19.4.2024 | Svátek má Rostislav


GLOSA: Bodový systém ocení hlavně senioři

7.5.2007

Zavedení bodového systému v silničním provozu vyvolalo velkou nevoli takřka u všech řidičů. Zejména ti starší namítají, že si bezohlední piráti silnic stejně budou nadále jezdit jak chtějí a že na bodový systém doplatí hlavně oni, kteří se jen sem tam neúmyslně zapomenou připoutat, sem tam zapomenou zažnout světla a nebo sem tam neúmyslně nedají přednost na stopce.

Já osobně bych to se starší generací neviděl tak černě. Pravda, budou to asi právě ti starší, kteří pro svou zapomnětlivost a roztržitost přijdou jako první o své řidičské průkazy – kvůli obtížným přezkušovacím otázkám patrně navždy – ale jak společnosti, tak jim samým přinese tato skutečnost mnohá pozitiva. Již bylo schváleno, že každý řidič nad šedesát let, kterému bude odebrán průkaz, dostane od policie jako pozornost nové boty, tlumok a hůl. Jedná se zdánlivě o nedůležitou maličkost, ale mnohé penzisty, kteří se den ze dne ocitnou bez auta, jistě potěší. A časem pak zcela jistě ocení další výhody života chodce. Klesne jim cholesterol, sníží se jim krevní tlak, pravidelný pohyb jim podpoří trávení a odstraní problémy se stolicí. Nesouhlasím s námitkou, že se autem staří lidé rychleji dostávají k lékaři. Pozdní návštěva lékaře může být tragická, ale většinou přispívá k rychlejší a přesnější diagnóze.

Za pozitivní považuji i návrat strach z policistů, kteří po kontrarevoluci začali pozbývat autority a tím pádem i osobního sebevědomí.

Psáno pro Deník