14.4.2024 | Svátek má Vincenc


GLOSA: Vyloupený byt - start do nového života

4.9.2007

Když vám někdo v budoucnosti totálně "vybílí" byt, tak nelamentujte, ale zamyslete se nad výhodami úplně prázdných místností, nad příležitostí začít znovu od začátku a nad svou pomocí sociálně slabším spoluobčanům - i když nechtěnou.

S odcizenými peršany se zbavíte roztočů, kvůli kterým máte možná astma a chronické záněty nosohrtanu, se starožitnými členitými skříněmi se zbavíte věčného prachu a červotoče, s rodinnými starými postelemi se zbavíte zhoubných mikróbů a bakterií, které tam zanechali vaši umírající předkové, prospěje vám i odcizení televize, CD přehrávače, počítače a dalších žroutů drahocenného času. Důkladně vyprázdněný byt máte nejen připravený pro malování, ale také pro lakování dveří a oken - pakliže je zloději také neodnesli.

Za pozitivni lze považovat i to, že se vaše děti, které milujete, po holém bytě konečně dobře projedou na koloběžce. Nermoutily by mne ani odcizené peníze, staré mince a šperky. Jste-li sociálně nebo nábožensky založení, najdete útěchu v tom, že jste pomohli svým spoluobčanům, kteří dost pravděpodobně náleží ke slabší sociální vrstvě. Zlodějů je třeba si do určité míry vážit, protože kvůli zvýšení své životní úrovně statečně riskují, že budou dopadeni a uvězněni. Na rozdil od jistých politických stran, které, když se dostanou k moci, zbaběle vytváří takové zákony, díky kterým se mohou jejich voliči obohacovat na úkor jiných úplně beztrestně.

Fandím spíše té první formě občanské solidarity, a proto bych případnou loupež bytu ani neoznámil.

Psáno pro Deník