29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


EUROPARLAMENT: Gender a tuleni

19.9.2015

Čím se zabývá Evropský parlament tento týden, zatímco tisíce uprchlíků z Blízkého východu bloudí Evropou? Podívejme se jen na to nejzajímavější. V pondělí to bylo obchodování s produkty z tuleňů. V úterý to bylo jednání o stavu dodržování základních práv v EU. To je evropskou levicí mimořádně oblíbený bod, je totiž mnohem zábavnější než řešit lidská práva v Číně či na Kubě. Navíc základními právy se už dávno v EU nemyslí taková ta obyčejná nudná práva jako právo na život, svobodu vyznání, shromažďování či právo na majetek, ale právo na manželství osob stejného pohlaví, na eutanazii, na pokud možno bezplatný přístup k umělému ukončení těhotenství (eufemisticky označený jako „reprodukční zdraví“) či na sexuální výchovu ve školách a antikoncepci pro mladistvé.

Antikoncepce ve škole jako právo

Zpráva si tu kopne do USA za zacházení s teroristy, tu do členských států EU, že nejsou dostatečně milé na demonstranty (kteří přitom třeba v Řecku zapalují budovy a lynčují policisty) a pochopitelně varuje před násilím proti takovým oblíbeným skupinám, jako jsou Romové, homosexuálové či imigranti. Fakt, že řadu útoků proti homosexuálům v západní Evropě mají na svědomí muslimští imigranti, zpráva pochopitelně ignoruje. Vyjadřuje naopak velké zneklidnění nad údajnou narůstající islamofobií. A ačkoliv se zpráva ohání v úvodu principem subsidiarity, požaduje celoevropské zásady a kritéria v oblasti ochrany menšin. Zpráva opakuje i zavádějící tvrzení, podle kterého každá třetí žena v EU zažila fyzické či sexuální násilí (a proto jsou potřeba další celoevropské programy a iniciativy). A věnuje se i takovým základním právům, jako je boj proti jakýmkoliv fyzickým trestům dětí. Zato vyzývá Komisi a členské státy, aby „uznaly právo na přístup k bezpečným a moderním antikoncepčním přípravkům a sexuální výchově ve školách“. Takže dítěti nemůžete dát pohlavek, zato ho už na prvním stupni základní školy budou učit masturbovat a dostane kondomy zdarma...

Ale nejen základními právy živ je Evropský parlament, pochopitelně došlo opět i na obchodování s produkty z tuleňů. A pokud jste zapomněli, tak rok 2012 byl evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, takže se musel nyní v roce 2015 zhodnotit.

A pak přišel další „špek“. Portugalská socialistka Liliana Rodrigues předložila zprávu s půvabným názvem „Zpráva o profesní dráze žen ve vědě a na vysokých školách a skleněném stropu, na který narážejí“. Jde v ní o to, že ženy tvoří v EU jen 18 procent profesorů, za což můžou různé tzv. neviditelné překážky, které jim muži kladou. Třeba to, že „figuríny používané při nárazových zkouškách nejsou nikdy ženského pohlaví; b) lékařský výzkum se provádí zpravidla na mužských subjektech; c) výpočty dávek ozáření vycházejí z míry pohlcování záření u muže ve středním věku a d) ve většině učebnic anatomie je vyobrazováno mužské tělo“. A řešení? Zpráva navrhuje další osvětové kampaně, které nás zbaví genderových stereotypů, další „iniciativy a programy, které ženy motivují k pokračování ve vědecké a akademické kariéře“, výukové programy mají obsahovat „pozitivní ženské vzory“ a muži se mají více starat o děti, aby ženy-výzkumnice mohly bádat. Má se totiž „bojovat s normou“, podle které se o malé děti stará žena. Ostatně jako první překážka, která brání profesnímu rozvoji žen, je uvedeno „manželství a další rodinné povinnosti“. Jestli by nebylo lepší to manželství a další rodinné povinnosti zrušit... děti nám přece můžou rodit imigranti.

Evropské stárnutí

Jednání pokračovalo opět hodnocením evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity (člověk skoro lituje bývalého slovenského ministra zahraničí Kukana, že byl zpravodajem této zprávy). Evropský rok se pak hodnotil pro jistotu ve středu, kdy došlo i na debatu o investicích pro zaměstnanost a růst (oblíbená představa, že většími státními investicemi podnítím hospodářský růst). Ale ráno došlo dokonce i na debatu k uprchlíkům, než se pozornost přesunula k dohodám o rybolovu mezi EU a Kapverdami. Ve čtvrtek došlo na zásadní debatu o genderové dimenzi obchodu s lidmi (člověk se až diví, kde všude se dá najít genderová dimenze, ale od chvíle, kdy se v EU řešily rozdílné uhlíkové stopy mužů a žen, se nedivím ničemu).

Ale abychom byli fér, na ty uprchlíky taky došlo. Ale to už znáte. Evropský parlament podpořil kvóty na přerozdělení žadatelů o azyl...

Psáno po www.pravybreh.cz

Autor je programový ředitel Občanského institutu. Přednáší na Vysoké škole CEVRO institut. V létech 2010-2011 byl vedoucím civilní části PRT Logar.

Občanský institut