21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

EVROPA: Jak snížit nezaměstnanost v EU?

Ve středu jsme se dozvěděli neradostnou zprávu o tom, že míra nezaměstnanosti v EU je nejvyšší za posledních 20 let. V eurozóně míra nezaměstnanosti dosahuje 11,7 %, v celé EU je 11 % a u nás v Česku byla v prosinci na 9 %.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 13.1.2013 12:38

Krize ve tvaru W?

Krize EU-ekonomik není pouhým cyklickým výkyvem ekonomiky. Je projevem konkurence neschopnosti "zeleného socialismu", panem Fajmonem v článku výborně definovaným.

Protože ale evropské státy nejsou k vůli obrovskému (cca 50%) množství na státu parazitujících voličů schopny svoji ekonomiku radikálně reformovat, je prognóza krize typu WW neodůvodněně optimistická. Zatím je v dohlednu jenom "šikmá plocha".

J. Šejnoha 13.1.2013 14:03

Re: Krize ve tvaru W?

Taky to tak vidím.

I krize  typu  WWW by byla  ještě dobrá varianta.

J. Sládeček 13.1.2013 11:14

Jedině státními zásahy.

Opakem liberalismu.

J. Jurax 13.1.2013 12:25

Re: Jedině státními zásahy.

Za domácí úlohu si vyhledejte, proč je to blbost ...

Z. Kulhánková 13.1.2013 8:25

Importní cla chrání domácí výrobu

Pokud import poškozuje domácí ekonomiku, je třeba zvýšit cla.

P. Mach 13.1.2013 11:59

Naprostý nesmysl

Pokud ČR zvedne cla, recipročně je zvednou i státy do kterých směřuje náš export. Vzhledem k tomu, že ekonomika ČR je závsilá na exportu budou škody větší než případné výnosy. Viz například tzv. jablečná válka z dob před vstupem ČR do EU. V extrémním případě může reciproční zvyšování cel skončit jako během velké hospodářské krize z 30. let.

Dnes je jasné, že tato krize byla tak dlouhá a těžká hlavně vzhledem k tomu, že naprostá většina zemí mnohonásobně zvýšila cla aby ochránila domácí výrobce, což ovšem vedlo pouze k tomu, že byl prakticky zlikvidován mezinárodní obchod.  Pro zemi jako Československo, která měla relativně malou proexportně zaměřenou ekonomiku a nemohla realizovat obchodní výměnu se svými koloniemi jak to bylo v případě GB nebo Francie to mělo katastrofální důsledky. Nejhůře postiženo bylo pohraničí, kde byl situován na export zaměřený lehký průmysl - sklo, bižuterie, hračky, textil. V druhé polovině 30. let dochází k oživení, které se ovšem vztahuje pouze na ve vnitrozemí Československa situovaném  strojírenství, elektrotechnice, zemědělství, atd. Lehký průmysl v pohraničí díky stále vysokým clům pořád stagnoval, což vedlo k nespokojenosti německé menšiny a v konečném důsledku k rozbití Československa. Zvyšováním cel dosáhneme leda toho, že si nas...me do vlastního hnízda.

B. Rybák 13.1.2013 13:02

Re: Naprostý nesmysl

Zcela s Vámi souhlasím.

J. Jurax 13.1.2013 1:20

Dodatek k předchozímu

Jak z toho ovšem nevím. Snižování mezd tak, aby výroba byla konkurenceschopná (a tudíž snižování životní úrovně) je pochopitelně politicky neprůchodné a obecně nežádoucí. Zvyšování produktivity práce má své meze a mimochodem je nezřídka realizováno technicky tak, že se šetří lidská práce, takže nezaměstnanost se v nejlepším případě jen nezvyšuje. Navíc se - díky pošetilé vzdělávací politice - pomalu začíná projevovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků technických profesí; zato školy nadprodukují nezaměstnané a obtížně uplatnitelné humanitní vzdělance, na jejichž vzdělání se penize vyhodily do luftu, aniž by se kdy mohly vrátit; navíc se nezřídka uplatňují v bující neproduktivní byrokracii. Ochranářská opatření - cla - mají taky svá úskalí. Úprava pracovní legislativy taky není politicky průchodná, neboť odbory - celkem pochopitelně - spustí povyk o odbourávání práv pracujících.

