26.5.2024 | Svátek má Filip


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 3.4.2024 18:16

To řeknu ženě!

P. Hák 3.4.2024 18:13

Mám návrh. Zkuste si něco od Bárty přečíst.

T. Kohout 3.4.2024 11:46

Ani oni nemohou válčit po celém světě, i kdyby to bylo za "dobrou věc". To prostě nejde, fyzicky. Na to je třeba brát zřetel. To není jako v pohádkách, nebo "moderně" hrách.

V. Církva 2.4.2024 22:40

Jako možná, ale takto o žádném jedinečném lidském životě uvažovat nedokážu.

Možná snad u skutečných vrahů co toto vše způsobili, ale to nejsou všichni Jemenci.

M. Pesat 2.4.2024 18:48

"Under India’s anti-piracy laws, the men could face the death sentence if they are convicted of a killing or an attempted killing, and life imprisonment for piracy alone."

M. Pesat 2.4.2024 18:45

"Inu, v dobách, kdy byl svět ještě v pořádku, by k pirátskému pobřeží připluly řadové lodě Jejího Veličenstva, rozstřílely všechno v dostřelu svých kanónů a o zbytek by se postaral výsadek červenokabátníků ... "

"India has brought 35 captured Somali pirates to Mumbai to stand trial, days after its navy recaptured a hijacked bulk carrier and rescued several hostages. The destroyer INS Kolkata, which led the rescue operation, docked in India’s financial capital early on Saturday, a navy statement said."

https://www.aljazeera.com/news/2024/3/23/captured-somali-pirates-arrive-in-india-to-face-trial-over-ship-hijacking

A. Teplý 2.4.2024 17:38

USA jsou sice soběstačné, ale světové ceny ropy ovlivňují i je - ropné společnosti nejsou charita.

Zvýšení cen ropy se Biden děsí víc než jaderného konfliktu...

A. Teplý 2.4.2024 17:36

Už to vidím, jak US jaderná letadlová loď čelí současnému útoku několika hypersonických raket.

Aktuálně neumí setřelit ani jednu.

A. Teplý 2.4.2024 17:33

Jsem v šoku, že v případě Jemenu si roli "malého bráchy" uvědomujete. Ale v případě Ukrajiny naprosté zatmění...

Ona Arménie si taky zkusila vybrat místo spojenectví s Ruskem spojenectví s USA - ale moc jim ta US army nepomohla.

P. Diviš 2.4.2024 16:50

Máte v tom hockey, útočí Azerbajdžán na Armény, ne obráceně.

Kolonie Ruska/SSSR, kolonie Turecka, malý rozdíl.

P. Diviš 2.4.2024 16:48

Tehdy ovšem těch kozomrdů bylo podstatně méně.

P. Diviš 2.4.2024 16:47

Nestrašte mne, že byste někdy pochopil, co Bárta říká .....

V. Pavelka 2.4.2024 16:09

Jako si Rusové nemohou znepřátelit Islám ve svých zemích ?! Viz. hloupé útoky ,Arménů na Azerbajdžán (podpořený Erdoganem) ,který se vyzbrojil moderními zbraněmi ! Malé zpovykané mozky Arménů a Gruzínů zpustí něco , co Rusové nemají důvod , lízat rány za vlastní blobost pidi národů, nebýt Ruska už dávno byli kolonie Turecka !I se svou hrdou historií dávného křestanství . Žijí jen z historie !

V. Pavelka 2.4.2024 15:48

Ještě k tomu patří zaháknutý egyptolog Bárta , se svou mantrou prolínání civilizací , byl poplácán vedením Woke progresivistů v USArmy a CIA na tamních přednáškách o výplachu armádních mozků

L. Peleška 2.4.2024 15:24

Kam kráčíš, Západe? Bývávaly doby, kdy Západ tvořil většinu světového produktu. Po vítězství ve studené válce a rozpadu Sovětského svazu se USA staly konzumentem; později se přidala i EU a ta se navíc sama indoktrinovala

J. Sedláček 2.4.2024 13:47

Obdivuji autora, že sepsal jakžtak souvislý geograficko národnostně nábožensko politický vývoj této tak nádherné a historické země. Sám jsem tam byl, na koleji bydlel s "jižním" Jemencem, přečetl dostupné informace a vůbec tomu tam nerozumím (až na ty boule). Díky za článek.

