27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

100 DNŮ NA UKRAJINĚ: 54 880 padlých, 2309 kusů zničené těžké techniky

Sovětský svaz utrpěl v osmdesátých letech v Afghánistánu těžké ztráty, které vedly v roce 1987 k rozhodnutí tehdejšího sovětského vedení stáhnout svá vojska z této země. Ztráta prestiže spolu s vysokými ztrátami na životech byly jednou z hlavních příčin rozpadu sovětského impéria v roce 1991.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 23.1.2023 11:56

"nezdá se vám, že doba pokročila?" V čem pokročila? V technice, medicíně ano. Ale v chování lidí? Historia magistra vitae - historie učitelka života. A ty samé situace se opakují a opakují... už staří Římané lecos zaznamenali a je to houbelec platný. Člověk opakuje ty samé chyby jako před stoletím. J.L. end

J. Lukavsky 23.1.2023 10:06

"A proč k tomu došlo, to vás nezajímá?" Zajímá a myslím, že to bylo kopie problémů se Sudety. Tam žili Češi a Němci dlouho, jistě nikoli bez problémů jako v každé rodině. Vyhrocovat se to začalo až když Hitler do toho začal šťourat a přikládal pod oheň. Přesvědčil 80% Sudetských Němců, že je učiní vládci světa a proto volili Henleina. No a pak směli jejich synové umírat pro Vůdce u Stalingradu, V Africe, Normandii... no a nakonec se splnilo jejich přání "jeden jazyk, jeden Vůdce, jedna Říše...". Jistěže soužití Ukrajinců a Rusů nebylo bez problémů, ale řekl bych, že bez "zahraniční podpory od souseda" by se zase tak moc nedělo. No a teď mohou Rusové z Krymu, Dombasu .... jít do Speciální mírové vojenské operace. Nebo ti nemusí? No když připojovali Krym k Ukrajině tak nikoho ani nenapadlo, že SSSR se jednou sesype. J.L. end

M. Těhanová 23.1.2023 9:55

A proč k tomu došlo, to vás nezajímá? To chcete říct, že jednoho rána se Rusové probudili a rozhodli se, že chtějí Krym. Všechno má své souvislosti, ale ty vás zřejmě nezajímají. Ale hlavně, když do toho zase zapletete Sudety. nezdá se vám, že doba pokročila?

P. Hák 22.1.2023 11:27

Podíval jsem se na to. Mapy jsou podobné jako u Institute for Study of War, ale on je má o den dříve.

J. Lukavsky 22.1.2023 9:41

"Podle Vašeho názoru jste nekonečně lepší než oni." Děkuji za kompliment, to by mě nikdy nenapadlo. No jetli jsem lepší nekonečně nevím, ale určitě jsem nikoho nazabil, ani neposílal zabíjet, znám několik Rusů kterých si vážím, ale je fakt, že recentně jsme se o politice nebavili.... etnické nadávky mi vadí, nicméně chápu, že si o ně některá etnika přímo koledují. J.L. end

P. Hák 22.1.2023 9:35

Pane Lukavský, já hodnotím to, co je tady, jakou úroveň mají pisatelé s plnými ústy demokracie a Havla. To nelze porovnávat s nejhorší diktaturou v dějinách lidstva, jak to asi vidíte Vy.

Podle Vašeho názoru jste nekonečně lepší než oni. Vymlouvat se na to, že "voni takýýý", je pak ubohost.

Že Vám některé etnické nadávky nevadí, jsem už pochopil. Rovněž jsem pochopil, že Vy byste nenávist na své straně neviděl, ať by se dělo cokoli.

J. Lukavsky 22.1.2023 7:45

"A ten vývoj od roku 2014 vám nevadil?" Myslíte to "Připojení Krymu do RF? Následované "referendem"...? Ano, to bylo to obsazení Sudet Hitlerem, které mu prošlo. Ale ne všichni si říkali "no je to daleko, je to tam stejně samej Rus..." tak co se vzrušovat. J.L. end

J. Novák 22.1.2023 0:58

Autor nám chtěl asi říci, že v Rusku nemají žádné výrobní a opravárenské kapacity na vojenskou techniku a zbraně. Asi tak nějak. Jeho naivní představa.

Z. Lapil 22.1.2023 0:20

Couvat samozřejmě muzeme až do dob Kolchidy nebo jak se to území jmenovalo v době výpravy za zlatým rounem. Cestou bychom potkali mj. Kateřinu Velikou a její dva, první byl neúspěšný, pokusy připojit Krym k Rusku, ale má to smysl?

Navíc, o Krym momentálně opravdu nejde, tam je, aspoň si myslím, hotovo.

M. Těhanová 21.1.2023 22:28

Ale on se stal součástí Ukrajiny až v roce 1954, když jim ho věnoval Chruščov. Předtím, tuším od roku 1794 po porážce Osmanů byl Ruský. Ale v té době se takto rozšiřovaly prakticky všechny státy v Evropě. Nejen Rusko.

M. Těhanová 21.1.2023 22:22

A ten vývoj od roku 2014 vám nevadil? Zajímavé. Jen mě připadá, že je cíleně vybuzovaná. Toť vše. Neznamená to, že bych je měla ráda.

J. Lukavsky 21.1.2023 14:49

"Etnické nadávky na Rusy projdou" No ve vašem odkazu je jediná nadávka a to "na Rusáky....". Nic moc bych řekl. No chcete-li poznat ruské etnikum podívejte se do oficiálních (nakonec ani jiné tam nejsou) ruských médií. Třebas jak mluví o Ukrajincích. J.L. end

P. Hák 21.1.2023 14:01

Jo tak, Vám tenhle příspěvek přijde normální, příčetný, kultivovaný.

Tak to jsem vám psal zbytečně.

P. Hák 21.1.2023 14:00

Nevěřím tomu, že by v tisku (v článcích, ne v diskuzi) prošly etnické nadávky na Židy, Němce, Francouze... Etnické nadávky na Rusy projdou.

https://www.extra.cz/patrik-elias-pro-extra-cz-my-na-rusaky-umime-nas-tym-muze-na-mistrovstvi-uspet-f69c8

Kdybyste použil obdobnou etnickou nadávku na Židy, jdete k soudu.

Od roku 1968 je to skoro půl století. Za normálních okolností by averze k Rusům musela klesat, jak rok 1968 mizel v minulosti, jenže ona někdy od roku 2000 neustále rostla. Vliv Ruska na ČR už byl v té době prakticky nulový. Spontánně by to nenávidění nenastalo, takže zbývá vliv propagandy.

Moje generace také pamatuje (teda aspoň někdo), jak jsme měli radost, že Gorbačov zneklidňuje české komouše. A věděli jsme, že nepřítel je komunistická ideologie, ne etnikum. V posledních 20 letech ale převažovala ta etnická propaganda a dorostli mladí, kteří jí jsou ovlivněni.

J. Lukavsky 21.1.2023 7:57

Což samozřejmě není pravda a každý Čech se tomu jen shovívavě usměje že? Vždyť my přeci známe úplně jiné Rusko, prosperující, demokratickou, svobodnou zemi, kde je radost žít a kam se proto hrnou tisíce a tisíce lidí ze Západu. To "hlasování nohama" je docela názorné, nemyslíte. Na internetu najdete všelicos, zkuste si najít nenávistné komentáře na USA, ze stejné doby kupř. J.L. end