B. Rybák 13.1.2013 13:45

Re: Dodatek k předchozímu

Jak z toho nejspíš neví vůbec nikdo. Když jsou ignorovány příznaky blížící se krize (např. neschopnost konkurence, všeobecné zadlužování..) tak dlouho, že se vytvoří "blbá" podnikatelská a spotřebitelská nálada (nedůvěra v budoucnost) je dobrá rada opravdu drahá (a už vůbec ji nezná "zelený" pan Rada).

J. Jurax 13.1.2013 1:19

Doplnění

Všechny důvody, které pan Fajmon uvedl, jsou platné a závažné, nicméně opomněl po mém soudu tři velmi důležité.

První je, že všechny ty eurohovadiny uvedené v bodech 1 až 5 článku produkují neproduktivní byrokracii, která je má prosazovat, zavádět, hlídat a řídit, potažmo regulovat. A stejnou neproduktivní byrokracii produkuje systém eurodotací křivící trh, vedoucí k neuvěřitelnému plýtvání a vynakládání peněz na zbytečnosti nebo v nejlepším případě na věci, jejicž zbudování není momentálně nezbytné. A aby to všechno aspoň trochu fungovalo, musí se to hlídat, regulovat a usměrňovat - a kým jiným než dalšími úředníky, co nic smysluplného neprodukují.

Druhý je v nepružné pracovní legislativě, zakotvující práva pracujících za léta těžce vybojovaná a dnes paradoxně kontraproduktivní, zabetonovávající pracovní trh - příkladem budiž hlavně Španělsko.

Třetí je, že výroba se stěhuje do Asie proto, že se tam dá vyrábět levněji, protože tamní pracovníci jsou ochotni pracovat za zlomek mzdových nákladů obvyklých v EU (a pochopitelně tam nemají eurohovadiny uvedené v bodech 1 až pět článku). Tak levně, že i s dopravními náklady je tovar levnější než tentýž vyráběný v Evropě. Je to ostatně efekt, jehož jsme byli v malém svědky i u nás - měli jsme relativně levnou a kvalifikovanou pracovní sílu, takže se k nám hrnuly - hojnými pobídkami lákané - montovny, které se po zvýšení mzdových nákladů a zpevnění koruny posunuly dál na východ.

V. Venc 12.1.2013 13:11

Podstatu maskující - nejenom Hynek

Ad Maleček: „.. pravice i levice zcela kašlou na podstatu evropské politiky stojící na ochraně aspoň základních lidských práv, tržních a demokratických svobod“.

Pravici a levici je třeba lépe konkretizovat. Jsou to vedoucí osoby, politici, podnikatelé, finančníci, intelektuálové jejichž morální úroveň generuje současný stav! Což znamená, že tržní a demokratické svobody vyznávají po svém, ať zleva, nebo zprava. Nerespektují zásady Judeo-křesťanské kultury, poněvadž ji nahradily svým ekologicky a sociálně regulovaným kapitalistickým náboženstvím. Levice více zdůrazňuje rovnostářství a přerozdělování, pravice korporátní kapitalismus, klientelismus.

Za tohoto stavu je zcela nelogické očekávat, že by ozdravení společnosti mohlo být výsledkem úsilí stávající politické i hospodářské věrchušky. Je třeba vyčkat na impulzy, které svou silou tento koncesionářský stav změní. A ty musí přijít! Kdy, je jenom otázkou času.

L. Křivan 12.1.2013 8:39

Všechny problémy světa,

až na pár prkotin jako je vulkanismus a zemětřesení,  mají kořeny v mnohanásobném přelidnění.

I. Schlägel 12.1.2013 11:52

Re: Všechny problémy světa,

Problémy západní civilizace taky?

J. Schwarz 12.1.2013 13:01

Re: Všechny problémy světa,

Nepochybně. A my jako blbci sem taháme přistěhovalce. Můžete se snad kdekoli v Evropě projít v přírodě tak, abyste nikoho nepotkal a postavit se někde, kde byste neviděl na alespoň dvě vesnice?

L. Křivan 13.1.2013 0:02

Re: Všechny problémy světa,

Nanejvýš tak severní Skandinavie ?

L. Křivan 13.1.2013 0:01

Re: Všechny problémy světa,

Západní civilizace  má navíc problémy s jinými přelidněnými "civilizacemi". S Afrikou, Indií,......

B. Rybák 13.1.2013 13:37

Re: Všechny problémy světa,

Největší (existenční) problém má ale se svým vymíráním.

