14.4.2024 | Svátek má Vincenc


GLOSA: Nehody navždy vymizí v našich silnic

7.8.2007

Využiji svého vlivu na české poslance a pokusím se je přesvědčit, aby v co nejkratším termínu schválili šest nových dopravních předpisů. Jsem přesvědčen, že by vedly k silničnímu provozu bez jediné dopravní nehody!

Prvním předpisem by se snížila maximální povolená rychlost na dálnicích na 50 km v hodině a v uzavřených obcích na 20 km v hodině. Podle druhého předpisu by byla každá křižovatka v České republice opatřena čtyřmi závorami. Staženy by byly vždycky dvě a bylo by celkem šest variant stažení. Kdybyste přijížděli po komunikaci zdola a byly by závory staženy vlevo a vpravo - pak byste mohli jet jen rovně. Kdyby byla stažena závora za křižovatkou a na levé straně - pak byste mohli jet jen vpravo. A kdyby byla stažena závora za křižovatkou a na pravé straně - pak byste mohli jet jen vlevo. A nikam byste nemohli jet v případě, že by byla závora stažena před křižovatkou a současně buď za křižovatkou, nebo vlevo a nebo vpravo. Zavedením závor na všech křižovatkách v republice by odpadly všechny nehody způsobené nedáním přednosti v jízdě.

Dalším novým předpisem by byl absolutní zákaz veškerého předjíždění - a to i těch vozidel, které se na silnici zastaví. Nedá se nic dělat, ale v zájmu bezpečnosti bude rychlost provozu vždycky udávat to nejpomalejší vozidlo, případně to, které chcípne. Vzhledem k tomu, že se při dopravních nehodách v naší zemi plné řek, přehrad a rybníků spousta lidí utopí, měl by platit další předpis, podle kterého by měli mít všichni řidiči i pasažeři při jízdě autem navlečeny nafukovací rukávky. A tento předpis by měl platit pro každého - i pro pana prezidenta! Protože se zjistilo, že řidičům se zpožďují reakce nejen po alkoholu, ale i po jídle, zavedl bych předpis, podle kterého by řidiči směli řídit jen na lačno. Takže by se řidiči kromě foukání do balonků museli také podvolovat kontrolám na speciálních přenosných rentgenech.

A protože nejméně polovinu smrtelných nehod způsobují chodci, měla by se i na ně vztahovat povinnost mít v noci i ve dne rozsvícené reflektory. Reflektor by měl každý chodec na speciální helmě na hlavě a autobaterii na zádech v ruksaku. A přepínač z dálkových světel na světla potkávací by měl každý v kapse (ženy ve výstřihu a nebo pod sukní).

Díky těmto šesti novým dopravním předpisům nehody navždy vymizí z našich silnic.

Psáno pro Deník