29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


EVROPA: Eurokvóty na mléko? NE!

7.12.2012

Minulý týden se konala v Bruselu přímo před budovou Evropského parlamentu dvoudenní demonstrace producentů mléka. Během této ostré akce došlo na pálení balíků slámy a pneumatik, takže centrum Bruselu bylo zahaleno smrdutým dýmem. To ale nebylo všechno. Na budovu parlamentu demonstranti stříkali hasičskou stříkačkou mléko v místech, kde zrovna probíhalo zasedání zemědělského výboru. Přiznám se, že něco takového jsem ještě nezažil. A to všechno pod praporem boje za zachování mléčných kvót. Opravdu "zajímavá" podívaná. Položme si otázku: jakou má taková akce vlastně smysl?

Běžný občan, který příliš nesleduje evropskou a domácí politiku, bude mít nejspíš pocit, že "chudáci zemědělci se brání proti nějaké nesmyslné regulaci". Opak je ale pravdou. Cílem této akce bylo zachovat i na další léta kvótový režim pro mléko. Pokud si kladete otázku, jaký na tom mají producenti mléka zájem, tak odpověď je jednoduchá. Kvótový systém udržuje v tomto byznysu cenu na úkor zákazníků nad tržní úrovní. Producenti tedy za své mléko dostávají více peněz, než by tomu bylo v systému bez kvót.

Dle seriozních odhadů se po zrušení kvótového režimu cena mléka pro konečného spotřebitele sníží o 20-30 %. Tyto zvýšené ceny nyní platí zákazníci v celé Evropě. Producenti mléka tedy hájili čistě svůj vlastní zájem obrat nás ostatní o peníze. Na obranu tohoto "zájmu" neváhali vystříkat v centru města pořádnou porci mléka vniveč. Ostatně proč ne? Když jim EU vyjde vstříc, tak se jim tato kraválová akce bohatě vyplatí.

Proč se akce koná právě nyní, je také více než zřejmé. V současné době končí regulace Společné zemědělské politiky EU pro roky 2007-2013 a s ní končí také kvótový režim pro mléko. Tento režim má dle platné legislativy vypršet v roce 2015. A nyní se rozhoduje o tom, jak bude vypadat evropská zemědělská politika v letech 2014-2020. Evropská komise již zveřejnila svůj návrh, který počítá s tím, že kvóty na mléko nebudou už po roce 2015 pokračovat. To se převážné většině producentů mléka v EU nelíbí, protože se obávají poklesu ceny a následné restrukturalizace v celém mléčném odvětví. Komise, Parlament i Rada nabídly jakýsi přechodný balíček opatření, který by měl přechod k liberálnímu světu bez kvót ulehčit. Radikálním producentům mléka je to ale málo a chtějí mléčné kvóty tlakem na Evropský parlament zachovat.

Takže o toto nyní jde. V lednu se bude v zemědělském výboru hlasovat o tom, zda na rozdíl od Komise chceme mléčné kvóty zachovat nebo nikoliv. A následně o tom bude hlasovat také celý Evropský parlament. Já budu hlasovat PRO návrh Komise zrušit definitivně mléčné kvóty. Učiním tak z toho důvodu, že v kvóty nevěřím, a také z toho důvodu, že si nepřeji, aby cena mléka byla vyšší než ta, kterou stanoví férový trh na základě nabídky a poptávky. A budu tak hlasovat i jako otec od rodiny s třemi dětmi, kde se měsíčně konzumuje nejméně 20 litrů mléka. Žádné demonstrace mne nepřesvědčí o tom, že mléčné kvóty jsou potřeba. Naopak. Čím dříve skončí, tím lépe.

Autor je historik a politik, poslanec Evropského parlamentu za ODS

Převzato z Fajmon.blog.idnes.cz se souhlasem autora