19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Írán otevřeně vyhrožuje

Írán vyzkoušel rakety, které dokáží zničit (americkou) letadlovou loď, a tak „sprovodit tuto nepřátelskou zbraň ze světa“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kersch 3.3.2015 15:38

pro pana Hrbka

Výrok (Rihániův) je třeba respektovat a podvracet? Autorův překlep? Duchaplnost? Nesmysl?

A. Hrbek 3.3.2015 15:41

Re: pro pana Hrbka

sorry, vypadlo "ne". Správně "a ne podvracet".

Díky za upozornění

S. Netzer 3.3.2015 9:40

Israel má

to, čemu se v angličtině říká "second-strike capability", a pokud nestojí v čele Iránu takový šílenec, jako byl Ahmadineřád, tak by se Irán snad do žádného nukleárního holocaustu nepustil.

J. Marek 3.3.2015 15:16

Re: Israel má

Šílení ajatoláhové jsou zde stále a ti mají moc.

S. Netzer 3.3.2015 16:05

Re: Israel má

Jsou fanatičtí, ale myslím, že si uvědomují, že kdyby se odvážili, tak je Israel roznese na kopytech, a z jejich země by se stala velmi neútulná končina. http://www.timesofisrael.com/new-submarines-will-have-second-strike-nuclear-capability/

E. Erat 3.3.2015 16:43

Re: Israel má

Nejde jenom o Izrael.USA jasně řekly ústy H.Clintonové ( v době kdy byla MZ),že v případě použití jaderné zbraně bude Irán do 20 minut mrtvou krajinou.Oni ti jejich "náboženští" představitelé možná rádi ženou na smrt hloupé ovečky.Ale,o svůj život se taky sakra bojí.Jsou to většinou boháči a nic jim nechybí.A jistě i většina z nich pochybuje o tom co je čeká po smrti,zda panny či temno.

A. Hrbek 3.3.2015 16:41

Re: Israel má

Zejména v České republice a mají největší volební preference. Naštěstí nemají atomové zbraně.

A. Hrbek 3.3.2015 8:26

Je zajímavé, jak někteří "publicisté"

nechtějí vidět realitu. Iran je velký stát s cca 80 mil. obyvatel a velkým nerostným bohatstvím, zejména ropa a zemní plyn. Proto má plné právo se bránit proti těm, kteří by se chtěli tohoto bohatství zmocnit. Izrael nesnese před Gazou jakoukoliv kocábku a okamžitě ji zničí, kdežto těsně u Iranu jsou trvale mateřské lodě USA. Proto Iran cvičí svá vojska, tak jako je cvičí i Izrael. Podobně jako má Izrael atomové zbraně, má i Iran právo atomové zbraně mít. A byl to právě Izrael, který se četnými tajnými i otevřenými teroristickými útoky tomu snaží zabránit. A aktivní armáda cca 500.000 lidí včetně 350.000 v záloze skutečně má svůj strategický význam.

Iránci jsou jako Češi indoevropského původu, takže dávat je dohromady s Araby je poněkud pomýlené. I když Iránská republika je založena na šiitském islámu, jsou judaismus i křesťanství oficiálně uznávanými náboženstvími a mají vyhrazená místa v parlamentu. Židovská komunita má cca 25.000 lidí a je poměrně stabilní. A je nutno pečlivě rozlišovat mezi antisionistickou rétorikou, která je zaměřena vůči státu Izrael a skutečným antijudaismem, zaměřeným vůči Židům. Ten se například, na rozdíl od "civilizované" Francie příliš nevyskytuje.

Kulturně i technicky patří Irán do skupiny vyspělých zemí a jeho pozice se neustále posiluje. V současné době je na Středním východě významným stabilizačním faktorem a o jeho vojenskou pomoc žebrá i sama USA, které měly, spolu s Izraelem snahu Irán co nejvíce oslabit. Irán se, na rozdíl od ČR, aktivně podílí na boji proti islámskému státu. A mírnější politiku nového prezidenta Rúhaního a jeho výrok, že jaderné zbraně nemají v íránské bezpečnostní a obranné doktríně místo,je třeba respektovat a podvracet.

Jinak článek je placenou PR pro současnou izraelskou vládou a je v rozporu s údaji vynikající izraelské tajné služby. například pokud jde o odstředivky a počty fungujících raket. Rozhodně ke stabilizaci situace na Středním východě nepřispívá.

