14.4.2024 | Svátek má Vincenc


BIG BEN: Nejkomičtější události roku 2023

30.12.2023 9:59

Humor ve světě vytrvale chřadne a nálada světa rapidně blbne. Tragedií přibývá tempem, při němž už ztrácíme schopnost se jimi rmoutit. Našim okoralým emocím pomalu k zasmání zbývá už jen žánr komedie absurdní (alias černé, alias trapné), která vzniká omylem, blbostí, nemotorností, nedopatřením, bezděky, bez humorného úmyslu. Jejich protagonisté se zesměšňují tím, že se berou vážně. A my se smějeme jim, ne s nimi. I po takových komediích už musíme prstíčkem hrabat a smát se jim je z nouze ctnost.

Zalovíme si po nich v té „informační dálnici“, kterou nás světová média zaplavují. Každá by si zasloužila vlastní obšírnější článek. Ale vánoce jsou svátek štědrosti, tak si jich pohodlně užijte celou hromádku na jedno kliknutí. Pořadí vzniklo namátkou, o žebříčku jejich komičnosti si můžete uspořádat hlasování, ať je o čem se hádat.

1. V návrzích na zrušení vánočních (a v tomto případě i velikonočních) prázdnin letos vede Kanada, jejíž Komise pro lidská práva, financovaná vládou částkou 32 milionů dolarů ročně, vypracovala k jejich zrušení toto vysvětlení: Oba svátky jsou pozůstatkem kolonialistické historie a výrazem náboženské diskriminace „hluboce zakořeněné v naší národní identitě kolonialistického státu“. Je na čase vrátit Kanadu Velkému Manitouovi.

2. Helsinská univerzita udělila čestný doktorát prorokyni Green Dealu, nedostudované středoškolačce Gretě Thunbergové. „Vyjádřili jsme tím touhu být stejně odvážní a vlivní jako ona,“ vysvětlil děkan teologické fakulty Martti Nissinen. Potvrdil tím, že Green Deal je náboženství.

3. Spolutvůrce a propagátor Green Dealu, bývalý americký viceprezident a nyní „zelený podnikatel“ Al Gore, který na politicky korektních „zelených investicích“ vydělává 2 miliony dolarů měsíčně, na zelené konferenci COP28 přirovnal státem nekontrolované algoritmy k volně prodávaným samopalům a vyzval k jejich zákazu na sociálních sítích, neboť tam „narušují rovnováhu, jaká existovala předtím a mnohem lépe pomáhala zastupitelské demokracii“. Vtipálci přispěchali s obhajobou, že Al Gore má veškeré právo algoritmy zakazovat, neboť je vynalezl a jsou taky po něm pojmenovány.

4. Po holandských zemědělcích protestujících proti klimatické politice vlády zácpami traktorů a kombajnů ve městech a založením úspěšné politické srany, se naštvali i farmáři francouzští, s nápadem ještě pikantnějším. Hnůj a močůvku na vládní budovy. Zatím jen v bretaňském hlavním městě Rennes. Ale rozjedou to prý naplno, jestli vláda nepřestane o zemědělství rozhodovat bez zemědělců. Inspirace zemědělcům českým?

5. Ze 400 000 pozvaných na eko-konferenci do Dubaje přiletělo chrlit uhlíkovou stopu soukromými tryskáči jen něco přes 90 000. Znalci soudí, že úsilí o zelenění planety slábne a i ten drobeček účastníků se tam jen letěl uprostřed zimy na útraty daňových poplatníků vyčvachtat, a čert vem jejich uhlíkovou stopu.

6. V Torontu uvázla na parkovišti pětistovka Židů mířících na proizraelskou demonstraci v Ottawě, protože pro ně nepřijelo 17 už zaplacených autokarů a nedalo se jim dovolat. Dodatečně se zjistilo, že nějaký trouba je objednal u dopravní firmy vlastněné muslimy.

7. Americký vládní Úřad kontroly alkoholu (Alcohol Control Board) v rámci kampaně za „odpovědné pití“ navrhuje omezit požívání alkoholu na dvě piva týdně. Zatím jen po dobrém.

8. Jakmile si Skotsko odhlasuje nezávislost, zruší monarchii a stane se republikou, oznámil vůdce Skotské národní strany s libě skotským jménem Humza Yousaf.

9. Mezi ilegálně připluvšími uprchlíky perzekvovanými ve svých zemích je minimálně 1700 známých gangsterů z Albánie, odhaduje britská policie. Albánská vláda si zřejmě spočítala, že je výhodnější je posílat do vyhnanství na vzdálený ostrov, než se o ně starat ve svých věznicích.

10. K velkému potlesku poslanců navrhla předsedkyně německého parlamentu sociální demokratka Bärbel Bas změnu volebního zákona, podle něhož 50 procent kandidátů každé strany musí být ženy. Počítá s tím, že až vstoupí zákon v platnost, diskvalifikuje z voleb nedostatečně feminizované pravicové strany CDU i AfD. Naštestí se dnes za ženu může prohlásit kterýkoli muž.

