16.4.2024 | Svátek má Irena


FEJETON: Otevřený dopis do Bruselovic

24.9.2021

V Pražicích, 18. září 2021

Vážení,

už jsem u vás pár roků nebyl. A také se tam hned tak nedostanu. Ale udělali jste ze mě pamětníka, co zažil mezi vámi více než dvě desetiletí. Logicky to zahrnovalo i jejich přelom, pak také přelom dvou století a nakonec ještě dvou tisíciletí. Jenomže všechny ty roky ze mě udělali vykopávku, a tak mě ti místní také vykopli.

To bylo slávy. Na té vaší nejstarší burze světa se zrovna zaváděla nová měna a já tu noc prožil svůj velmi stylově. Pamatuji si ten svátek, ale pro mě to byl Černý pátek. Moje akcie zcela spadly. Všechny papíry pro mě ztratily jakoukoliv hodnotu. Do rána se ze mě stal emigrant. Tehdy jsem pochopil, proč nestavíte mrakodrapy, ale jen patrové domky. Tak jsem se držel té římsy na okně beze strachu. Zuby, nehty i s vaší pomocí. Povedlo se, nevypadnul jsem. Byla to dřina, ale udělali jste ze mě zase člověka.

Postupně jsem u vás získal zase zpátky i svá občanská práva a jedno z nich hodlám nyní využít. Jak říkáte: to apelační. Vlastně bych se rád na něco zeptal, jenomže nemám kde. Tady nikdo nic neví. Všichni se pořád ohánějí tak maximálně Švejkem, ale ve skutečnosti je to tu samý Pepek Vyskoč. Snad se to někdy změní, ale vážně nevím kdy. A tu odpověď bych potřeboval co nejdřív.

Prý u vás došly peníze. Takže už nemáte ani na nejnutnější výdaje. Přijde mi to jako kravina, ale jeden nikdy neví a možné to je. Koneckonců - píšou to v novinách, tak by to měla být pravda. Dokonce mohla, když si člověk představí tu obrovskou sumu, která je potřeba: 10 miliard, panebože. Dočetl jsem se to ve zdejším vydání i-Husích rozhledů. A znáte lidi – hned to roznesou, každý si trochu přisadí a těch miliard je hned 250. To si nevymýšlím, potvrdili mi to v naší bance.

Nic nebudu skrývat, zajímá mě to. Sousedy vyplavila velká voda, bylo to hned. Tak se to může kdykoliv stát také u nás. Strašná představa. Kde si pak kdo co vezme. Když už nic není ani tam, kde vždycky bylo. To se u vás, jak si sám ještě moc dobře pamatuji, nikdy nestalo. Peníze v rozpočtu byly pořád. A ten nejnovější ještě ani neplatí, takže z něj nikdo ještě ani nemohl začít utrácet, resp. všechny peníze v něm pořád jsou. Na 7 let, jen se musí ještě asi tak 3 měsíce počkat. Pokud jde o ten starý, to by se ještě dalo pochopit. Ale přendávání peněz z jedné kapsy do druhé - to vám šlo dobře pokaždé, kdykoli to bylo nutné. Tak v čem je problém? Vždyť jde o Němce, na ty jste tam u vás nikdy nenechali dopustit.

Anebo úplně jinak: ať si oni sami někde půjčí a vy jim pak v krátké době pomůžete se splátkami. Když už jsme u toho, nenašlo by se něco tam u vás i pro nás? To víte, voda je živel. Ten jen tak něco nezastaví a na ničem mu nesejde. Už vůbec ne na takové maličkosti jako je nějaký konflikt zájmů.

V této souvislost řeknu jenom: Mějte už rozum přeci, myslím ten náš - selský. A tu svoji dost pochybnou právní logiku si klidně můžete nechat prostě od cesty. Jak se u nás říká: s tím běžte do Prčic[1].

*************

[1] pozn. - vysvětlivka (vaše tolik oblíbená: aide-memoire) Ty Prčice jsou tady u nás hned vedle. Trefí tam každý, resp. dostat se tam můžete snadno i vy (stejně se tady už říká, že tam patříte) - s naší pomocí a radou určitě. Stačí najít směrovku CZEXIT.