B. Brousková 3.3.2015 9:05

Re: Je zajímavé, jak někteří "publicisté"

"Iránci jsou jako Češi indoevropského původu" . Jistě ! Ovšem indoevropského původu jsou i Arabové , Židé a kupodivu i Romové, dříve známí jako Cikáni. Semité jsou jenom jazyková skupina , kam patří Židé i Arabové.Naproti tomu, Germáni ani Slovani nebo Románi také nejsou různých ras. Liší se jenom jazykem.

J. Klepal 3.3.2015 9:21

Re: Je zajímavé, jak někteří "publicisté"

Nevím, odkud paní Božena Brousková čerpá své znalosti, avšak semitská jazyková skupina se opravdu neřadí mezi indoevropské jazyky. Pokud jde o rasy, pak mezi bělochy (europoidní rasa) patří indoevropané i semité, i když je pravda, že například Čechem mluvícím česky jako svým mateřským jazykem může být rasově příslušný černoch (negroid).

B. Brousková 3.3.2015 11:00

Re: Je zajímavé, jak někteří "publicisté"

Indoevropský čili kavkazský původ, neboli rasu, mají Peršané i Češi stejný jako Arabové a Židé. Stejně tak  Slovani , Germáni atd. Jazyky, kterými mluví,  nesouvisí s rasou  Stačí si to vyhledat. Tvrzení , že Židé jsou samostatná rasa, vzniklo až v devetenáctém století v souvislosti s tvrzením o nadřazenosti bílé rasy. Proto také "černoch mluvící česky " není a nikdy nemůže patřit k indoevropské neboli kavkazské rase, což platí i pro případ,  kdyby mluvil čínsky nebo japonsky.A pochopitelně to nijak nesouvisí s tím, že by byl méně hodnotným člověkem. Hitler v Mein Kampf tvrdil, že černoši jsou tvorové na úrovni mezi opicí a člověkem, kteří mají blíže k opicím  než k lidem. O jazyku se nezmiňoval.

J. Klepal 3.3.2015 14:40

Re: Je zajímavé, jak někteří "publicisté"

Mluvíme oba česky, ale zřejmě si úplně přesně nerozumíme. Paní Brouskové jsem oponoval její tvrzení "Ovšem indoevropského původu jsou i Arabové, Židé a kupodivu i Romové, dříve známí jako Cikáni." Je tomu tak proto, že indoevropský znamená jazykovou příslušnost, nikoliv rasovou, a například Arabové se tak nazývají proto, že mluví arabsky, tedy semitským jazykem, který není indoevropský. Přitom Arabem, tj. rodilým arabským mluvčím, samozřejmě může být příslušník kterékoliv rasy, jak nakonec zdůrazňuje i paní Brousková, protože příslušnost k rase je zcela něco jiného než znalost určitého mateřského jazyka, která je zase zcela něco jiného než příslušnost k národu či národnosti.

J. Klepal 3.3.2015 9:08

Re: Je zajímavé, jak někteří "publicisté"

K tomu bych dodal, že Íránci nepochybně vyvodili poučení z ilegální invaze USA a Velké Británie do Iráku provedené pod lživou záminkou existence zbraní hromadného ničení údajně schopných nasazení proti západním cílům, přes ujišťování zbrojních inspektorů, že žádné zbraně při kontrolách na místě nenašli. Jak se nakonec ukázalo a jak se dalo dobře předvídat, výsledkem této vojenské intervence neschválené Radou bezpečnosti OSN jsou masivní ztráty na životech, majetcích, kulturním historickém dědictví, ale také astronomické náklady agresora. Co se dalo také s jistotou předpokládat, důsledkem byl nárůst terorismu na území, kde do té doby neexistoval a, co nikdo nepředpokládal, v současné době také nezanedbatelné zapojení (západo)evropských občanů do války na straně tzv. Islámského státu se začínajícím prorůstáním této hrozby na území Evropy. I tomu nejhloupějšímu novináři musí být jasné, že v období, kdy mezinárodní záruky a pravidla představovaná Chartou OSN jsou jadernými mocnostmi cynicky vysmívána včetně jejich ignorování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, je jedinou možností pro Íránce jak zajistit svou bezpečnost, vybudování dostatečné odstrašující síly, kterou představují pouze jaderné zbraně a jejich nosiče, a to tím spíše, čím více výhrůžek od Izraele musí snášet.