11. Prezident Biden navrhuje do funkce generálního sekretáře NATO Ursulu van der Leyenovou. Putin už se z té semetriky třese strachem.

12. „Izrael si zažije hněv Alláhův!“, pohrozil v tureckém parlamentě poslanec Hasan Bitmez. Jen co to dořekl, spadl na podlahu stižen infarktem. Fandí snad Alláh Izraeli, nebo se jen netrefil?

13. Shakespeare byl rasista. Potvrzují to slova jako „temný“, „noc“, „černý“, nebo i „netopýr“ a ze všeho nejvíc „černý Macbeth“ vyjadřující rasismus bělošské nadřazenosti. Odhalila to ve vědeckém bádání docentka anglické literatury na Trinity University v Texasu Kathryn Vomero Santos. Její objev prezentovalo londýnské divadlo The Globe v rámci symposia na téma „Byl Shakespeare rasista?“. Že určitě byl, potvrdila i dramatička Migdalia Cruz nálezem slov „Turek“ a „Maur“ v recitaci Macbethových čarodejek. The Globe se na Shakespearea specializuje. Čím se bude živit, až ho zakážou?

14. Birmingham instaloval pětimetrovou sochu ošátkované ženy nazvanou „Síla hidžábu“. Jejím smyslem je „oslavit ženy islámské víry, které jsou tak málo reprezentovány v naší komunitě,“ vysvětlil sochař Luke Perry. Jistě se už těší na lukrativní zakázky z Íránu.

15. Planetu před oteplením zachráníme tím, že na ni nepustíme sluneční paprsky. Navrhli to vědci americké Akademie věd, techniky a medicíny. Říkají tomu „modifikace solární radiace“ a má se to provádět vstřikováním chemikálií do atmosféry, které zmírní dopad slunečního záření na planetu. Schválil to prezident Biden jako „velký skok vpřed“. Co na to řeknou solární panely, se nikdo neptal.

16. Viníky klimatických změn jsou bílí muži, sdělila Jane Fonda filmovému festivalu v Cannes. Žádná klimatická krize by nebyla, kdyby nebylo bělošského rasismu a patriarchie. A měli bychom je všechny pozatýkat, vyzvala. Tedy všechny ty starší než 20 let, neboť ty teď má ona ve svých pětaosmdesáti ráda, přiznala se. To pevné mladé masíčko. Třeba i bílé.

17. Z amerických studentů nejvášnivěji za Palestinu proti Izraeli bojují ti, kdo o nich nejmíň vědí, a úplně nejvíc ti, kdo je nedokážou najít na mapě. Zjistil profesor Ron Hassner z kalifornské university Berkeley. Na mapě správně dokázala Palestinská území nalézt jen čtvrtina zkoušených, další čtvrtina je umístila do moře. Jen 17 procent odhadlo populaci Izraele přibližně mezi 8 a 12 miliony, ostatní hádali od 100 tisíc do 150 milionů.

18. Šéf kontrašpionáže FBI Charles McGonigal, který vedl vyšetřování Trumpova „spiknutí s Ruskem“, byl před vánocemi odsouzen ke čtyřem rokům vězení za – hádejte co – spiknutí s Ruskem. Komediální zápletka hodná Shakespearea.

Psáno pro Rádio Universum

________________________________________________________

Kurasovy knihy najdete třeba zde: http://www.pi-shop.cz/kuras/

ben

Deník zamilovaného viruse
Uprostřed jedné z virových epidemií se mladý hippie virus zamiluje do mileneckého páru svých nakaženců a odmítá je zabít. Stává se tak pro virusový establishment stíhaným disidentem a bezděkým vůdcem vzpoury, jejímž posláním je zachránit Zemi před hrozící katastrofou působenou lidstvem.

Antonín a František jsou naživu
Rozmarná detektivní novela situovaná do 60. let. Poslední kusy (náhodně objevený balík) z dávno vyprodaného vydání. Kniha oceněna Cenou Jiřího Marka za nejlepší detektivku...

Malá paměť
Malá paměť je memoár, napsaný v trysku za první koronavirové karantény, komponovaný na přeskáčku, komicky vzpomínající na události a osobnosti, které Bejamina Kurase přivedly k psaní jako celoživotnímu řemeslu.

Sex nás všechny přežije
Články na lechtivá témata, původně psané pro Playboy.

Tao sexu
S obvyklým humorem, spikleneckým pomrkáváním na znalce a laskavou shovívavostí k neznalcům, zábavně, srozumitelně a svižně nastiňuje obnovování tradic staročínských taoistických sexuálních technik a taoistické životní filozofie. Proplétá je anekdotami ze staré Číny a z nedávné Hané, kde se určité formy taoistického sexu bezděky pěstovaly za dob hlubokého komunismu.

Soumrak bílého muže
Nové vydání úspěšné analýzy naší doby, rozkrývající informovaně a místy humorně příčiny, ideje a události vedoucí k sebedestrukci moderní západní civilizace, líčící vývoj od jejího vrcholu přes totalitní ničivé politické ideologie 20. století, psychologii sebemrskačství a ztráty pudu sebezáchovy ve 21. století.