolony - da zdravstvujet generalissimus Stalin! V tom případě Pánbůh s pobaltskými státy, Ukrajinou a co já vím, kde všude jsou ty ku... rozlezlé?

tagil 29.8.2008 10:46

paralely

vážení,

menší příspěvek do diskuse. Včera jsem četl ve dvou ruských časopisech dva různé autory /ruský politolog a filosof/, kteří paralely mezi roky srpny 68 a 08 vidí z ruského vnitřního pohledu, lépe řečeno z pohledu sovětské moci 68 a ruské 08. Tak jak se sovětská moc bála demokratizačních procesů "pražského jara" s tím, že se může posunout di jiných sovětských satelitů té doby /Polsko, Maďarsko/ a nakonec až do Moskvy, tak se dnes bojí ruská moc demokratizačních procesů v bývalých sovětských republikách a jjich potenciálních vlivů na situaci v ruské federaci. Tito autoři tvrdí, že myšlenkové pochody tehdejších kremelských vůdců a dnešních jsou velmi podobné. Bylo to zajímavé čtení, bohužel jsem to četl v letadle, takže Vám nedám odkat, ale jeden z článků byl v časopise Ogoňok -poslední číslo.

Karel 29.8.2008 10:25

paralela

Paralela je to hezká, zvlášť to srovnání tehdejšího nacistického Německa (proč ty úvahy o Německu demokratickém?) s dnešním post-CCCP útvaremR^

Ovšem dál to už nesedí: Sudety byly historicky významnou dobu území českého království, narozdíl od územního vztahu Osetie a Gruzie. Dále Osetinci ani náhodou nejsou Slované (zatímco Szdeťáci byli Němci). A vztah ČSR k Sudeťákům byl poněkud korektnější než vztah Gruzinců k Osetincům.

Shrnuto: Rusákům není do Osetie a Gruzie vůbec nic, jde o čistou okupaci. Naopak OSN by mělo dohlédnout na diktátorka Saakašviliho, aby se choval slušně k Osetincům, případně zorganizovat plebiscit o osamostatnění Osetie.

ok 29.8.2008 10:01

Re: Re: kdyby

Jak říkám - pokud by ke stanovení hranice došlo na základě skutečně demokratického plebiscitu (a Kokořínsko by tedy bylo v Německu).

Xury 29.8.2008 9:56

Re: kdyby

Myslíte, že vojenské obsazení Sudet českou armádou v roce 1918 brali sudetští Němci jako výraz vzájemné lásky a přátelství.

Xury 29.8.2008 9:54

Re: Sudety

Máte sice pravdu v tom, že Sudety byly po staletí součástí Českého království, ale to bylo zase součástí Svaté říše římské (de facto německé). Kromě toho až do poloviny 19.století se národnosti nebraly vážně. Rozhodující byla osoba panovníka.

Bořek 29.8.2008 9:33

Re: Re: Sudety

Ještě bych chtěl dodat,že srovnávat odstoupení území Uher a Sudet,je katastrofální nedostatek znalostí historie.Jak uvádím výše,Sudety byly vždy součástí Království Českého,ale území Slovenska ,bylo po deset století součástí Uher.Nechci zde polemizovat s Trianonskou dohodou ,ta je neměnná.Ale území dnešního Slovenska bylo vítěznými mocnostmi přiřčeno vznikajícímu Československu.Kdežto Mnichovská dohoda byla po válce prohlášena za neplatnou.Takže tato paraela poněkud pokulhává.

ok 29.8.2008 9:32

Re: kdyby

viz čeští herci v německých válečných filmech - a to bylo za stavu nezpochybnitelného "nepřátelství".

ok 29.8.2008 9:31

kdyby

kdyby meziválečné Německo bylo demokratické a prosperující, nikdy by nevzniklo česko-německé nepřátelství a Češi z miniaturního nefunkčního Československa (vzniklého na základě plebiscitu obyvatelstva) by se možná vcelku v pohodě připojili k prosperujícímu a demokratickému Německu (nezapomeňme, že by se jednalo o Německo se Slezskem a Rakouskem a s polskou a lužickosrbskou menšinou). Ta nenávist až za hrob totiž vznikla až v průběhu 2. světové války.

amos 29.8.2008 8:50

Re: Sudetské paralely gruzínské kauzy

A přesně tohle provedli Albánci v Kosovu a ono jim to vyšlo. A my s tím dokonce oficiálně i souhlasíme. A teď se divíme , že to samé chtějí Abcházci a Osetinci.