J. Babička 3.3.2015 23:12

Re: Je zajímavé, jak někteří "publicisté"

Jak můžete takto lhát. Iránci právě upozornují, že svět ignoroval, když byli obětí Iráckých nervových plynů a Iperitu. Neexistuje snad jediná rodina v Iránu která by mezi příbuzenstvem neměla obět Saddamových ZHN. Za takovou protiiránskou a proSaddámovskou propagandu by vás v Iránu asi vzteky umlátili. Bylo to největší použití bojových plynů a zperitu od konce první světové války

J. Sinnreich 3.3.2015 1:33

Obamova smlouva s Iranem

Obama ustoupil ze sveho puvodniho prohlaseni: nikdy nedopustime nuklerni Iran. Nyni se snazi prostrednictvim vyjednavace Johna Kerryho ziskat souhlas Iranu s desetiletym moratoriem na vyvoj jaderne zbrane. Jestlize vezmeme v uvahu to, ze Iran nikdy nedovoli nezavisle inspekce a tradicne ignoruje smlouvy s "velkym satanem",je naprosto jiste, ze smeruje k nuklearnimu konfliktu na Strednim vychode. Pokud si Evropane mysli, ze obeti bude pouze Izrael, tak se velice myli.

R. Langer 3.3.2015 9:17

Re: Obamova smlouva s Iranem

Tak jako obvykle jde o oblíbený evropský omyl, že když obětujeme toho jednoho "nejslabšího", tak všichni ostatní budou v klidu, míru a bezpečí... :-P

J. Sinnreich 3.3.2015 15:24

Re: Obamova smlouva s Iranem

Iran prave prohlasil, ze desetilete moratorium je pro ne neprijatelne. Pri tom jeho predstavitele otevrene mluvi o tom ze pripravuji svetovy Armagedon, kdy konecne prijde vlada Vsemohouciho nad celym svetem. Mame se tedy vbrzku na co tesit.

H. Lukešová 3.3.2015 0:28

Doufejme, že Haman, íránský režim neuspěje.

A to Obama podporuje Írán...Doufám, že Benjamin Netanjahu dnes ve svém projevu v americkém Kongresu uspěje. Obama se snaží stát absolutistickým diktátorem jako Putin, tak doufám, že americký Kongres předejde v katastrofě. Velká část Američanů jsou zaplať Bohu rozumně uvažující lidé se zdravým úsudkem...

R. Langer 3.3.2015 9:15

Re: Doufejme, že Haman, íránský režim neuspěje.

Hm, Obama se těžko může stát nějakým diktátorem, když končí a už v podstatě nikoho nezajímá, svou roli už splnil. Zato Putin bude prezidentovat ještě příštích 20 let, a úplně "legálně" (Duma schválí, co třeba), o co se vsadíte... ;-)

S. Netzer 3.3.2015 10:38

Re: Doufejme, že Haman, íránský režim neuspěje.

Tak jak to je? Chce usurpovat moc na věky, nebo ne?

Včera jste psala o Obamovi: " Ač levičák, promuslim, multikulti politkorektník si nehodlá pro sebe usurpovat moc navěky jako Putin, který muslimy rovněž podporuje." (Autor: H. Lukešová Datum: 2.3.2015 0:10)

Dnes: " Obama se snaží stát absolutistickým diktátorem jako Putin ..."

Měla byste se ohledně Obamových ambicí konečně rozhodnout.

H. Lukešová 3.3.2015 14:26

Re: Doufejme, že Haman, íránský režim neuspěje.

Obama by chtěl, ale naštěstí nemůže. Americká demokracie je natolik silná, že nedovolí nikomu, žádnému člověku, aby prezidentoval navěky věků. Jak se říká, chtít můžu, co chci, otázkou je, co doopravdy dostanu. Jinak souhlasím, co jsem napsala, Obama je promuslim, levičák a multikulti politkorektník a to vysvětluje jeho povahu.

K. Seidl 3.3.2015 17:53

Re: Doufejme, že Haman, íránský režim neuspěje.

Myslím že Netanjahu určitě není tím pravým člověkem, který by měl bránit Iránu. Irán je poslední silný stát v regionu. Podařilo se už rozložit všechny státy. Teď jsou oni na řadě. Stát který vlastní údajně 200 jaderných hlavic s raketovou výzbrojí schopnou zasáhnout kterékoliv místo na světě / proč asi /. Díky jejich politice,jak říkají "neprůhlednosti" nikdo neví bezpečně co chystají. Aby to nakonec nebylo podle jejich jak říkají "Samsonova práva".

H. Lukešová 3.3.2015 19:30

Re: Doufejme, že Haman, íránský režim neuspěje.

No tak v případě jaderného útoku na Izrael, Izrael skutečně nahází atomovky na BV a celá tato oblast by se vypařila do vzduchu a BV by byl liduprázdný, doufám, že muslimové nechtějí totální apokalypsu, armagedon, tedy ti rozumněji uvažující, ortodoxním muslimům, těm je to jedno. Ti chtějí zemřít za Alláha.