21.2.2024 | Svátek má Lenka


STALO SE: Mikulášská příhoda

8.12.2023

Je tomu už drahně let, co jsem publikoval jeden ze svých prvních literárních pokusů. A dnes se naskytla příležitost starý příběh oprášit.

Šlo o skutečnou příhodu jednoho z kamarádů obsluhy smíchovského zdymadla. Když jeho malému synkovi byly tenkrát zhruba čtyři roky, přiváděl obden svého otce k nepříčetnosti a nutil maminku ronit slzy. „Jen počkej, až na Mikuláše bude na zlobivé děti chodit čert,“ hrozil synkovi otec, který si už s jeho výchovou nevěděl rady. Aby se pak pozdě v noci manželce svěřil se svým plánem dokonalého čertího převleku, kdy zlíská syna rákoskou, aby alespoň před něčím získal respekt.

Památný večer se nezadržitelně blížil. Natěšený otec zašel do půjčovny divadelních kostýmů a při slavnostní generálce na návštěvě rodinných přátel si v roli čerta získal zasloužený obdiv. Ani vlastní žena ho hned nepoznala, dokonce v moment, kdy se k ní více než důvěrně přitiskl, mu vlepila políček, mylně ho pokládajíc za chlípného manželova strýčka, který si v takovýchto nepřístojnostech liboval.

Mikulášským večerem se toho roku smíchovským nábřežím neslo cinkání zvonků a klepání berlí spolu s výkřiky zdejších zlobivých ratolestí. Budoucí pekelník svěřil synka do péče manželky, která ho v kuchyni zaměstnala sáčkováním uhlí do tatínkových ponožek, on sám pak nenápadně zaplul do koupelny se zapůjčeným převlekem a různými proprietami. Líčil se tu, mezi jednotlivými doušky z placatky, směsicí sazí a krému na boty na způsob všech tehdejších čertů v uzoučkém pruhu světla, které sem pronikalo jen nepatrně pootevřenými dveřmi, jimiž se chystal pak s pekelným rykem s rákoskou v ruce vyběhnout. Jenže tenhle nalíčený a natěšený čert, posílený upitým rumem, si před tím, než vystartoval od umyvadla, jaksi nevšiml, že mu právě průvan pootevřené dveře tiše zaklapl.

Bytem se rozlehla hromová rána. Po prvním úleku se jako první vzpamatoval malý chlapec a k průvanem zabouchnutým dveřím koupelny se odvážně rozeběhl. Aby po tom, co je otevřel dokořán, v nelíčeném údivu vykulil oči na zdejší chabě osvětlenou scénu. A přes rameno do kuchyně zavolal: „Mami, v koupelně leží chcíplej čert!“