Pondělí 3. 6. 2024Tamara polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 152
  • Poslední: 26.4. 2021 11:43
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Nešvara 24.4.2021 12:43

Já si dovoluji nesouhlasit. Zde stručně napíši můj pocit z toho, co se stalo.

Autor klade rovnítko mezi zájmy Bruselu a Washingtonu, respektive Americké demokratické strany. Právě naopak já to vnímám tak, že nůžky mezi Bruselem a Washingtonem se otevírají ještě více. Demokratická strana USA má zájem na zostření vztahů s USA, kdežto EU a především Německo mají zájem na ruském plynu. Ono to není legrace, Německý chemický průmysl je konkurenceschopný právě proto, že pracuje s levným plynem. Pokud by museli do ceny svých výrobků zahrnout výrazně vyšší cenu amerického plynu, tak mají velký problém. Takže per huba nás podpořili, to ano, ale to je tak všechno. Nějaké minimální kroky přijaly státy, které to berou spíše politicky než ekonomicky (Slovensko, Polsko, Pobaltí) ale těžké váhy vydaly jenom jakési proklamace.

Co se týče BIS mám nepříjemnou reminiscenci na neúspěšný pokus o puč v Turecku. Ten se pokusila provést armáda a bylo tomu tak proto, že většina vyšších Tureckých důstojníků studovala akademii West Point, měi mnoho osobních kontaktů a přátelských vztahů s bývalými spolužáky dnes ve velení US armády a jejich loayalita byla s USA a nikoli s Erdoganem.

Obávám se, že s BIS u nás je to podobné. Česká BIS je totálně pod kontrolou CIA a nepracuje v zájmu ČR ale USA a tyto zájmy mohou být velmi rozdílné. Navíc současný ministr zahraničí Jakub Kulhánek studoval Ruské vztahy na Georgtownské universitě a to je centrum, kde se tvoří Americká politika proti Rusku.

Takže si myslím, že momentálně jsme psem, kterým se vrtí a konec provázku je ve Washingtonu. Rusko má asi nějakou obdobu britské válečné SOE nebo oddělení S 2. oddělení RSHA a dělá podobné akce, jaké dnes asi dělá pouze izraelský Mossad. Jasně že se nám to nelíbí. Udělali jsme, co nám velela hrdost. Otázkou je, zda si uvědomujeme cenu, kterou zaplatíme. Protože hrdost je zatraceně drahá komodita.

A. Renjascu 24.4.2021 14:16

Ono to není jen BIS, ale i ostatní aparát. Ještě mám v čerstvě paměti Šlachtovo první puč v ČR poté, co premiér Nečas odmítnul z tendru na dostavbu Temelína vyřadit Rusy. Ze 150 milionů, stovek tun zlata a ohromných úplatků nebylo po letech vyšetřování OČTŘ nic resp. pár nezdaněných kabelek a dehonestovaný premier, který nedokázal udržet na uzdě poklopec a jednu dominu. Babiš evidentně nechtěl skončit stejně už proto, že toho může ztratit mnohem více.

P. Aron 24.4.2021 18:03

Souhlasím. Vidím to velmi podobně.

R. John 24.4.2021 12:03

Pane autore, vzal jste mně poslední naději, já byl již oblečen v národním kroji, těšil se na svobodu a vy jste mi vzal veškeré národní naděje, tak se svléknu a kroj dám do popelnice... budu tedy zase chodit jen v oblečení z Ameriky a Německa a jezdit v japonském autě, jestli si to ze smutku národního nehodím... bojím se krutých zítřků pod knutou bruselskou , jíž tak barvitě a pravdivě líčíte, neb jste odhalil to jejich západní zákeřné ledví... ať žije czechxit.. ať žije národní senbeurčení a Národní Muzeum...

M. Koutný 24.4.2021 11:57

Františku, domnívám se, že lehce zaměňuješ tři věci.

1) Členství v euroatlantických obranných a bezpečnostních strukturách - především v NATO. To je nepochybná nutnost Ve chvíli, kdy USA vládne člověk, který ani neví, že je president a kterému raději chtějí odebrat "červené tlačítko", aby ho omylem nestiskl, z toho trochu mrazí, ale nic jiného skutečně nezbývá.

2) Zapojení do společného ekonomického prostoru, ať už přímo "Schengenu" nebo nějaké jeho varianty. Volný pohyb zboží a pracovní síly má svá plus i minus. Je-li nějaká produkce (typicky zemědělská) v některé zemi brutálně dotována, likviduje to tento obor v zemích, které si takovou míru jeho podpory nemohou dovolit, což vede k nespravedlivým disproporcím. Přesto (zatím) výhody společného trhu převažují nad nevýhodami a je užitečné být v něm zapojen.