Nicméně i u nás to jednou může potkat až se naše menšina namnoží tak, že nebudou stačit sociální dávky.

jerryvsc 29.8.2008 8:27

Re: Sudety

Přesně tak, naprosto s Tebou souhlasím! Já bych akorát použil výraz cikán, protože tak je tady označujeme my a nevím, proč by se nám měl někdo srát do češtiny!

Bořek 29.8.2008 8:17

Sudety

Nechce se mi věřit,že autor článku neví,že území t.zv.Sudet bylo součástí Království Českého a že kolonizace tohoto území začala za Přemysla Otakara I.Přišli na toto území na jeho pozvání.Většina Němců se nemohla smířit se ztrátou pozice vládnoucí vrstvy  po vzniku Československa.Proto velkou podporu zde měl Henlain.Čistě teoreticky: Nevím kolik žije u nás Romů.Jistě nemálo.Kdyby se například všichni přestěhovali do východních Čech ,měli by právo se osamostatnit?Vím,je to blbost,ale?

Palivec 29.8.2008 7:54

Na piedestalu stojí obrovitý modrý vůl. Kdo nebučí jako on je zavrženíhodný.

jerryvsc 29.8.2008 7:26

Sudetské paralely gruzínské kauzy

Takže, pane Bílku, stačí, když se na část našeho území nastěhuje národnostní menšina, která má jedinou "výhodu" proti původnímu obyvatelstvu, totiž tu, že se dokáže rychle množit a až dosáhne většiny, začne nárokovat právo na svůj vlastní stát, případně na nárok na připojení k sousedovi, odkud pochází? To by pak USA byly rozkousíčkované na státečky velikosti snad naší republiky i s odpovídajícím mocenským vlivem! Ne! Pokud někdo žije na území státu, který nemluví jeho řečí, ať buď respektuje jeho zvyklosti nebo ať se odstěhuje tam, odkud přišel. Naprosto rozumím tolerantním Švýcarům, že se u nich zvedá odpor proti přistěhovalcům, protože už i tam to začíná tím, že se vykrádají domy a oni ztrácí svůj klid, na kterém si zakládali.

Robespierre, 29.8.2008 7:06

Re: Jaka zverstva pane Bilku?

Klid chlapče, odkud to víš Ty, kolik bylo v Cinkvali mrtvých?- Gruzínci místní mrtvé civilisty neměli čas počítat, jak rychle z Osetie utekli a i kdyby je spočítali, jistě by se tím nechlubili ? Jižní Osetie předevčírem počet mrtvých civilistů v Cinkvali včera udala na 1850 + dalších 1500 nezvěstných. To jsou hry na trochu  jiné úrovni, kdyby někdo o Tobě napsal, že jsi skrytý pedofil, také bys tomu hned uvěřil nebo by se měl i respektovat názorr opačný, že žádným pedofilem nejsi?

petrph 29.8.2008 6:34

dějiny píšou vítězové a jejich poradci

Připomeňme si, že v roce 1918 vzniklo Československo, abych citoval přesně "ve svých historických hranicích", tedy pochopitelně včetně Sudet, které byly vždy součástí českého království. V tom roce 1918 ale Německo prohrálo válku, takže asi hlasy (i sudetských) Němců o bezpráví a lidských právech zase neměly takovou váhu. Navíc, tatíček Masaryk účinně zaloboval v Americe.

Těžko v pár řádcích  zhodnotit události roku 1938-39 - jediné co se k tomu říct je to že se zase jednou ukázalo, že zákony, mezinárodní dohody, i práva národů a jejich občanů platí pouze když se světovým velmocícm chce a hodí se jim to..Kdy už si to proboha zapamatujeme?

No a pokud jde o rok 1945 - Německo zase jednou prohrálo válku, takže nám muselo Sudety vrátit, a  hlasy  (i sudetských) Němců o bezpráví a lidských právech zase neměly takovou váhu.. Zato si Sovětský Svaz "přisvoji" naší Zakarpatskou Rus.  Už nebyl kdo byl loboval.

