13.6.2024 | Svátek má Antonín


Diskuse k článku

EVROPA: Nastal obrat?

V nedávných týdnech jsme sledovali, jak francouzskou veřejnost rozhýbal případ šestnáctileté Mily. Dívka prohlásila, že islám je náboženstvím nenávisti. Sklidila za to vlnu nenávisti, výhrůžky smrtí a znásilněním.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Adler 25.2.2020 5:40

Svižně napsané, děkuji. Škoda jen, že pan autor v duchu současného trendu nazývá fašizující levici "liberály." Ač si tak sami říkají, nic liberálního na jejich ideologii či chováni není. Naopak, ta korupce termínu je součástí jejich podvodu a mocenské manipulace.

M. Mařák 25.2.2020 5:57

Národ, katolictví, boj za tradiční rodinu a proti gendru a tak, emigrantům z Afriky a globálnímu kapitalismu, silný sociální akcent založený na občanství jednotlivých států, nebo alespoň EU, vypjatý euroskepticismus a často požadavky na vystoupení z NATO. To je zhruba syntéza programu současných neofašistických stran.

Mně to mnohem více připomíná strany typu Trikolóra, nebo Lepenovce a podobně.Pokud je vnímáte jako levici, OK, no problem.

K. Salajka 25.2.2020 6:46

Tak Vám se zdá, že tu válku zahájili ti, co jsou ve Francii usedlí ?

R. Tichý 25.2.2020 7:02

Na rozdil od "liberalnich" aktivistu=fasizujici levice, chteji Vami zminovane strany svuj program prosazovat na zaklade vyhranych voleb.

To, ze je nechcete volit, je Vase pravo.

V. Církva 25.2.2020 7:44

Tak jak se to vezme. Katolictví a rodinu "protigender" to obhajují především konzervativci (a každý rozumný člověk).

Zdůrazňování národa, euroskepticismus to je řekněme pravicové národovectví a nemusí být ještě "toxické", navíc když EU vedou neobolševici. Globální kapitalismus, záleží co se pod tím myslí. Pokud to jak se výroba tupě převádí do Číny, která se nám směje a evropská civilizace se stává zranitelnou a upadající. Proti tomuto extrému musí být každý rozumný člověk. Tak je to možná národovecká i konzervativní agenda (a, hloupě i socialistická). Ilegální masová migrace z Afriky, tam je to podobné.

Neofašistické strany, (pokud nebereme jenom nálepku pro lidi co nechtějí "modernismus") jsou tak ty které to s národoveckou agendou přehání do extrémů a jsou schopni jít až do agrese a násilí.

Vzhledem k tomu že Lepenovce i Trikoloru nám tisk zastiňuje a obrázek AfD pokřivil, nemohu posoudit jak moc se pohybují v extrému.Trikolora ale skoro určitě ne.

M. Mařák 25.2.2020 8:16

Stručně jsem shrnul hlavní programové body současných neofašistických stran v Itálii. Toť vše.

Ś. Svobodová 25.2.2020 10:48

Ty strany mají v názvu neofašistická?

M. Mařák 25.2.2020 17:59

Hlásí se k fašismu a to vesměs k Italské sociální republice a Veronskému manifestu, tedy k té fázi fašismu, kdy již takřka koketoval s komunismem.

R. Langer 25.2.2020 12:01

Ano, je nepochybné, že vaše oblíbené neobolševické strany je nazývají takto. Toť vše. :-D

P. Grigar 25.2.2020 10:05

..inu, pane Mařáku, dle vašeho shrnutí jsem tedy zřejmě fašistou či tak nějak jaksi. Co se dá dělat, že ano. Mě z toho kopřivka neosype.

V. Církva 25.2.2020 6:59

Tak oni si liberálové říkají. Možná by bylo dobré psát tzv. nebo údajní, ale vzhledem k mainstreamovému tisku tomu rozumíme tak jak to je. Navíc se zdá že i ten původní pravicový liberalismus je přežitý, protože se neubrání Islámu, "modernistům" ani jinému zlu.

Fašizující se pak dá pochopit dvěma způsoby. Pokud jako metodu nedemokratickou davovost a stádovitost ulice, jsou tito fašizující. Pokud ve smyslu nadřazenosti národa, pak nahradili národ jiné ideologie používající stejné metody.