18.6.2024 | Svátek má Milan


EVROPA: Honza málem králem Evropské unie

4.7.2008

V Česku se Hloupý Honza líbí. Moc toho neudělá, ale princezna je nakonec jeho. Slouhovská vychytralost a hulvátství se vyplatí. Bohužel naše pohádky v Evropě nikdo moc nečte. Podobnému přístupu se tam proto nerozumí. Bernard Kouchner, francouzský ministr zahraničí, si povzdechne, že Čechy nelze vyměnit za Chorvaty. V Řecku noviny píší, že Topolánek vyvolává zděšení, když krčí rameny, že nedokáže garantovat, jak to v českém parlamentu nakonec s Lisabonskou smlouvou dopadne. Jiný premiér nad Topolánkovým chováním konstatuje, že každý předseda vlády má nárok na svou chvilku šílenství.

To jen v Čechách komentáře spokojeně klábosí, že ta váhavost Mirka Topolánka je vlastně výhoda, protože bůhví, jak to celé dopadne, a bůhví, z čeho bude sláva a z čeho ostuda. Kdo se nadál, že Honza nakonec princeznu utrhne?

To se ale marně chlácholíme. Styl Hloupý Honza v současném světě velkou šanci nemá. Náš Honza se chystá na trůn, máme velet evropskému předsednictví - a stala se velmi nešťastná věc: zrovna v době, kdy máme trůnit, vypukla institucionální krize jako řemen. ODS s Topolánkem stále melou něco o tom, že hlavní je, že budeme mít plnohodnotné předsednictví. Radujeme se z toho, že při těch jednáních bude náš premiér sedět v hlavním křesle před ostatními. Sláva! Díky Irům se Lisabonská smlouva nestihne ratifikovat, a to je dobře, protože její přijetí by přineslo novou funkci předsedy Evropské rady, který by už to vzal za našeho premiéra. Křepčíme tedy nad tím, že budeme mít to úplně největší křeslo vpředu, ale uniká nám, že tu radost s námi nikdo nesdílí, protože panuje všeobecné podezření, že si s celou situací nebudeme vědět rady. Máme přece premiéra, který otevřeně přiznává, že není schopen zvládnout ratifikaci Lisabonské smlouvy ve vlastní zemi, ve vlastním parlamentu, ve vlastní ODS.

Radovat se v takové situaci může pouze Hloupý Honza, kterému se líbí, že hlavně bude sedět vpředu jako číslo jedna, a moc si nezatěžuje hlavu s tím, co bude říkat a co bude vůbec dělat.

Problémem českého předsednictví není nespolupráce sociálně demokratické opozice. Problémem je poměrně silná část poslanců a senátorů ODS v čele s prezidentem Václavem Klausem, se kterými ochotně spolupracují komunisté na velkolepém plánu zatnout evropské integraci konečně tipec. Když už se nepodařilo vstupu do EU zabránit, tak ODS stvořila plán tří „V“ – maximálně Evropskou unii využít, vytěžit co nejvíc z jejích fondů, a pak zní vystoupit. Teď se nabízí ještě něco navíc. Ta unie je tak naivně demokratická, že by se mohla kvůli nám skoro rozsypat. Nemáme sice na to v unii jako její členové něco vytvořit a s něčím pomoci, můžeme ji aspoň pěkně poničit.

ODS se dostala do pasti. Stala se obětí vlastní dvojaké politiky. Není schopna zaujmout k Lisabonské smlouvě EU jednotnou pozici. Na jedné straně premiér a předseda ODS Mirek Topolánek podepsal smlouvu a závazek ji ratifikovat, na druhé členové jeho vlády mluví o nutnosti revize smlouvy (Petr Gandalovič) nebo o současné výhodné situaci, kdy se možná začne vyjednávat znovu a budeme se moci pokusit o lepší pozici (Alexandr Vondra). V tom ale v celé Evropě nemáme jediného spojence. Není nikdo druhý, kdo by tuhle smlouvu zároveň obhajoval i odmítal. Naše taktika je být oblečený i nahý, jít pěšky a zároveň jet na voze. Dívají se na nás jako na blázny.

Škoda, že mnoho lidí asi Lisabonskou smlouvu nečetlo. Ale rád bych některé odvážlivce vyzval: zkuste v tom textu někdy zalistovat. To, co je v něm uloženo, není nějaký blábol potřeštěných evropských byrokratů. Zkuste třeba přečíst aspoň tu úvodní Smlouvu o Evropské unii. Co v ní stojí, nejsou jen fráze. Je v ní celá poválečná zkušenost budování Evropských společenství, je tam pořádný kus humanistické tradice evropské kultury a civilizace. Mluví se tam o důchodcích, dětech, o úctě a toleranci k menšinám, i k těm Sámům, co už tisíce let někde na severu loví tuleně. Podobný dokument sotva mohl vzniknout někde jinde na světě. Základní otázka je: Bude se snad žít Čechům, Moravanům a Slezanům špatně v prostředí vykolíkovaném takovou smlouvy?

Připadá mi, že mnozí z těch, co nad Lisabonskou smlouvou ohrnují nos, ji ani nečetli, ani se nesnaží pochopit, o co tady v Evropě jde. Chovají se jako ten Hloupý Honza, který si myslí, že to celé má v malíku a že to nakonec nějakou tou vyčuraností vyhraje. Vždyť se ani moc nesnažil a už sedí málem na trůně.

Nemáme-li spadnout do ostudy, je nejvyšší čas zvolit jiný styl politiky než Hloupý Honza.

stínový ministr zahraničí ČSSD