24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

EVROPA: Apokalyptický Tusk

Donald Tusk určitě netouží po tom, aby se do dějin zapsal jako druhý a zároveň poslední stálý předseda Evropské rady neboli „evropský prezident“. I proto začal bít v Evropském parlamentu na poplach.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 25.1.2016 17:19

To je jedno, zda socialistická EU přežije rok 2016.

Nepřežije však dlouhodobý tlak rostlého spontánního řádu lidské interakce a lidského světa v Evropě. To je podstatné. Politilogy naučit ekonomii a právo nebo poslat pást krávy. Japonci je už spolu s dalšími zbytečnými výtečníky jiných "vědních" oborů přestali na státních vysokých školách podporovat. A takový trend bude pokračovat... Dzp.

J. Růžička 25.1.2016 16:09

Samý samit a všechny k ničemu

Nevidím vůbec nic špatného na skončení (třeba i přechodném) Schengenu. Zastaví vás, zkontrolují a za chvíli jedete dál. Stejně tak auťáky se zbožím či materiálem. Zkontrolují se a pustí dál. A co?

Š. Hašek 25.1.2016 16:04

Re: Konec volného pohybu osob

Neprůchodná (pro čmoudy) hranice a věci/zdržení/papírování s tím spojené se mi jeví jako optimální cena za klidný život. Není možno mít všechno. Dovolená "bez pasu v Chorvatsku" holt počká.

Zkráceno.

Š. Hašek 25.1.2016 16:02

Re: :-P

Posílení unijního centra znamená dnes "posílení nicnedělání". A to jde!

Každý realisticky uvažující politik je označen za "nekompetentního rozdělovače společnosti". Pamatujme si proslovy Plešounka, Schwarzenberga, Dienstbiera, Štětiny ......... až polezou na naše dvorky.

Š. Hašek 25.1.2016 15:57

Re: Zaplať pámbu

Také nevím, zda strach italské pobřežní stráže byl způsoben nějakou nedostudovanou ženštinou, která se momentálně nazývá "ministryní zahraničí celé Evropy"!

Jen tak dál.

P. Remeš 25.1.2016 14:36

Problém vznikl jinde

Současná "kolonizační krize" (myslím kolonizování Evropy davy sebevědomých muslimů z Blízkého východu) vyvolává v mnohých lidech pocit, že by ji bylo lépe řešit, kdyby bylo "více Evropy". Jiní mají pocit, že tomu je právě naopak, že "Evropa" (= EU) je totálně neschopnou a zneschopňující organizací, která jen blokuje dohodu jednotlivých států mezi sebou, jak kolonizační krizi řešit.

Mám za to, že problém není v dilematu "více - méně" Evropy, ale v dilematu její povahy, její demokratičnosti. Změnilo se to zásadně Lisabonskou smlouvou. Evropský étos, který pomáhal budovat Unii zespoda, byl tehdy náhle uzávorkován, a byl zahájen proces budování Unie anti-demokraticky zezhora (viz různé zrušené plebiscity). V tom spočívá impotence dnešní EU! Ne, že by jí bylo málo, nebo že by jí bylo hodně. zdola natolik kašlaly, až ji úplně ztratily.

Lisabonská smloluva a způsob jejího schvalování byla krokem do pekel. Byla to vlastně totální "sluníčkářská" hrůza. Jednou to vstoupí do dějin jako odstrašující příklad. Stačí si vzpomenout, jakému tlaku byl vystven jediný politik, který ji odmítal podepsat - Václav Klaus (a já ho nikdy nepodporoval). Na jednu stranu byl dokonce kriminalizován (a jedna část "kavárny" volala po jeho obžalobě z velezrady sic!) a na druhou stranu dementizován (a druhá část "kavárny" volala po jeho psychiatrickém prohlášení za nesvéprávného). Tehdy to začalo a jediná cesta pro EU je pokusit se pomalu a trpělivě opět získávat demokratickou podporu zdola ...

