29.2.2024 | Svátek má Horymír


BIG BEN: Kontroverzní informace nebudou k mání

11.12.2023

Cenzura chvátí Ameriku. Jako zázračné naplnění proroctví naší sličné rtyšpulivé Komisařky pro hodnoty a transparentnost „však počkejte, v Americe to brzy budete mít taky“, se zčista jasna v San Francisku otevřela kancelář EU s dosud neznámým účelem.

Američtí konspirační teoretici – jako republikánský senátor Ted Cruz – si hned zafantazírovali, že se chystá invaze eurounijních cenzorů. Jako by Amerika už dávno neměla rozjetou cenzuru vlastní. Pamatujeme ještě, jak televize a internety vypnuly úřadujícího prezidenta Trumpa, nebo jak blokovaly zveřejnění kulišáren Huntera Bidena, aby to tatíkovi nenarušilo volební vítězství?

Pokroková Kalifornie

A proč by EU nasazovala své cenzory zrovna (ze všech možných krajin) do Kalifornie? Konspirační teorie by pro to měly hned několik vysvětlení. Jednak je zde soustředěno nejvíc internetových velikánů s nejhustějším zalidněním nejlepšími ajťáky, od nichž se EU může leccos přiučit. Jednak ti velikáni svým působením přesahují do Evropy a zasloužili by přiškrtit přímo u pramene. A jednak možná EU naopak umí něco, čím by mohla Kalifornii (a potažmo celým Spojeným státům, jejichž pokrokovosti je Kalifornie předvojem) pomoct něčím, co je zakukleno v tom novém zákoně EU o digitálních službách.

Jiní konspirační teoretici to dávají do souvislosti s novou kalifornskou iniciativou proti dezinformacím v blížící se prezidentské volební kampani v roce 2024. Vyhlásila ji instituce zvaná California Institute for Technology and Democracy (CITED) založená organizací California Common Cause. Ta je zaměřená na „budování demokracie začleňující každého.“ A usiluje o vytváření „vlád na všech úrovních, zodpovídajících se kalifornským komunitám a reflektujících jejich zájmy.“

Prohlášení pozoruhodné, vybízející k několika otázkám. Americká demokracie nezačleňuje každého? Odkdy? Nevyhlásila Ústavu entita zvaná „My, lid Spojených států amerických“? A proč „komunity“? Demokracie se přece zodpovídá občanům, jednotlivcům, ne komunitám. O jaké komunity jde? A jaký to společný cíl zde znamená onen „Common Cause“, k němuž mají ty komunity spolu kráčet? A co bude s těmi, kdo spolu kráčet nebudou?

Umělá inteligence

Trochu nám napoví právě ona nová iniciativa CITED zaměřená na „rizika spojená s umělou inteligencí (AI) a šířením volebních dezinformací“. Přijímá na svá bedra úlohu rádce zákonodárcům v přípravě zákonů týkajících se zneužívání AI a podobných technologií na šíření dezinformací. Ona totiž ví, že „AI a dezinformace jsou existenčním ohrožením naší demokracie a voleb.“

Teda, přesně řečeno, jsou ohrožením, když se ocitnou v nesprávných rukách. CITED tedy bude dbát, aby se ocitly v rukách správných. A to může být pohřeb svobodného internetu, z něhož kohokoli vymazat je technologicky čím dál snadnější. Stejně snadné je nasměrovat hledače informací na ty informace správné a zamezit jim přístup k nesprávným. Říká se tomu „pushing“ čili vnucování určitých informací hledači namísto, „pulling“ čili stahování informací hledačem.

Někdejší aktivní vědomé brouzdání po informacích volných se tím proměňuje v pasivní bezděké přijímání informací kontrolovaných a cenzurovaných. Místo širokého názorového záběru, z něhož si hledač může tvořit vlastní pohled, je přesměrováván do jednoho správného. Cenzura totální. A umělá inteligence to jen zbleskurychlí a zpečetí. Všichni budeme woke a politicky korektní, protože žádné „kontroverzní“ informace nebudou k mání.

New York – druhé centrum pokroku

Detaily této technologie přenecháme ajťákům a rozhlédneme se dál po Americe, kde jinde se peče něco podobného. Na opačném konci si s hlídáním internetových poplků pohrává stát New York, jenž zavádí online „předzločinné sledování nenávisti“. Vychytávání zločinů ještě nespáchaných, pomocí „strategií pomáhajících identifikovat nenávist, a tak zabránit zločinům, než by byly spáchány,“ vysvětlila guvernérka.

Ale chystá se to i celostátně, oznamuje časopis The Federalist. Provádí to Ministerstvo obrany prostřednictvím kontraktů několika stovkám firem na rozšíření vývoje technologií AI a ML (machine-learning) pro sledování, identifikaci a vypínání nebo stíhání nekorektně se projevujících občanů.

Ale kdoví, třeba jsou to všechno dezinformační kachny konspiračních teoretiků. Jenže ti nejsou už jen mezi Trumpovci a ultrapravičáky. Patří k nim i demokrat Robert Kennedy Jr., synovec zavražděného prezidenta Johna, syn zavražděného prezidentského kandidáta Roberta a sám dnes prezidentský kandidát za Demokratickou stranu, bez velké šance na zvolení partou, která těm Kennedyovcům uprchla hodně daleko doleva. A která jistě na sebe vztáhne jeho nedávno vyslovený historický poznatek:

„Neexistuje v dějinách žádná doba, v níž by lidé, kteří cenzurují projev, byli dobráci. Jsou to vždycky padouši, protože umlčování kritiků je první a poslední krok k totalitarismu.“

Psáno pro Deník.to