18.5.2024 | Svátek má Nataša


FEJETON: Jak jsme sestavovali vládu

20.3.2017

Blíží se parlamentní volby, stranické týmy a různé neziskové nátlakové skupinky a media šťourají, kde by se dalo na koho co vyšťourat, kandidáti na presidenta vyskakují jak houby po dešti a my se nestačíme divit.

Tak když už jsme v chýši dostali druhé pivo, někdo z nás navrhl založit politickou stranu, vyhrát volby, sestavit vládu a navrhnout vlastního kandidáta na presidenta. Usoudili jsme, že je to dobrý business plán a po krátké diskusi jsme formulovali plány A a B. Začnu plánem B, pro který byli všichni kromě jednoho.

Protože nás hned nenapadl jednoduchý a marketingově přitažlivý název strany, budeme ji pracovně nazývat prostě Strana. Prosím neplést s bývalou KSČ. Je to jako říkat psovi Pes, když ještě nemá své jméno.

Tato Strana vyhraje volby. Kampaň a program budeme řešit později. Teď to ještě není aktuální. Program však bude vycházet z přání lidu podle objednaných průzkumů veřejného mínění, později pak bude aktualizován podle výsledků těch referend, kde je rozdíl ve výsledku výrazný. Takové 49,8 : 50,2 nebereme, to je akorát zdroj problémů. Strana to bude samozřejmě populistická, pro lidi. Jali jsme se tedy hned sestavovat vládu.

Na premiéra jsme navrhli mladého a perspektivního šedesátníka, říkejme mu Boreček. Je to sice t.č. president zeměkoule, trochu by si tím pohoršil, ale není to přece nafurt. Finance bychom ponechali současnému ministrovi, nikoho lepšího neznáme a třeba by se za nás přimluvil u presidenta, kdyby ten nechtěl naši vládu jmenovat. Já bych si vzal ministerstvo zahraničí. Hodně jsem cestoval a domluvím se i slovensky, protože jsem tam rok sloužil u PVOS. Ministerstvo obrany bychom specifikovali jako Ministerstvo obrany výsostného území ČR. Vhodný kandidát plk. Šeřík bohužel už pár let není mezi námi, takže hledáme někoho, komu je jasné, co je to obrana výsostného území ČR. Vnitro zůstává také zatím neobsazeno. Nikdo z našich známých není, ani nebyl u policie, StB, VB či alespoň u PSVB. Zájemce bude mít mj. za úkol přizpůsobit nepřizpůsobivé a důsledně odmítat kvóty z EU (nenulové). Jiné nesmyslné nápady EU budou odmítat příslušná ministerstva, premiér a president. Ministerstvo spravedlnosti změníme na Ministerstvo práv, povinností a občanských svobod. Spravedlnost na světě stejně neexistuje. Každému musí pak být jasné, že teprve při řádném plnění svých povinností se tu může hlásit o nějaká práva. Ministerstvo zdravotnictví jsme původně chtěli svěřit bývalému saniťákovi, ale nakonec jsme se rozhodli též s ohledem na bůhví kým žádané zastoupení žen ve vládě pro paní dr. Artemis. Se zdravím se nemá hazardovat.

Už bylo dost pozdě, a tak jsme obsazení dalších ministerstev a přípravu thesí vítězného programu Strany odložili na příště.

Jako kandidáta na presidenta jsme ještě navrhli z nás nejstaršího, podle britské královny Viktorie mu říkejme Viktor. Zprvu se bránil, ale protože sám prozíravě navrhl plán A, nakonec jsme ho přemluvili.

Ještě před zavíračkou jsme jmenovali majitele chýše předsedou a jediným členem Komise pro vypracování studie proveditelnosti. Po přečtení plánů A i B a protože byl občas přítomen našemu jednání, když nám nesl pivo, doporučil rozhodně přijmout plán A: „Vykašlete se na takové blbosti a pijte, než vám spadne pěna.“ Viktor pak ukončil naši diskusi slovy: „Vidíte, já jsem vám to říkal hned na začátku.“