10.5.2024 | Svátek má Blažena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Karel 29.8.2008 10:25

paralela

Paralela je to hezká, zvlášť to srovnání tehdejšího nacistického Německa (proč ty úvahy o Německu demokratickém?) s dnešním post-CCCP útvaremR^

Ovšem dál to už nesedí: Sudety byly historicky významnou dobu území českého království, narozdíl od územního vztahu Osetie a Gruzie. Dále Osetinci ani náhodou nejsou Slované (zatímco Szdeťáci byli Němci). A vztah ČSR k Sudeťákům byl poněkud korektnější než vztah Gruzinců k Osetincům.

Shrnuto: Rusákům není do Osetie a Gruzie vůbec nic, jde o čistou okupaci. Naopak OSN by mělo dohlédnout na diktátorka Saakašviliho, aby se choval slušně k Osetincům, případně zorganizovat plebiscit o osamostatnění Osetie.

jerryvsc 29.8.2008 10:50

Re: paralela

Karle, Rusi si zdůvodní všechno! Samo, že Osetinci nejsou Slované, ale za dob CCCP se tam (zřejmě z větší míry násilně) nastěhovala i ruská menšina a Rusi teď v zájmu ochrany "svých" občanů podle jejich rétoriky mají právo vojensky zasáhnout. Perfektní způsob na vytváření páté kolony - da zdravstvujet generalissimus Stalin! V tom případě Pánbůh s pobaltskými státy, Ukrajinou a co já vím, kde všude jsou ty ku... rozlezlé?

jofa 29.8.2008 11:45

Re: Re: paralela

v karlovych varech?

jerryvsc 29.8.2008 12:22

Re: Re: Re: paralela

No vidíš! Tak to je ovšem v pr..! To bude ještě pěkná řežba, protože Karlovy Vary jsou v Sudetech a kromě toho jsou obývány ruskou (zatím) menšinou)!

Autor článku 29.8.2008 12:32

Re: Re: Re: Re: paralela

To se teda povedlo ;-D

Bořek 29.8.2008 13:51

Re: Re: Re: Re: Re: paralela

To se tedy opravdu povedlo.To jsou kritéria,která jste použil v reakci na můj příspěvek(níže).Za nějaký ten čas by měli nárok založit svůj vlastní stát?

Autor článku 29.8.2008 14:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: paralela

Na váš příspěvek reaguji níže

R. J. 29.8.2008 16:00

Re: Re: Re: Re: paralela

Pstavíme tribuny a podíváme se na repete od Stalingradu, jen aby městské zastupitelstvo nenastoupilo v dresu sbornej kamandy.

Jara London 29.8.2008 12:25

Re: Re: paralela

No, já jen že Stalin byl Gruzínec a po Gruzii najdete poměrně dost jeho soch (asi světově nejznámější díky gruzínské invazi do Jižní Osetie stojí v rodném městě báťušky generalissima Gori). Na rozdíl od Rakušáků, kteří se snaží co nejdůkladněji zapomenout na původ Adolfa Hitlera, Gruzínci se hromadným vrahem Rusů Stalinem chlubí. Už to samo o sobě o ledasčem svědčí.

Stakin 29.8.2008 15:09

Puvod

Stalin byl ovsem Osetinec.

R. J. 29.8.2008 16:06

Re: Puvod

Matka Gruzínka, otec Osetinec,myslím že švec nebo krejčí, každopádně si tatík Džugašvili občas "přivydělával" přepadáním "cesťáků". Ale to je místní folklor již od nepaměti. Je zajímavé, že když po sajuzu proklínali Stalina, v Gruzii k tomu nikdy nedošlo, vždy ho hájili a oslavovali. Stálo by se zeptat třeba Sakašviliho co si o Stalinovi myslí, to bychom možná "čuměli" jak telata.

ok 29.8.2008 9:31

kdyby

kdyby meziválečné Německo bylo demokratické a prosperující, nikdy by nevzniklo česko-německé nepřátelství a Češi z miniaturního nefunkčního Československa (vzniklého na základě plebiscitu obyvatelstva) by se možná vcelku v pohodě připojili k prosperujícímu a demokratickému Německu (nezapomeňme, že by se jednalo o Německo se Slezskem a Rakouskem a s polskou a lužickosrbskou menšinou). Ta nenávist až za hrob totiž vznikla až v průběhu 2. světové války.

ok 29.8.2008 9:32

Re: kdyby

viz čeští herci v německých válečných filmech - a to bylo za stavu nezpochybnitelného "nepřátelství".

Xury 29.8.2008 9:56

Re: kdyby

Myslíte, že vojenské obsazení Sudet českou armádou v roce 1918 brali sudetští Němci jako výraz vzájemné lásky a přátelství.

ok 29.8.2008 10:01

Re: Re: kdyby

Jak říkám - pokud by ke stanovení hranice došlo na základě skutečně demokratického plebiscitu (a Kokořínsko by tedy bylo v Německu).

Bořek 29.8.2008 8:17

Sudety

Nechce se mi věřit,že autor článku neví,že území t.zv.Sudet bylo součástí Království Českého a že kolonizace tohoto území začala za Přemysla Otakara I.Přišli na toto území na jeho pozvání.Většina Němců se nemohla smířit se ztrátou pozice vládnoucí vrstvy  po vzniku Československa.Proto velkou podporu zde měl Henlain.Čistě teoreticky: Nevím kolik žije u nás Romů.Jistě nemálo.Kdyby se například všichni přestěhovali do východních Čech ,měli by právo se osamostatnit?Vím,je to blbost,ale?

jerryvsc 29.8.2008 8:27

Re: Sudety

Přesně tak, naprosto s Tebou souhlasím! Já bych akorát použil výraz cikán, protože tak je tady označujeme my a nevím, proč by se nám měl někdo srát do češtiny!

Bořek 29.8.2008 9:33

Re: Re: Sudety

Ještě bych chtěl dodat,že srovnávat odstoupení území Uher a Sudet,je katastrofální nedostatek znalostí historie.Jak uvádím výše,Sudety byly vždy součástí Království Českého,ale území Slovenska ,bylo po deset století součástí Uher.Nechci zde polemizovat s Trianonskou dohodou ,ta je neměnná.Ale území dnešního Slovenska bylo vítěznými mocnostmi přiřčeno vznikajícímu Československu.Kdežto Mnichovská dohoda byla po válce prohlášena za neplatnou.Takže tato paraela poněkud pokulhává.

Xury 29.8.2008 9:54

Re: Sudety

Máte sice pravdu v tom, že Sudety byly po staletí součástí Českého království, ale to bylo zase součástí Svaté říše římské (de facto německé). Kromě toho až do poloviny 19.století se národnosti nebraly vážně. Rozhodující byla osoba panovníka.

Bořek 29.8.2008 10:55

Re: Re: Sudety

Pokud budu akceptovat Vaši námitku o Svaté říši římské,tak ve vrcholném středověku její součástí bylo Nizozemsko,Lucembursko,Švýcarsko,polské Slezko,,zadní Pomořanskoa Nová Marka(dnes Polsko),Lombardie,Alsasko,Lotrinsko,část Burgundska,a větší část Belgie.Co Vy na to?Navíc v 19.stol.byl panovníkem Rakušan.

Spirit 29.8.2008 11:06

Co to bylo "Království české"?

Existuje na nějaké dobové listině v této zčeštěné podobě? Kdo byli Přemyslovci, kteří si za manželky brali soustavně Němky nebo Maďarky ("mateřská" řeč)? Češi? Němci? Evropani? Za koho se považovali? Uměli vůbec česky? Německá města a německé kláštery k nám za Přemyslovců přinesly civilizaci a novou technologii. Němci tady však žili už dávno předtím. Národnost v našem smyslu neexistovala. Vzdělanci se domluvili latinsky.

Bořek 29.8.2008 12:04

Re: Co to bylo "Království české"?

Pokud si "kliknete" na heslo Království české,doplníte své vědomosti.

Marat 29.8.2008 12:14

Re: Co to bylo "Království české"?

Přemyslovci ani český neuměli.

Anděla 29.8.2008 13:59

Re: Re: Co to bylo "Království české"?

Vy jste s nimi mluvil?

R. J. 29.8.2008 22:36

Re: Re: Re: Co to bylo "Království české"?

Jo , mluvil, v hospodě.Spytihněv utek bez placení a Boleslav Rudovous je notorik. Pořád něco melou o nějakém Cyrilovi, že prej má nějakou metodu, či co. Karty nehrajou, šachy a kulečník jakbysmet, tak s nima není žádná sranda.Ještě tam chodí nějakej Václav, musím říci, že je to divnej patron.Pořád jen usrkává malé pivo a mumlá něco o volech,jednou malem už dostal po hubě od Nováka, prej jak třista volů, jentak tak jsme Nováka udrželi, je zajímavé že ten  Boleslav Novákovi strkal nůž, asi bude u národní fronty, a ten Václav bude dělat asi na jatkách. Nebo na statku. Jak maj špičku, říkaj že jsou knižata, tak to asi budou příbuzný našeho ministra zahraničí.

EW 31.8.2008 12:14

Re: Re: Co to bylo "Království české"?

Ale treba Lucemburk Karel IV na sve premyslovske koreny naziral jako na ceske a cesky umel - zduraznuje to ve svem zivotopise, ze po prichodu do Cech se znovu naucil a mluvil jako kazdy jiny.

Alex 29.8.2008 19:09

Re: Co to bylo "Království české"?

Tohle je myslím podstatné, a my se do tehdejší situace vůbec nedokážeme vmyslet. "Národ" zřejmě poměrně nedávno skutečně neexistoval (rozhodně ne v souvislosti s definicí státu jako území obývaného určitým národem), ale příslušník obyvatel jakési území spadajícího pod nějakého vládce. Kdo jakým jazykem mluvil, bylo z tohoto hlediska zcela lhostejné. Římskou říši přeci netvořil žádný římský národ - vždyť sahala od Asie až po britské ostrovy. Ale všichni byli jednoznačně římští občané, se vším, co k tomu patřilo (teda kromě otroků atd.). Města se stavěla v jižní Anglii podle naprosto stejného schématu jako v Itálii nebo kdekoliv jinde na území římské říše. Atd. Pokud se nemýlím, tak do doby, než byly sjednoceny všechny ty pidistátečky na území dnešního Německa (markrabství, knížectví, a td.), tak žádný Německý národ neexistoval a nevytvářel žádné Německo. To se našemu dnešnímu chápání, kdy posuzujeme podle jazyka, vzhledu, atd. zcela vymyká. K českému státu se hlásili šlechtici, kteří neuměli slovo česky, a byli loajální ještě k Československé republice - podstatný pro ně byl státní útvar, ne jazyk, "národ".

R. J. 29.8.2008 22:39

Re: Re: Co to bylo "Království české"?

Správně řečeno, něco o tom víte, to je zcela zřejmé, souhlas.

EW 31.8.2008 12:16

Re: Re: Co to bylo "Království české"?

Zajimave - takovy Dalimil to ale videl dost jinak. Ve 14. stoleti. "Vret srdce kazdemu po jazyku svemu..."

EW 31.8.2008 12:32

Re: Re: Re: Sudety

Jojo, proto jsem vzdycky ponekud zmatena, kdyz v nejakem poucnem poradu na nemecke TV slysim spojeni "Svata rise rimska naroda nemeckeho".

To je taky ohybani historie. Kdyz se to Nemcum hodi, tak jsme byli vsichni obyvatele nejakych "geografickych entit" ve svate risi rimske a narody neexistovaly. Na stranu druhou, proc se v Nemecku k te udajne nenarodni univerzalisticke  svate risi rimske dodava ten ocasek "naroda nemeckeho"? Hmmm?