14.5.2021 | Svátek má Bonifác


GLOSA: Lesní skládky železného šrotu neodsuzujte

11.9.2007

Hajní, turisté, skauti, houbaři, trampové a další milovníci přírody šílí, když v lese objeví divokou skládku železného šrotu.

Přiznávám, že když je skládka čerstvá a bez patiny, s přírodou příliš neharmonuje - ale časem, ať chceme či nechceme, si nachází v lese své místo. Když ji ukvapeně nezlikvidujeme, za nějakou dobu poroste mechem, březovými keříky či malebnými kopřivami a splyne s okolní přírodou. Získává podobu malebné skalky a stává se jednou z okras lesa. Takovéto "zabydlené" skládky prospívají i zbloudilým turistům, kterým mile signalizují blížící se lidská obydlí. Slouží návštěvníků hlubokých lesů stejně jako majáky námořníkům.

A skládky jsou také budoucími skanzeny současné epochy, svědectvím naší doby! Jak známo, všechny opotřebované užitkové předměty se sešrotovávají nebo taví, nebýt skládek, příští generace by se nikdy nedověděla, co to byla mikrovlnka, sporák, lednice, autobaterie. Skládky nahradí našim potomkům pracně odkrývané vykopávky. A ochránců přírody, kteří proti černým skládkám v lese tak brojí, bych se rád otázal, kolik za svůj život vybudovali přístřešků, boudiček a budlíků pro lesní zvěř. Vsadím se, že nezhotovili nic! Proto by měli být rádi, že skládky železného šrotu poskytují lesní zvěři výtečný zimní úkryt před mrazem, vánicemi a krupobitím. Mikrovlnka zajíci, trouba jezevci, bojler srnečkovi.

Takže, ekologové, hajní, milovníci přírody, rozum do hrsti! Važte slova, až se zas budete hanlivě vyjadřovat o tvůrcích skládek, až jim zas budete spílat do vandalů!

Psáno pro DeníkAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.