3) Podřízenost nevoleným byrokratickým strukturám z Brusele. A tady říkám NE. Pokud se nepodaří v co nejkratší době EU zásadně reformovat a vyhnat vidlemi všechny ty green-dealery, politické korektory a vůbec po břiše se plazící zbabělce, nezbude než tento operetní spolek opustit a dát přednost volnějším strukturám, založeným třeba na konceptu Viszegrádu.

J. Jurax 24.4.2021 13:43

Dalo by se souhlasit.

J. Vlček 24.4.2021 14:30

R^R^R^

J. Vlček 24.4.2021 14:36

Omlouvám se, tento můj souhlas patří k příspěvku pana Koutného v 11:57.

J. Vlček 24.4.2021 14:51

Asi se mi zbláznil tablet. Místo aby poslal reakci na příspěvek, pošle ji jako samostatný příspěvek. To mě podrž. Moc se omlouvám. ;-(

J. Svoboda 24.4.2021 17:07

To dělá prohlížeč, tablet je v tom nevinně.

Pěkný den.

P. Aron 24.4.2021 15:09

S body 2 a 3 jasná souhlas. U bodu 1 bych hodně polemizoval.

F. De Winter 24.4.2021 11:47

O látce zvané novičok toho již víme opravdu hodně. Je to látka dvojsložková, k její účinnosti však není zapotřebí vždy obou složek. Je to plyn, který se dá dobře mazat na kliky.

Je tak prchavý, že vydrží na tomtéž místě působit celé týdny. Účinkuje okamžitě s výjimkou těch případů, kdy účinkuje až po nějaké době. V malém množství působí automaticky smrt, v množství větším se však dá přežít.

Pozná se zcela podle toho, že v některých případech zasahuje i osoby, které po něm pátrají, jindy je pro všechny, kdo se vyskytnou v okolí, naprosto neškodný.

K této analýze můžeme dodat ještě jeden poznatek. Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.

Za druhé, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.

Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos.

V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Jestliže o novičoku zcela spolehlivě toto všechno víme, měli bychom být s předstihem připraveni na to, že ho Rusové opět použijí, aby se vyřadili z možné účasti na dostavbě Dukovan. Otázka je, jak jim v tom zabránit.

Právo, 7.9.2020 (Jan Keller)

M. Koutný 24.4.2021 11:58

R^R^R^;-D;-D;-D

P. Aron 24.4.2021 15:10

Jo, jo. R^R^R^;-D;-D

V. Hodorka 24.4.2021 11:25

Kdo kdy jednal, obchodoval, spolupracoval s rusaky, tak vi jaci jsou. Oni tu nadrazenost a pocit, ze jim neco dluzime, maji proste v sobe. Umi byt prijemni a srdecni jen do te doby, dokud jim budete pochlebovat a oni budou mit pocit, ze tomu veli a je po jejich.

J. Vaněček 24.4.2021 12:54

R^

J. Kraus 24.4.2021 10:45

Přijměmež pracovní hypotesu, že akce Vrbětice, Skripal a další proběhly tak, jak nám předkládají masmedia. Z tohoto pohledu se ruské počínání vzhledem k jeho zájmům jeví jako silně kontraproduktivní. Jsou to prostě packalové a jen maně se nabízí otázka, jak mohli lidé z téže líhně GRU vnitřně, tedy mravně a morálně, během několika desetiletí rozvrátit celý Západ až k současnému jeho hořkému konci. Máme-li věřit masmediím, je to ruské packalství nějak až příliš zjevné. Jako by vše organisoval četnický strážmistr Flanderka z Putimi. Na druhé straně Rusko si uvědomuje, že Západ ho považuje za primárního nepřítele. Všechny zbraně, zatím jen měkké, jsou povoleny a ruské vysvětlování je jen přiléváním oleje do ohně. A tady vidíme obrovský rozdíl mezi Západem a Ruskem. Na mnoha příkladech ze světa vidíme, že Rusko, Sergej Lavrov, se drží staré knížecí, aristokratické diplomacie a uvážlivě plánuje několik kroků dopředu. Západ už diplomaty nahradil různými aktivisty bez vzdělání i chování, je emočně prvoplánový a odhadnutelný jako malé dítě. ČR nyní v tomto smyslu vystupuje jako skutečný jeho předvoj. Ale k tématu. Zkusme na chvilku předpokládat, že akce Vrbětice byla "zpackaná" úmyslně a zkusme si ji dosadit do dlouhodobějších ruských plánů. A posaďme se pevně a uvědomme si, že kde Rus plánuje na roky a desetiletí, Číňan plánuje na staletí.

J. Vlček 24.4.2021 10:36

Pane Mroži, je mi vás líto, že nevidíte jinou alternativu, než být pacholkem východu, nebo slouhou a poslušným pocmrdou západu. RvRvRv

Podle vaší předposranosti suverénní stát, spravující své věci dle svých rozhodnutí, v zájmu svých občanů, prostě nemá šanci existovat.

Nezbývá nám tedy nic jiného, než abychom drželi krok s tím úžasným západem, vpustit do naší země příval připrchlíků, postarat se o jejich životní úroveň a bezpečí, na úkor životní úrovně a bezpečí našich obyvatel, dle přání a vidiny knížete pána Schwarzenberga, který chtěl být naším prezidentem. Fuj tajbl, ještě že se tak nestalo.

Vaše dvě alternativy jsou jedna lepší, než druhá. Obě si je můžete strčit za čepici. R^ [>-] R^

P. Milan 24.4.2021 10:38

Mrož je holt realista.

Pokud by se vám nějak podařilo zařídit ten zcela suverénní stát, byl bych potěšen. Nevíte náhodou, jak na to?

M. Valenta 24.4.2021 10:50

A Vlček nenapravitelný prokremelský optimista.

J. Vlček 24.4.2021 11:02

Pane Valento, u vás je zajímavé to, že naprosto opomíjíme jakýkoliv článek s německou tématikou. Jste podělaný až za ušima, kdybyste se měl vyjádřit k německé politice, abyste náhodou za ty uši nedostal, ale do české politiky svůj čenich strkáte hrozně rád.

Tady vám za vaše slinty nic nehrozí, že? ;-D

J. Vlček 24.4.2021 11:12

...opomíjíte...

J. Hrdlička 24.4.2021 11:02

Naučte se číst.

P. Han 24.4.2021 14:41

To "prokremelský" je pro vás antonymum pojmu "probruselský", že? Tedy ten, kdo nechce mít nic společného s Rusy a Putinem, přičemž odmítá lézt i do vaší řiti, je automaticky prokremelský. Máte krásně jednoduchý život.

J. Jurax 24.4.2021 16:07

Kdežto Vy jste binárně dvouzávitový - kdo neleze do rekta bruseli, nutně musí lézt do rekta Putinovi; tertium non datur ...

J. Vlček 24.4.2021 11:09

Pane Milane, ptejte se politiků. Těch je to práce, a proto si je volíme. Pro dosažení čehokoli musí být především snaha toho dosáhnout, a ne házet flintu do žita. !

A. Renjascu 24.4.2021 13:51

Na světě je přeci dost států, které se dokázaly vzepřít mocnostem a tomu být jejich satelity. Samozřejmě musely být ochotny zaplatit určitou cenu, což my již od roku 1620 nejsme tak nějak schopni. Přestat být satelitem Německa potažmo EU je možné, koneckonců do roku 2006 jsme byli taktéž aspoň formálně a do určité míry i ekonomicky nezávislí.

P. Aron 24.4.2021 15:16

Souhlas !

L. David 24.4.2021 10:30

Tristní je především skutečnost naší zbabělosti a z ní plynoucí nesvobody, kterou si na sebe dobrovolně uvalujeme ! !

Poněvadž neumíme být hrdým národem, sloužíme opakovaně kdejakým zmetkům - momentálně bruselským ničemům ! !

M. Baloun 24.4.2021 10:29

"kdyby Putin neexistoval, musela by si ho ta klaka nejlépe placených byrokratů na světě vymyslet" - no právě.

"Diplomacie ztratila někdejší odolnost a namísto pozvolného přizpůsobování se proměnila v záležitost života a smrti...diplomacie se změnila ve snahu utužit vnitřní vazby v příslušném táboře, což následně vedlo k přetrvávání a zbytnění všech nastřádaných křivd"

Tolik H. Kissinger k situaci před 1 sv. válkou. Těch podobností by se dalo najít ještě více. Každopádně mi nedá spát otázka - vědí naši lídři (ne jen čeští) co dělají, kam směřují a jaké jsou jejich parciální i konečné cíle?

A jsou si vědomi možných rizik?

I. Polák 24.4.2021 13:25

Nenapravitelný optimisto! Naše "lídry" zajímá jedině to, co musí říct, aby je jejich voliči volili i v příštích volbách. Ostatní je nezajímá, ale vůbec.