M. Prokop 25.1.2016 13:35

Re: Konec volného pohybu osob

Tak teď ještě co je to "každá cena"?

Hranice hlídané jak za socíku? Protože pokud by nebyly, byla by buzerace jen pro poklidné místní a zboží a nějaký škůdce by stejně prošel roštím.

M. Prokop 25.1.2016 13:34

Re: Konec volného pohybu osob

To už záleží na vaší chuti. Já je nežeru, dokonce ani nejím, ale i ty posilují konkurenci, snižující cenu toho, co jím. Elementary, dear Watson.

P. Lenc 25.1.2016 13:34

Re: Zaplať pámbu

Myslíte? Byl to její návrh značit izraelské potraviny.

S. Palinová 25.1.2016 12:57

Re: Konec volného pohybu osob

Ne za každou cenu.

V. Kain 25.1.2016 12:43

Re: .

Reformace těch bruselských idiotů a obzvláště Evropské komise je nemožná jako integrace muslimské eboly.Jediný lék jak jim přivřít kyslík jsou finance.Pokud by se k moci dostali ve státech Evropy politici kteří jednají ve prospěch svých zemí a ne ve prospěch svůj,tak by se mohli vzepřít a říci,tak Pane Junckere,Schulzi atd.ode dneška si v Bruselu můžete šaškovat,ale za své!!!! Nic by nezmohli.Špatně by se jim rozhodně nevedlo protože nakradeno mají jistě dost.Jenom by už neměli moc a nikdo by ty jejich vejšplechty neposlouchal.

A. Dlouhý 25.1.2016 11:42

.

Ochrana hranic (včetně námořních) je jednoduchý vojenský úkol. Státy EU mají vojáků a lodí dost. Stačilo by aby se státy EU dohodly na národní úrovni na společné akci (a nemusely by do toho jít všechny a zdržovat se hledáním konsensu s potížisty) a zadat úkol vojákům.

Jedno zasedání politiků na nejvyšší úrovni, pár týdnů pro plánování a koordinaci a do měsíce neproklouzne 99% migrantů.

Pochopitelně je nutná spolupráce států, kterých se problém týká a kteří nyní společnou hranici nechrání. Pokud by se do výše popsaného nechtěly zapojit, hájila by se hranice o stát vedle a ať si pak dělají (např. Řekové) s migranty co chtějí.

Místo toho se hledá způsob jak založit na zelené louce celoevropskou armádu a financovat ji novými celoevropskými daněmi. Jenom to odhlasovat je akce na rok či dva. Natož to zrealizovat.

Takový spolek nemá právo na to aby existoval. Buď bude muset být radikálně zreformován, nebo zanikne.

M. Malovec 25.1.2016 11:20

Re: Konec volného pohybu osob

Abychom mohli žrát srágory ze řetězců. Díky.

J. Berger 25.1.2016 11:18

Zaplať pámbu

že TAKOVÁ ministryně zakraničí EU nemá žádné pravomoci...

M. Prokop 25.1.2016 11:17

Re: Konec volného pohybu osob

Těžko můžete mít volný pohyb zboží bez volného pohybu osob. A volný pohyb zboží je potřebná věc.

M. Prokop 25.1.2016 11:16

:-P

"Nicméně řešení migrační krize evidentně vyžaduje posílení unijního centra, což je však velmi nepravděpodobné. "

Klasika, každý průser nutno využít k posílení soudruhů z Brusele.

Jenže, nechá si od nich poroučet třeba Andělína? Zase by to dopadlo jen na menší státy.

Z. Koutecký 25.1.2016 11:15

Konec volného pohybu osob

se tu líčí jako tragédie znamenající konec EU, založené původně v roce 1957 jako EHS, společenství pro hospodářskou spolupráci a udržení míru v Evropě. Schengenská smlouva byla uzavřena až v roce 1985. Je zcela volný pohyb osob skutečně tak nezbytnou podmínkou fungování EU? Řada členských zemí EU se bez Schengenu zřejmě dodnes docela dobře obejde.