P. Maleček 12.1.2013 6:34

Hynek podstatu maskující

Hynek má sice z části pravdu, ale jako vždy obchází širokým obloukem to podstatné, to čeho se sám aktivně zúčastňuje a k čemu strategicky mlčí. A to nenažranost politiků, které už nezajímá řešení společenských problémů, ale jak co nejvíc vytlouct z veřejných rozpočtů a kolik nafasují od byznysu, kterým se nechali ve jménu jeho extrémních zisků zacpat ústa i oči.

A je jedno zde zprava či zleva, jen metody jsou různé. Levičáci navážejí do Evropy spodinu Afriky a Středního východu, aby si z nich přes sociální dávky udělali své voliče a tak zůstali u koryta. A svá koryta futrují kvanty regulací a dotací, které se dají nejlépe podojit. Pravičáci díky úplatkům od byznysu vytvářejí legislativní pozadí k vývozu pracovních míst z Evropy do Asie, kde obří zisky stojí hlavně až na otrokářských podmínkách víc otroků než zaměstnanců, včetně kašlání na jejich zdraví a bezpečnost.

Tím pravice i levice zcela kašlou na podstatu evropské politiky stojící na ochraně aspoň základních lidských práv, tržních a demokratických svobod, ke kterým Evropa došla přes 100. miliony mrtvol dvou světových válek a komunismu.A extrémní platy euro poslanců jsou hlavně proto, aby právě k těmto věcem drželi hubu, Hynka nevyjímaje. A i přes jeho krycí plkání je vidět, že i u něj to funguje.

Hynkovo plkání lze nejlépe rozkrýt právě přes jím zmiňovanou D8. Každý kdo jen nahlédne pod pokličku tohoto problému zjistí, že odkládání dostavby D8 je řízeno byznysem, který přes jím najaté a proto řízeně špatně pracující úředníky a jím uplácené tzv. ekology odkládáním dostavby zvyšuje náklady na dálnici a tím i své zisky. To za tichého souhlasu na veřejnosti jakoby protestujících politiků všech barev.

Právě vykrádání veřejných rozpočtů politiky všech barev je podstatou současné krize Evropy. To co popisuje Hynek jsou důsledky ne příčina. Kolik pak asi za svou snahu maskovat podstatu nafasoval?

P. Podešva 12.1.2013 7:16

Re: Hynek podstatu maskující

Mám za to, že je to, co vytýkáte obsaženo v bodech 1-3. Jen tedy s tím, že tam není napsáno vysloveně, že jde o zlodějinu.

P. Mach 12.1.2013 12:08

Re: Hynek podstatu maskující

Můžete nějak konkretizovat to "legislativní pozadí, které pravičáci vytvářejí díky úplatkům od byznysu,  a které umožňuje  vývoz pracovních míst z Evropy do Asie"? Nebo jenom tak plakáte podle toho co vám ideolgie na jazyk přinese?

Snadný mezinárodní pohyb kapitálu a zboží (a tedy odliv pracovních míst na východ) je umožněn dvěma věcmi. Za prvé mezinárodními organizacemi jako EU či WTO, tedy organizacemi z nichž první je řízená levičáky a druhá úředníky. Za druhé, technologickým pokrokem, který velmi zlevnil mezinárodní nákladní dopravu. A samozřejmě ten odliv je motivován naprosto idiotským přeregulováním ekonomik západu, které mají na triku levičáci. Jestli byznys uplácí místní pravičáky, tek leda kvůli tomu, aby tu regulaci zmírnili a firmy se kvůli zachování konkurenceschopnosti na světovém trhu nemusely stěhovat do číny.

M. Martin 12.1.2013 17:02

Re: Hynek podstatu maskující

Pane Maleček píšete zde dlouhé články a všechny mají jedno společné. Mají nulovou argumentační hodnotu.

B. Rybák 13.1.2013 14:09

Re: Hynek podstatu maskující

V zásadě máte pravdu, ale rozdělení levicových a pravicových "zločinů" zdaleka není 1:1 (vždyť skutečná pravice už téměř neexistuje).

Ti výrobci jsou z Evropy přece vyháněni především "zelenou" a hypersociální legislativou (proč by tak riskantní kroky jinak dělaly?). Levicoví politici jsou dnes m.j. jimi vytvářenými pseudopodnikatelskými zelenými parazity finančně podporováni více než ti pravicoví (viz volební kasa pana Obamy).

