15.4.2024 | Svátek má Anastázie


GLOSA: Zhoubný vliv pohádek na malé děti

14.8.2007

Média, učitelky v mateřských školkách a zejména láskyplné babičky si bláhově myslí, co pro malé děti nedělají dobrého, když jim servírují všeobecné známé pohádky.

V dobrém úmyslu ale vyvíjejí aktivitu, která hraničí s trestnou činností. Takovou starou hodnou babičku zřejmě ani nenapadne, jak zhoubný vliv mají pohádky na její vnoučky, kteří se svým ještě nevyvinutým mozečkem všemu věří, všechno obdivují a všechno se snaží napodobovat. Co už třeba zahynulo malých holčiček, které se vzhlédly v energické a tajuplné ježibabě a po babiččině vyprávějí se pokusily vylétnout z okna na koštěti! A nebo co starších, ale stále ještě hloupých a důvěřivých dětí, hodilo svou nemohoucí starou babičku na lopatě do pece! Já osobně bych pohádku O perníkové chloupce zařadil na seznam těch nejnebezpečnějších pohádek!

V mnohém si s ní nezadá pohádka O Otesánkovi. Já osobně znám případ, kdy malý důvěřivý synek mého kamaráda spáchal po této pohádce nebezpečný trestný čin. Vyběhl z babiččiny komůrky a objevil u rybníka nějakého pivaře s enormně velkým břichem, který se tam opaloval. Spokojeně ležel na zádech a podřimoval si. Synek mého kamaráda si byl pod dojmem babiččiny pohádky jistý, že je to Otesánek a že v jeho břiše jsou maminka, tatínek, pejsek a kočička. Vrátil se do chalupy pro motyčku a jako "bába se zelím" se rozmáchnul a proseknul pivařovi břicho. A v sousední vesnici zase jiná babička vyprávěla pěti malým sourozencům pohádku O Sněhurce, ve které princ oživí Sněhurku políbením. Jako na potvoru jim druhý den umřel dědeček, děti vypáčily víko od rakve, ve snaze vrátit mu život ho všechny políbily a všechny dostaly tuberu.

Navrhuji, aby byl vydán přísný zákaz vyprávět pohádky v médiích a v mateřských školách a aby byly do všech domácností, ve kterých ještě působí babičky, instalovány kamery. Byl bych nekompromisní, každé babičce, která by si dovolila ohrožovat své vnoučky pohádkami, bych bez milosti napařil dva roky "natvrdo".

Možná vám připadám být nelidský, ale jde mi jen o naše děti, o naši budoucnost.

Psáno pro Deník