J. Chaloupka 25.1.2016 11:08

a la Palacký: Byli jsme před Unií a budeme i po ní.

Evropa je silná jen když trvá na národní rozmanitosti. EU měla být JEN obchodním prostorem, bez cel a hranic. To, co z ní udělali Němci, je paskvil, který rozhodně nepřežije. Je jen otázka kdy a v jakém stavu jej přežijeme. Protože to, že jej přežijeme, je jisté. Doufejme jen, že Němci kvůli tzv. migrantům nerozpoutají III. světovou válku. To by pak opravdu většina na zeměkouli nepřežila.

Mimochodem jaký evropský mandát má Merkelová pro jednání s Tureckem? Odváží se jí někdo zeptat?

L. David 25.1.2016 10:41

Já jen doufám, že rok 2016 Evropská unie nepřežije !

Především proto, aby Sobotka a celá jeho squadra neměli nikoho, komu by lezli do zadele ke škodě České republiky.

Byť slaboch jeho typu je schopen si najít jiného páníčka. Už dávno zde pro ten účel dělá svou vlastní politiku nějaký Shapiro.

M. Hoblík 25.1.2016 10:08

Zánik EU by byl pro Tuska katastrofa!

Pro zbytek Evropy úleva.

K. Janyška 25.1.2016 9:51

To je jedno zda přežije rok 2016. Nepřežije však

dlouhodobý tlak rostlého spontánního řádu lidské interakce a lidského světa v Evropě. To je podstatné. Politilogy naučit ekonomii a právo nebo poslat pást krávy. Japonci je už spolu s dalšími zbytečnými výtečníky jiných "vědních" oborů přestali na státních vysokých školách podporovat. A takový trend bude pokračovat... Dzp.

P. Švejnoch 25.1.2016 9:39

Re: Máte v tom guláš

Pana Mlejnka Džejára je zbytečné komentovat...

J. Schwarz 25.1.2016 9:22

A jak "jednotně"

by měla unie problém s utečenci řešit, když jedni považují za řešení brát všechny a rozestrkat je rovnoměrně po celé EU / prý i 5 milionů migrantů je jen 1% dnešního obyvatelstva Unie, což je dle nich zanedbatelné číslo / a druzí zase považují za pitomost vůbec brát imigranty z kulturně nekompatibilních zemí a raději by viděli řádně střeženou hranici přes kterou neprojde ani myš. Jasné je, že jakékoli "společné řešení" nasere dost podstatnou část domácího obyvatelstva EU.

Š. Hašek 25.1.2016 8:33

Máte v tom guláš

pane Mlejnku. Nejdříve byste svrhával diktátory na konci světa, měnil volební výsledky v Polsku a potom byste jmenoval Tuska "vysokým komisařem Evropy s právem rozhodovat", tedy bez ostatních. Obávám se, že jste si po sobě ani napsané ještě jednou nepřečetl.

Ještě Vám nedošlo, že za měsíc/tři si stejně jednotlivé státy (ani to už stejně skoro nejsou státy, spíš mnohdy zhluk lidu pod lidpolitiky) si stejně budou hájit jen a jen svoje!? Aby zachránily co se dá.

P. Maleček 25.1.2016 8:25

Rozkrádání veřejných zdrojů - důvod existence EU

EU od zhroucení SSSR má jediný účel. Rozkrádání provozních nákladů a přerozdělovaných dotací a fondů. A aby se to zamaskovalo cpe se EU do všeho možného od lidských práv po zakroucení okurek či banánů.

B. Volarik 25.1.2016 2:51

EU prostě přerostla do podoby Molocha.

EHS...fajn. Společná celní unie, co možná plynulý pohyb lidí a zboží přes hranice členských států...fajn. Jenže tam to mělo skončit. Neskončilo...takže to přerostlé dítko Evropy skončí asi špatně.