J. Jurax 2.4.2024 13:02

Inu, v dobách, kdy byl svět ještě v pořádku, by k pirátskému pobřeží připluly řadové lodě Jejího Veličenstva, rozstřílely všechno v dostřelu svých kanónů a o zbytek by se postaral výsadek červenokabátníků ... :-)

V. Kuhaj 2.4.2024 12:35

Svého času jsme se ptali, kdo jsou tihleti ISIS, a sunniti. Taky bojovali v pantoflích a byly to tlupy, tedy skupiny. Už to víme, celá Evropa to ví. Tak se snad ve stejnému duchu nebudeme dozvídat, kdo jsou tihleti Hútíové.:-/

J. Hudec 2.4.2024 10:41

Nutno vzít v úvahu, že vždy platilo určité rozdělení Jemenu na severní (Sanná) a jižní (Aden).

Socialismus, jak píše autor, zvítězil v 60 letech v jeho jižní, osamostatněné polovině, na severu nikoliv. Jižní (socialistický) Jemen se zhroutil na přelomu 80/90 let a byl pohlcen tím Severním za asi dvacetileté vlády prezidenta Saleha.

V Jemenu platí, trochu podobně jako v Afghánistánu, kmenové uspořádání. Kdo tam byl a seznámil se trochu s geografií, pochopil.

Současné boje jsou v podstatě proxy válkou mezi Saudskou Arábií a Íránem, možná v tom hrají roli a ropná naleziště, ležící v pohraničním území meti Saudy a Jemenem (na severu), kde není žádnou smlouvou přesně určená hranice. Odtud natáhla kanadská Canoxy v 90.letech ropovod přes poměrně dramatické pouští/hornaté území až na jih k přístavu Al Mukala, jak to funguje dnes nevím.

Zajímavá země, na nějaký dlouhodobý globální islamismus bych u nich moc nevěřil....... Mají rádi svoje hory.

J. Pokoutný 2.4.2024 10:30

Rv

V. Kučer 2.4.2024 8:59

Po WW2 měl Jemen okolo 4 milionů obyvatel, dnes jich je skoro 10x tolik. Desetitisíce mrtvých Jemenců budou brzy nahrazeni.

P. Diviš 2.4.2024 8:43

Ta ruská zaručeně, jak čínské, to časem uvidíme.

P. Diviš 2.4.2024 8:41

USA jsou v ropě soběstačné, takže paradoxně ji udržováním jakž takž klidu na BV zajišťují jiným. Kromě toho, musí nějak podporovat Izrael.

P. Diviš 2.4.2024 8:39

To si malý brácha musí vybrat, s kým se zbratří. Pokud si vybere blbě a škodí sousedovi, nemůže se divit následkům.

V. Církva 2.4.2024 8:38

To jste s tím Západem objevil Ameriku. Ekonomicky i politicky Západ oslabuje.

V Rudém moři ale nejde o nedostatek palebné síly. Vojensky by to vyřídit šlo.

Už teď se klade hladomor v Jemenu za vinu USA. Opravdu by jste chtěli další desetitisíce mrtvých Jemenců jejichž krev si pak sebekriticky naleje Západ na hlavu?

V. Církva 2.4.2024 8:33

Vždyť ti to tam Kuras napsal! Článek je o něčem jiném, o islámském globalismu.

Krátkodobě jde navrácení Jemenu své specifické odnoži šíítského islámu (že se pod vlivem Iránu po BV poměrně rozlézají je známý fakt). Všimneme si však, že i ona má za hlavní cíl nadvládu islámu nad celým světem. Které odnože se o ni poperou a která nakonec zvítězí jako ta pravá, se nedočtete ani v Koránu ani hádísách!

