18.6.2024 | Svátek má Milan


JAZYK: Boomerovská úsloví

1.2.2023

Jsem boomer a kdo je víc? Já ještě mám jakž takž šanci slangu mladých porozumět, když bych se o to náhodou snažil. Ale co současní týpci a lasičky, pochopí dříve běžně používaná mrtě krutá úsloví?

Půjdeš do tepláků - generace Z: „Wow! Doufám, že to bude Vans nebo Nike!“ - skutečný význam: „Půjdeš bručet neboli sedět. Skončíš ve vězení.“

Čumí jak péro z gauče - generace Z: „WTF?! Jako že peer? Na gauči? Nebo to má být tamto péro? A proč z gauče?“ - skutečný význam: Matrace postelí a gaučů bývaly vypružené kovovými pružinami a vycpané například hadrovou cupaninou. Když se na starém gauči moc řádilo, protrhnul se potah a kovová pružina alias péro vykoukla ven. Čuměla dost neduchaplně. Co byste od ní také chtěli?

Nese se jak pětka do záložny - generace Z: „Do jaké záložny? To má být jako žákovská? Boomeři nepobírají, že už se známky píšou do kompu!“ - skutečný význam: Spořitelnám se říkávalo záložny. A pětka byl jen lidový název pro desetikorunu. Peníze se neposílaly elektronicky, nebylo jak - všechno keš. Úsloví znamená, že se někdo naparuje a nemá k tomu důvod. To jste nevěděli? LOL!

Nasázeli jim pět banánů - generace Z: „TWL, tohle fakt nedám!“ - skutečný význam: Fotbalové mužstvo vstřelilo pět gólů. Když boomeři byli ještě dětmi, hráli skutečný fotbal kde se dalo a se skutečným míčem neboli mičudou, merunou, kopačákem alias pumlíčem. Obvykle se při tom i zadýchali, zpotili nebo zašpinili, OMG. Ti looseři tehdy totiž nemohli pařit pohár UEFA na kompu nebo na mobilu.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin