20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

LUCEMBURSKO: Král pod schody

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 25.4.2024 8:07

Český král Jan Lucemburský má s Fialou mnoho společného. Král Jan místo aby se staral o rozkvět svého království, rajzoval po rytířských turnajích, zúčastňoval se válečných šarvátek, vesele utrácel české daně. V Itálii se vydával za císařského vikáře (zástupce panovníka), vybíral v bohatých městech daně, které vzápětí prošustroval. Nechal za sebou zpustošené a vybrakované české království, které musel dávat do pořádku jeho syn a nástupce Karel IV.

P. Manda 25.4.2024 9:34

odkud čerpáte vědomosti ? Víte v jakém stavu ho ve 14 letech převzal ? Ty Fialo

F. Navrátil 25.4.2024 10:45

Pane Mando, patrně netušíte, že císař Karel IV napsal vlastní životopis, ze kterého si dovolím citovat: "

..A tak, když jsme byli přišli do Čech, nenalezli jsme ani otce, ani matky, ani bratra, ani sester, aniž koho známého. Také řeč českou jsme úplně zapomněli, ale později jsme se jí opět naučili, takže jsme mluvili a rozuměli jako každý jiný Čech... Toto království jsme nalezli tak zpustošené, že jsme nenašli ani jediného hradu svobodného, který by nebyl zastaven se všemu královskými statky, takže jsme neměli, kde bychom přebývali, leč v domech měšťanských jako jiný měšťan.

V. Kučer 25.4.2024 13:35

Jan Lucemburský nebyl v Čechách příliš oblíben, říkali mu král cizák. K Českému království připojil Horní Lužici a Slezsko.

T. Kohout 25.4.2024 16:46

Ocňovalo se, že když bojoval (válčil), bylo to mimo české území. Ale z něho bral prostředky na to válčení.