J. Lukavsky 21.1.2023 7:52

Dkuji, nemusíte. Takoví jsou vždy a všude. Kdybych měl čas tak vám nahledám 3 ks kteří v té době prskali nadávky na USA, na Německo... ale neřekl bych, že by to byla většina národa. To je nevýhoda anonymního internetu, psychopati ztrácejí zábrany. Ale 20.VIII.1968 a 21.VIII.1968 byl zásadní zlom a od té doby byli Rusové zachvátčiki. Dle vás bezdůvodně? Stejně tak to asi bude na Ukrajině, tam se asi podíl Ukrajinců nenávidějících Rusy se podstatně zvýšil po zahájení "Speciální mírové, denacifikační vojenské operace..." Jak se do lesa volá... Rusko si koleduje odjakživa o nepřátelství a hrozně se diví, že alespoň v tomto je docela úspěšné. J.L. end

P. Hák 21.1.2023 7:23

To je typický přístup lepšolidí - různý metr.

V. Lukeš 21.1.2023 6:47

My , kteří jsme se plazili na Náměstí bojovníků za mír (jaký paradox) v r.1968 pod sovětskou palbou po dláždění, máme jasno. Rus, sovět, bolševik (nehodící škrtněte) vždycky lhal a lhát bude. Z některých příspěvků je mi zle.[UA]

V. Lukeš 21.1.2023 6:36

No to je pěkná kravina. To jste přeložil z ruštiny? Diplomati nastoupí, až jedna strana začne prohrávat.[UA]

K. Křivan 20.1.2023 21:26

Milá slečno Lukešová, moc pěkná úvaha. Máte naprosto pravdu, lidi nejsou hmyz, ani zvířata, mnohdy jsou něco horšího než zvířata. To platí ale jen pro některé jednotlivce.

Jen jedna maličkost nesedí. Píšete: " avšak činí tak na svém území.." Nečiní. Doněck a Luhaňsk jsou části Novorossiji, ruského území, které použil syfilitik Lenin ke slepení do té doby neexistující Ukrajiny. Krym přilepil později 1954 alkoholik Chruščov. Takže potomci ukrajinských banderovců řádili na ruském území a terorizovali rusky mluvící obyvatele celých osm let. Neměl Putin právo pomoct Rusům ?

Tato nešťastná válka je záležitost Ruska a Ukrajiny, a USA, EU a NATO nemají právo se do ní plést.

V. Kuhaj 20.1.2023 20:56

Putinův fanklub se pozná podle toho, že si zachovává alespoň zbytky kritického myšlení. Jo, teď Maďaři obvinili Ukrajinu, že se pro změnu chová hodně nehezky k maďarské menšině na Ukrajině. To bude asi taky nejpíš desinformace Putinova fanklubu, ne? ;-D

J. Farda 20.1.2023 20:25

Girkin 2014 - březen Krym a duben Donbas ... :-(

Ukrajinský konflikt a jeho úloha v živote Strelkova

V roku 2014 Strelkov opäť padol do stredu armádyakcie. Tentokrát bol na Kryme, kde pomáhal v referende. Existuje tiež informácia, že "strelec" zohral úlohu vojenského poradcu premiéra Sergeja Aksenova.

V apríli toho istého roku Igor Strelkov (životopis,rodina - môžete si prečítať o tom všetko v našom článku) s niekoľkými lojálnymi ľuďmi šli do mesta Slavyansk v regióne Doneck. A v máji toho istého roka bol už vymenovaný za ministra obrany Doneckej ľudovej republiky (ktorý bol podľa príkladu Krymu vyhlásený podľa výsledkov populárneho referenda).

https://sk.ilovevaquero.com/novosti-i-obschestvo/73347-igor-girkin-strelkov-biografiya-lichnaya-zhizn.html

J. Farda 20.1.2023 20:18

Nereagoval ve smyslu přímého zapojení, jen ty separatisty zbraněmi a "dobrovolníky" podporoval, stejně jako Hitler podpooval v tzv. Sudetech separatismus německou "utiskované a vražděné menšiny" a vyzbrojoval vraždící Freikorpsy, které přeci také měly právo bránit své soukmenovce před soldateskou státu, ve kterém nechtěli být. Jen ale nemusel sáhnout k speciální vojenské operaci, protože mu Západ Československo v Mnichově přenechal. Putin očekávající pokračování dosavadní pasivity Západu po Krymu se ale přepočítal, Západ se z chyb 1939 a 2014 už poučil.

