7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


EVROPA: Co s Uhrami?

16.4.2020

Uršula v Bruseli, její kamarila a také někteří z hlav států či premiérů EU se strachují o demokracii v Maďarsku. Mají až bolavou starost, jak to tam dopadne s nouzovým stavem, který si nechal Viktor Orbán parlamentem odsouhlasit na dobu neurčitou. Zdvořile přitom připomínám, že si ten samý parlament může hlasováním vzít parlamentní moc zpět do svých rukou. Věra Jourová kvůli tomu nespí a z Brusele unisono zaznívá, že pokud Viktor Orbán (ale i jiní šéfové vlád) budou využívat nouzového stavu nad míru podle Brusele obecně a Uršule s Věrkou zvlášť, bude zle a zahájí proti Maďarsku i jinde řízení. Tak to bychom měli jednu stránku věci.

A teď tu druhou stránku věci. Snažím se hypoteticky si představit situaci třeba v Uhrách, že Viktor Orbán bude vládnout ještě za rok prostřednictvím presidentských dekretů, jak mu bylo umožněno parlamentem v Pešti, a tento parlament si zpět svoji moc nevezme dalším hlasováním o ukončení nouzového stavu. A co víc, co když to bude trvat až do dalších parlamentních voleb za tuším dva roky? A co když po volbách voličstvo uherského typu znovu zvolí Fidesz s Viktorem Orbánem v čele a znovu aspoň s prostou majoritou či nedej Bože i s majoritou ústavní? A nový parlament znovu bude hlasovat pro presidentský systém dekretového vládnutí exekutivou. Co když zcela hypoteticky se tak stane?

Odpověď není tak složitá. Kromě toho, že Uršula a řada lidí jako třeba Verhofstadt, Michel, Kalousek a jiní zemřou žalem pro umírající maďarskou demokracii, co udělá EU? Zahájí proces vedoucí k potrestání Maďarska, anebo rovnou aktivují neexistující článek Lisabonské pasmlouvy o vyloučení členské země z EU? Anebo se zasadí o výměnu voličů v Maďarsku? Nebo zakážou Maďarům cestovat do EU a nadnárodní společnosti se odtud stáhnou, automobilka Audi zruší svůj závod v Györu, který koupila kdysi za hubičku od socialistů? Nebo tam Brusela pošle tanky rovnou, jestli do té doby nevymře na koronáč? No to jsem přehnal, žádné tanky nemá a žádná evropská armáda nevznikne, ať do mě hrom uhodí, a koronáč je také nezahubí, protože i když jsou pro volné cestování virus nevirus, sami jsou zalezlí ve strachu o své existence tak dlouho, jak jen to půjde.

Kdyby, říkám kdyby tento stav nastal, tak se nestane vůbec nic. Maďarsko bude fungovat svým tempem, bude zapojené do mezinárodního obchodu a výroby, protože kapitál je na zpitomělých eurobyrokratech a evropských liberálech a vládách nezávislý. Maďaři nezahynou a bude se jim dařit ne hůř a třeba ne lépe než nám, ale hlavně podle toho, jak budou pracovat a budou žít. Žít po svém. A vášniví zastánci bezbřehého liberalismu se buď uprotestují k smrti, anebo - a to bych jim vřele doporučil - odjedou do šťastných liberálních zemí promořených muslimským přílivem a budou si tam užívat svoji vizi liberálního multi-kulti světa.

Na závěr se trochu pobavme tím, co se nyní děje v Německu. Tam je vláda celá říčná z toho, že chybějí lidé pro jarní práce na sběru chřestu a na jahodových polích. Němec na polích pracovat nebude, to dá rozum. A tak žádají o udělení výjimek pro Poláky v Polsku, aby přijeli máknout. A to se jim doma válí kolem 900.000 nic nedělajících připrchlíků. Ty se buď zčásti flákají z principu, protože host přece nemůže pracovat, anebo jsou v nějakém stádiu azylového řízení, kdy oficiálně pracovat nemohou. Tak tedy ty první by bylo dobré tam nahnat šupem raz dva anebo jim zkrátit na minimum štědré dávky a z těch druhých udělit výjimku potřebnému množství a už můžou konečně začít něco dělat pro vysněné Německo. Stane se to? Ne, nestane, protože liberální Německo přece nemůže sáhnout na základní lidské právo brát do natažené ruky a nemuset se o nic snažit. Je to právo na blahobyt. Orbán asi s jarními pracemi v Uhrách mít problém nejspíš nebude.

Maďaři totiž na polích pracují odjakživa, to každý ví, a dělají to docela rádi.