25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Umělé lidské srdce

11.7.2011

Někdy se vyplatí hned nesmazat a napřed si přečíst něco ze spamu zaplavujícího elektronickou poštu. Otevřel jsem si reklamu na umělé srdce firmy Syncardia.

Transplantovali ho sedmnáctiletému Jordanovi na dětské kardiochirurgické klinice v Houstonu v Texasu. Zachránili mu tak život. Trpěl těžkou vrozenou srdeční vadou a čekal na dárce srdce. V květnu se však dramaticky horšil jeho celkový zdravotní stav a byl udržován naživu dýchacím přístrojem na jednotce intenzivní péče. Ani to nestačilo a další čekání na dárce by bylo znamenalo jistou smrt. Operace byla úspěšná a Jordan se mohl těšit videozáznamem se slavnostním předáním maturitního vysvědčení, které místo něj převzala jeho sestra.

Syncardia vyrábí umělá srdce, jejich užiítí schválila americká FDA a obdobný úřad v Kanadě. Zatím nenahradí selhávající srdce definitivně, ale jen na přechodnou dobu, než se najde vhodný dárce. Organizmus příjemce nemá problém s imunitou a není třeba imunosuprese, která někdy vede k vážným komplikacím.Umělé srdce bylo implantováno již asi 900 nemocných v bezprostředním ohrožení života, a umožnilo tak přežití období čekání na transplantace lidského srdce. Součet této doby u všech nemocných činí 210 let. Umělé srdce je poháněno hnacím ústrojím „freedom driver“, které váží 6 kg, je přenosné a umožňuje život mimo nemocnici.

Je dobré dostat zprávu, která upozorní na samozřejmost. Věda přece převážně slouží něčemu docela jinému než vývoji technologií odposlechu nebo raket s atomovými hlavicemi řízenými na dálku.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora