29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


EVROPA: Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa II.

29.10.2012

12. července 2011 jsem na tomto místě psal blog s názvem Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa?. Reagoval jsem tak na rezoluci Evropského parlamentu, který většinou hlasů schválil výzvu Evropské komisi k zavedení kvót pro zastoupení žen v orgánech obchodních společností. Já jsem tehdy pro tuto rezoluci nehlasoval. Předpověděl jsem ale to, že Evropská komise se věcí začne vážně zabývat a zcela jistě předloží takový návrh. Nyní s odstupem patnácti měsíců mohu konstatovat, že jsem měl pravdu. Ale zatím jen částečně, protože Evropská komise se tento týden na zavedení kvót překvapivě nedohodla.

Stojí za to si připomenout, o co v této věci jde. Feministické spolky se snaží dlouhodobě protlačit do evropské legislativy termín "pohlavní rovnost", neboli "gender equality". Tato kýžená pohlavní rovnost dle této teorie dosud neexistuje, protože "ženy jsou diskriminovány", o čemž svědčí jejich nižší zastoupení ve vybraných profesích oproti jejich zastoupení v populaci. Problém je v tom, že nemáme 50 % hornic, traktoristek, vojákyň a také ředitelek. A tento "závažný" celoevropský problém je nutné co nejrychleji vyřešit tak, aby pohlavní rovnost byla nastolena. Proto se mají zavádět kvóty.

Inspirací pro EU se v této věci stalo Norsko, kde již zákon o kvótách na zastoupení žen v orgánech obchodních společnosti mají. Feministické hnutí se tedy rozhodlo, že to zkusí i v EU. V Evropském parlamentu to nebyl problém zařídit, jak se ukázalo již minulý rok, kdy pro rezoluci, která tento požadavek deklarovala, hlasovala velká většina. Nyní již zbývalo jen to, aby Komise věc předložila a prosadila.

A ouha. Ono se to zadrhlo. Paní komisařka Redingová se sice vehementně snažila, ale nevyšlo to. Na zasedání Komise, které se konalo toto úterý, návrh neprošel. Dle zpráv z tisku se proti tomuto návrhu postavila překvapivě naprostá většina žen-komisařek a také mezi komisaři byla podpora malá. Barrosso proto rozhodl bez hlasování, že se věc zatím odloží o měsíc a potom se uvidí.

Mnozí komentátoři tento výsledek oslavují jako vítězství rozumu. Já mám ale takový pocit, že to zatím žádné konečné vítězství není. O věci zdaleka rozhodnuto definitivně není. Usnesení EP, které Komisi vyzývá k předložení návrhu, je stále v platnosti a i sama Komise neřekla, že tento návrh definitivně odmítá. Pouze jej odložila. Lze předpokládat, že návrh bude během krátké doby předložen opět. I sama paní komisařka Redignová oznámila na Twitteru, že do toho půjde znova. Takže je zřejmé, že válka o kvóty dále pokračuje. My, kteří je nechceme, můžeme oslavovat zatím pouze malé dílčí vítězství v tom, že Komise věc dosud neposvětila.

Stále tedy existuje hrozba uplatnění teze "Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa".

Více na www.fajmon.eu

Autor je historik a politik, poslanec Evropského parlamentu za ODS

Převzato z Fajmon.blog.idnes.cz se souhlasem autora