J.G. Pašek 29.8.2008 5:59

Autore, neber se tak vážně . . .

!!

JH 29.8.2008 2:57

Autora by mohlo omluvit jen to,

kdyby byl novinářem, tedy neinformovaný, vycházející ze subjektivních postulátů, kterými lze vyrobit libovolně demagogické závěry. Jen není jasné, zda se jedná o hloupost, neschopnost, nebo úplatnost. Jednak (jako všichni novináři) neví, co jsou Sudety a pak vysloví    -Sudety, přiřknuté ČSR v roce 1918 pod vlivem antiněmeckých nálad poválečného světového společenství,-   jako axiom a na základě toho dokazuje to, co si přeje. Autor je příkladem úspěšné politiky SdL, která v posledních letech vsadila na indoktrinaci mladých lidi bez vzpomínek a dostatku informací. Ing. Klaus autora za antivlastenecký mýtus český nepochválí, ale Doležal ano :-(

Martin 29.8.2008 1:44

mugabe milacek neni

a autor to ani netvrdi. ale to co provadi je srovnatelne nebo mozna i lepsi nez v mnoha jinych zemich afriky,  o kterych se nepise, protoze s nami udrzuji dobre vztahy

Jarda 29.8.2008 1:09

Jaka zverstva pane Bilku?

Zadna prokazana nebyla a dvou tisich zabitych v Ossetii nemluvi uz ani Rusaci. Ruska zaminka k zasahu proti Gruzii je zcela vylhana. Mate samozrejme pravo zastavat nazor svuj od Rusu bezvyhradne prevzaty. Budiz, ruskym "osvobozenim Ossetie melo vsecko skoncit. Uplne prehlizite fakt, ze neskoncilo, rusky vpad na uzemi Gruzie, okupace, loupeni a drancovani ve meste Gori a pristavu Poti.Podle Sarkoziho dohody meli rusti okupanti odejit, misto toko se Gruzii zakopali a o to nyni jde o okamzity odchod VSECH okupantskych vetrelcu z Gruzie

Mard 29.8.2008 0:59

Jasně, Mugabe je miláček a Rusové mírotvorci :-)

Krásná pohádka, pane autore. Ještě jste zapoměl připomenout jak v USA bijí černochy. A použít termínu invaze na obsazení Tshinvali gruzínskou armádou? To je jako kdyby jste napsal, že Česká armáda podnikla invazi do Plazeňského kraje. Naopak pro postup ruské 58. armády asi termínu invaze lze použít s dostatečnou jistotou. Jde o vpád na území cizího státu, kam nikým nezvány, tak jako v minulosti, vstoupily ruské tanky, OTP a BMP. Jistě, současný president Gruzie má mnoho negativních vlastností, není to přílišný demokrat, vojensky nepřiměřeně reagoval na Osetinské provokace. V této souvislosti se ale ptám, co myslel Medvěděv tím, že na protiraketovou obranu v Polsku a ČR bude muset "vojensky" reagovat?!?

Skogheim 29.8.2008 0:29

Jojo, taky se často ptám..

co dělaly Sudety, Těšínsko či Felvidék v Československu, proč po právu nepřipadly Německu (Rakousku), Polsku či Maďarsku... nebo naopak proč nezůstaly Čechy součástí Rakousko-Uherské monarchie... problém je, že ČSR jednala se svými menšinami opravdu i proti svým vlastním právům, a to se všemi, včetně Slováků a Rusínů.

Jenda 29.8.2008 0:28

Zasednuti si na Mugabeho

Na kripla, ktery dokaze v prubehu nejakych dvaceti nebo spis min let sve "vlady" udelat z bohate zeme vyvazejici potraviny chudou zemi zavislou na potravinove pomoci s mnohatisiciprocentni inflaci, by si fakt nikdo zasedavat nemel. Toho mel nekdo zasednout, zalehnout nebo jakkoli jinak zlikvidovat davno. Nedokazat rozfungovat zemicku uprostred niceho, plnou malarie a cert vi ceho dalsiho, je jedna vec, dokazat zlikvidovat fungujici zemi uplne jina.