29.2.2024 | Svátek má Horymír


Diskuse k článku

VĚDA: Jak vidí mozek neurochirurg a jak psychiatr

Na dvojce Českého rozhlasu hovořil 30.9. v pořadu "Jak to vidí" neurochirurg prof. Vladimír Beneš. Jeho názory jsou vždy pro mne inspirativní. Tentokrát chci jeho odpovědi doplnit hlediskem psychiatra. Říkal, že mozek je dokonalý, že ho však člověk málo využívá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 9.10.2011 11:04

Vědci a pedagogové dluží lidem poznání omozku

Vědci a pedagogové dluží lidem zprostředkování poznání o mozku. Tedy spíše asi naši političtí zástupci v poslanecké sněmovně a ve vládách.

Panečku to by mohla být super-megy-hyper školská reforma v Čechách, kdyby sejiž prvňáčci začali vzdělávat jak jim mozek funguje, tedy spíše jak fungují oni sami. Jejich tělo se všemi možnými orgány a interfacemi mezi nimi jimž říkáme vyšší a nižší nervová soustava. Ano vážení, přiznejme si, jak je tato oblast lidské vzdělanosti barbarsky opomíjená.

Stranickým politikům to vyhovuje, čím hloupější občan tím lépe se ovládá.

Jenže doba ovládání pominula, je třeba stavět před lidské bytosti vize se slovy: planeta Země, 7 miliard lidských bytostí, přírodní prostředí, souše-vodstava, energie, zemědělské plodiny, hvězda Slunce, atp. Vše je v pohybu, provádíme spoustu změn a hlavně díky těm našim mozkům, o kterém nevíme, že nás řídí podle toho co je v něm uloženo a co se tam s těmi "informacemi"děje, či jak prostřednictvím všech čivů reaguje.

J. Václavíková 7.10.2011 12:22

Re: Myslím,

V takovém případě by určitě nebylo od věci využít dnes snad už existující nabídku služeb nějakého stacionáře, nebo snad i zařízení pro delší pobyt postiženého. Přetížený člověk si odpočine a má pak více sil, k takové péči potřebných.

P. Joch 7.10.2011 11:25

používáme jen 10% mozku??

Nechápu proč autor zmínil tento nesmysl. Už za mého mládí soudruzi zmiňovali, že používáme jen 10% mozku a stačí ho jen zapojit do procesu myšlení celý a hned budou všichni géniové a komunismus vybudujem mnohem rychleji.

Až nedávno jsem se dověděl jak je to ve skutečnosti, člověk využívá svůj mozek celý, beze zbytku, ale v jednom okamžiku jen těch max 10%. Má to dobrý důvod, pokud by jel mozek na 100%, nebyli bychom schopni ho okysličovat a rychle by se přehřál. Proto většina mozku jede v režimu STAND-BY, u některých jedinců to vypadá, že jedou na autopilota kompletně..

R. Langer 7.10.2011 10:00

S tím horkým čajem

ve vedru je to podle mých znalostí tak, že organizmus rychle zareaguje na lokální přehřátí - a vy se prostě rychle celý zpotíte, a tím se ochladíte. Naopak studené nápoje mají ve vedru ze stejného důvodu opačný, nepříznivý účinek. Ale obecně to asi nebude tak horké... ;-)

J. Kanioková 7.10.2011 5:01

Myslím,

že distres může být i soužití s mentálně postiženým. Je to taky beznaděj a neskutečný nápor na psychiku bez možnosti úniku. I na kvalitu spánku. Že takový člověk vlastně nežije svůj život, ale musí ho zcela podřidit tomu postiženému. Takový člověk prakticky nemá žádné hezké zážitky, nemá se o čem bavit s jinými, pokud si nechce stěžovat a kazit náladu. Že nemá šanci se odreagovat.

J. Polivka 7.10.2011 0:45

Pri vsi ucte, panove...

veda je od "vedeni", ale neurochirurgie mozku a psychiatrie maji problem.

Dosud NIKDO netusi, jak vlastne mozek funguje.  Pokusy na ubohych lidech, oznacenych za dusevne chore, se "vedecky" (rekl bych spis mucenim) zjistilo, ze "urcite casti" mozku slouzi napr. k reci, motorickym dovednostem, atd. Neurochirurgove, to jsou ti drzi "odvazni" lidi, kteri  rezou a rezou, taky do mozku, o kterem vubec netusi, jak funguje. Obcas se jim povede vyriznout nador, vickrat clovicka zabiji ci dusevne zmrzaci. A psychiatri, ti dovedou "klasifikovat" dusevni choroby a podavat utisujici ci jine leky.

 Pripada mi cely ten pavedecky pristup k mozku jako pristup k neposlusnemu pocitaci (vsadim se, ze takovy taky znate ci mate). Kdyz nefunguje, nekdy postaci prastit doprostred ci do rohu, nekdy to pomuze. Kdyz ne, nejlip je prastit s tim o zem. Nekdy dojde k zazraku, pocitac ozije. JIndy je stejne nacase koupit novy. S mozkem to neni TAK snadne...