P.S. Nemyslím, že by 5. zelenou kolonu musel uplácet někdo jiný než spolek bruselský (peníze získávají pohodlně i vydíráním podnikatelů). Jejich boj za podchody, nadchody, a nejspíš i záchody pro lososy, medvědy a jinou ekologicky proškolenou zvěř má dlouhou tradici, stejně jako nesmyslné tunelování krajiny. To, že se se zelení darebáci spojili např. s darebáky ve stavebnictví je velmi pravděpodobné. Je to námět na samostatný článek.

L. Pelikán 13.1.2013 14:32

Re: Hynek podstatu maskující

Jako blábol je to kvalitní

P. Sulc 12.1.2013 3:23

Co delat s temi vsemi "bakalari svobodnych umeni" ?

K lopate nepujdou a v principu nic neumi. Snad by pro budoucnost pomohlo platit mastne skolne, aby se venovali vecem practckym. Ze by automechanici, elektrikari, zednici, instalateri take trpeli nezamestnanosti ? Inzenyri vsech moznych technickych oboru jiste take ne.Spolecnost asi nepotrebuje houfy sociologu, lingvistu, , kunsthistoriku ci kafkologu a haskologu.

L. Křivan 12.1.2013 8:46

Re: Co delat s temi vsemi "bakalari svobodnych umeni" ?

Přesně tak. Mastné školné pro nepotřebné obory.

F. Kusák 12.1.2013 8:53

Re: Co delat s temi vsemi "bakalari svobodnych umeni" ?

Trochu se mýlíte pane Šulci. Ono těch kvalitních řemesníků, např. truhlářů, nastrojařů, zámečníků, frézařů a pod. zas tolik potřeba není. Většinou jsou nahrazováni zahraničními zaučenci, a to ještě agenturními. A z černých řemesel to jsou většinou svářeči pracující na stavbách. U VŠ technických směrů to je obdobné. Těch konstruktérů, vývojářů, projektantů je potřeba jen velmi málo a jen z konkrétní specializací. Většinou končí absolventi jako středně technický stav, obchodníci, reklamní pracovníci asistenti atd. Je to dáno tím, že vývoj výrobků a sofistikovaná výroba se již dávno přesunula jinam a tady zbyly jen štěky. Taky je dost významný pokles kvalty absolventů všech škol, a tím i ztráta konkurenceschopnosti. Je toho prostě víc a tvoří to velmi provázaný systém a důvody, které zmiňuje autor jsou jen dílčí (nikoliv však nepodstatné).  

P. Sulc 13.1.2013 4:37

Re: Co delat s temi vsemi "bakalari svobodnych umeni" ?

Slysel jsem o tom uvahy mene pesimisticke, obzvlaste co se remeslniku tyce. Byt dosti domacich, nebyli by zahranicni, nemyslite?  A pracovni trhy jsou otevreny i jinde , nejen v CR. Jenze to chce anglictinu ci jeste vice nemcinu. Ceskou brblaninou se jinde nedorozunite. Ale anglicky treba v Holandsku vsude, nemecky hodne, ba i francouzky.

J. Jurax 13.1.2013 12:30

Re: Co delat s temi vsemi "bakalari svobodnych umeni" ?

Je to dáno tím, že vývoj výrobků a sofistikovaná výroba se již dávno přesunula jinam a tady zbyly jen štěky.

Jen jestli nezaměňujete příčinu a důsledek ...

V. Plocek 12.1.2013 0:54

Jak snížit nezaměstnanost v EU?

Ta úžasná drzost autora, člena europarlamentu o jehož aktivitách mimo tohoto článku nevíme nic.Řízení ekonomiky v EU je ve velmi špatném stavu, protože poslanci jsou úředníci, odtržení od běžného života ve skleněném pohodlí Bruselu. Proto nepodléhají každodennímu tlaku jako běžné občané, podnikatelé a další důležité subjekty. O úřednících je všeobecné známo, že to nejsou velcí manažeři pro praktický život a v zápalu boje vymýšlí často totální nesmysly. Dnešní příklad antihakerovské počítačové centrum v Holandsku to ukazuje. A o poskytování jednotlivých dotací ani nemluvě. S Česka známe mnoho příkladu vyhazování financí a ne ve stokorunách. A na nezaměstnanost se všichni dívají , místo aby řešili.

J. Vyhnalík 12.1.2013 1:37

Re: Jak snížit nezaměstnanost v EU?

On Hynek Fajmon patří k těm, kteří se s tím snaží něco dělat a to jinde než v europarlamentu lze obtížně.