https://denikn.cz/549102/ruskou-invazi-na-donbas-potvrdil-zbojnik-strelkov-simonjanova-maticka-rus-by-mela-otevrit-naruc/

P. Hák 20.1.2023 20:17

Jen pro ilustraci, tentokrát 2021, náhodně vybráno:

L. Machala 5.6.2021 9:30

Ve velkoruské Říši Zla pod vládou kremlofašistického diktátora Putina nic nezapomněli a nic nového se nenaučili - stále jen vyhrožují, pletichaří, lžou, podvádějí, kradou, utiskují, vězní, mučí a vraždí!

P. Hák 20.1.2023 20:08

Pane Lukavský, přejete si, abych Vám doložil komentáře s etnickými nadávkami z roku např. 2020? Pan Prokop byl tehdy ještě Staronový, ale pan Fridrich byl Fridrich a taky sem psal jakýsi P. Pavel.

Už tenkrát tu byli lidé, kteří bez etnických nadávek psát vůbec nedokázali.

H. Lukešová 20.1.2023 20:01

Politické neziskovky, myslím, že Organizace pro pomoc uprchlíkům vydali manuál, že je např. přirovnávání lidí ke zvířatům, zejména k parazitům, myším, potkanům, kobylkám, švábům a jinému hmyzu velmi nepatřičné, neměli jsme tak činit vzhledem k afroasijským muslimským migrantům... a to ti muslimové spáchali spousty teroristických útoků.

Ale přemýšlím, co je tedy to přirovnání "ruský šváb"... já tomu rozumím přirovnání Rusa ke švábům, obtížnému odpornému hmyzu.

Ano, Rusové vedou brutální válku proti Ukrajině, neměli právo zaútočit na Ukrajinu, byť na Ukrajině glorifikují Banderu a jiné ukrajinské nacionalisty, nelíbí se mi to, avšak činí tak na svém území..., neopravňuje to Rusy útočit na civilní infrastrukturu, to je všechno pravda, ovšem i ten Rus je člověk a přirovnávat jakéhokoliv člověka k hmyzu, potkanům a jiné havěti, je dle mého velmi názoru neetické.

P. Hák 20.1.2023 19:36

No právě. Slušný člověk některé věci nedělá/neříká a ono se jaksi vyžaduje, aby dělal a říkal.

R. Gural 20.1.2023 19:32

To se vezme za bernou minci propagandistický údaj ukrajinské strany, přidá se hromada hlouposti (či nechopnosti), pár zbožných přání... a bác ho, máme supr článek, který se s realitou míjí o parník. Ale lidi to prý chtěj slyšet... Nic nového v našich luzích a hájích. Jenže lhaním si do kapes a podceňováním nepřítele se válka vyhrát nedá....

A. Teply 20.1.2023 19:18

Doufejme.

Když vidím míru eskalace konfliktu, tak mám pocit, že NATO už kalkuluje s přechodem do jaderné fáze.

Krym je pro Rusko natolik strategicky důležitý, že po eskalaci vidím jen 2 možné varianty:

- Rusko Ukrajinu porazí, na Ukrajině bude např. 3 miliónová ruská armáda s bojovými zkušenostmi, která najednou nemá "co na práci". Máme jistotu, že v této situaci nebudou pokračovat na oslabený Západ ?

- Ukrajina bude vítězit - Rusko pak na obranu Krymu nasadí jaderné zbraně.

Je pro EU eskalace konfliktu opravdu lepší, než pokusit se vyjednat mír ?

K. Filip 20.1.2023 19:13

Komunisti v penzi a novodobí neomarxisti jsou na akcích Pavla-Pávka.