USA holt na BV vsadily na kartu Saudská Arábie. Asi by bylo dobře aby se Západ do těch jejich bojůvek nepletl a je fakt, že USA už se po Afghánistánu a Iráku trochu stahují. Už kvůli ropě ale nějaké spojence na BV potřebují.

V. Církva 2.4.2024 8:16

Jinými slovy, nejde o pár sandálistů a group, ale o globální islamismus. Pokud má pan Kuras pravdu, ale protože to potvrzují knihy islámu, myslím že nakonec pravdu má, je celkem jasné, co ti šíité a Iránci ve skutečnosti dělají. Boj proti všemu neislámskému a za nadvládu islámu ve světě. Proč by jinak měl Iránu vadit nějaký Izrael kdesi 1000km od nich?

"Společné námořní manévry Číny, Ruska a Íránu zvané „Námořní bezpečnostní pás 2024“. Autorem nápadu je Írán, jenž navrhuje vytvořit válečnou (pardon, mírovou) zónu pro členské státy původně ekonomické Šanghajské spolupracovní organizace SCO pod společným vedením Číny a Ruska, jako protiváhu západního vlivu."

No ono vám Číňáci a Rusové ten islám jednou přeroste přes hlavu (nakonec přelezl i USA).

Boží mlýny melou pomalu ale přesně! Rusové měli možnost spolupráce se Západem. Zdálo se jim to příliš podřízené a nástroj satana - pýcha je uvedl do konfrontace se Západem (tam ta pýcha taky je ale v tom, že neví že už dávno nejsou ekonomickým a technologickým středem světa).

No a Číně Západ podal nejen prst ale hloupě celou ruku a bylo jim to málo. Důsledky jsou teď problém pro Západ ale jednou budou i pro Čínu.

S. Ševeček 2.4.2024 8:09

хусити

V. Církva 2.4.2024 7:57

Jinými slovy ne, jen multikulturalismus, ale liberalismus selhal.

Svobodný liberalismus v ekonomii a přistěhovalectví lze provozovat jen v poměrně homogenní! společnosti!

Němečtí (včetně Židů) a Irští přistěhovalci v USA nebyli problémem, stejně jako emigranti z ČR. Otevřené hranice pro zboži uvnitř EU byli jakžtakž vpořádku pokud mohla třeba Itálie devalvovat měnu.

Otevřený pohyb čínského zboží a islamistických migrantů do Evropy a dokonce skupování nemovitosti a firem petrodolary je sebevraždou Západu, ať už si debilní a dogmatičtí nebo podplacení liberálové říkají cokoliv! A ti co to způsobují by měli dávno sedět ve vězení!

A Německo dál blbne. Místo zostření migračních pravidel, snížili! rozdávání občanství z 8 na myslím 5 a míň let. Nevím ale co dělají naši zastupitelé, protože jsme v Schengenském prostoru a měli bychom proti tomu u Němců protestovat.

F. Navrátil 2.4.2024 7:38

Autor ve svém svatém nadšení neuvedl, že tzv. uznávaná jemenská vláda pobývá roky v Saudské Arábii. Že sunitská Saudská Arábie spolu s dalšími sunitskými ropnými monarchiemi vede vyhlazovací válku proti šíitským Hútiúm. Že spolu s USA blokuje jemenské přístavy v naději, že v zemi vypukne hladomor pro nedostatek potravin a epidemie pro nedostatek léků. Že Afghanistán a Pakistán, kde nacházejí základny a útočiště islámské teroristické skupiny, jsou státy se sunitským státním náboženstvím a šíitské ozbrojené formace se tam nevyskytují. Válka s Hútii je zástupnou válkou proti Iránu podle vzoru:"Na tebe si netroufnu, tak zmlátím tvého malého bráchu!"