29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Slova a obrazy

Název článku jsem si vypůjčil od stejnojmenného filmu USA, který 8. listopadu 2020 uvedla televizní stanice Filmbox Premiu. Životní partneři: učitelka umění a učitel angličtiny, v něm vedou spor o tom, co je pro budoucnost studentů důležitější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 15.12.2020 20:35

Za drahé peníze se dá dělat leccos. Třeba i natáčet fantasy filmy s virtuální realitou tak dokonalou, že ji řada lidí nedokáže odlišit od skutečného světa. Ale nejekologičtější je tu posbíranou a znečištěnou směs plastů spálit. Vydá energii k dalšímu použití a nespotřebovává množství energie na nesmyslnou recyklaci. Zestárnuté plasty se použít nedají. Už se tady o tom diskutovalo opakovaně mnohokrát.

Je to marný, je to marný, je to marný...

Mimochodem, před pár lety obletěl svět dokument natočený v Brazílii na obrovské skládce odpadu vytvářejícího uměle vytvořenou horu (Rio de Janeiro) - viz foto:

Fotogalerie: Největší brazilská skládka Zahrada Gramacho na předměstí Rio de Janeira (idnes.cz)

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/brazilie-zavrela-svou-nejvetsi-skladu-zahradu-gramacho.A120604_161723_zahranicni_ipl/foto

Film natočil známý výtvarník, který chtěl zdokumentovat život lidí na skládce závislých na příjmech z vybírání některých druhů odpadních surovin (plastů) k recyklaci a opakovanému použití. Byl to jen nepatrný zlomek celkového množství a ti lidé se sběrem dokázali v nuzných podmínkách uživit. Skládka by měla být už několik let zavřená, nehledal jsem, co se s ní dál děje, ale ten dokument byl velmi zdařilý a působivý... Umění odpadu / Lixo Extraordinário (2010) | ČSFD.cz (csfd.cz)

https://www.csfd.cz/film/278097-umeni-odpadu/prehled/

https://www.youtube.com/watch?v=CwXECdttdaE

https://www.youtube.com/watch?v=V9Z7FQSsTxM

Vysílala jej určitě i některá ze slovenských televizí se slov. dabingem.

Š. Hašek 15.12.2020 17:42

Celkově se mi to zdá dost nahnutý.

I Husák mluvil o konci kapitalismu. Faktem je, že počty kosů a sýkorek za voknem dost dělají exponenciály, Nahóru i dólu.

Mrknu na bednu.

Snad bude ráno ještě ráno.

Zkráceno.

Š. Hašek 15.12.2020 17:38

To se nepočítá, poňádž s tím jezdí i Bursík a Jourová!!! Možná dají na elektroauta vobruče vocelový.

Člověče, proberte se ! ;-):-)

Š. Hašek 15.12.2020 17:35

Ach jo.

Nic víc mě nenapadá.

M. Giboda 15.12.2020 16:48

Diskuse k mému článku "Slova a Obrazy" začala v 1:2 pánem L.N. slovy: Propaganda Greenpeace. Děkují, nechci". Později se mi dostalo pocty" "milý ekosoudruhu"...a vyzývá i další ekosoudruhy abychom šli do chudých zemí kázat ekologii. Vážený pane v chudých zemích jsem strávil téměř 13 let,(13 měsíců v Kambodži 3 roky po krutovládě Pol Pota, atd., a soudruhem jsem nikdy nebyl! To o čem píší něco vím. Je to problém celosvětový s nestejným významem a dopadem v každé zemí. I SARS u nás nebyl, a ejhle, je tu a máme problém. "Neptej se komu zvoní hrana, tebe zvoní" Ernest Hemingway Jsem rád, že ZNALOST většiny silně převálcovala HLASITOST neznalců.

P. Moravčík 15.12.2020 13:46

Ale skúste dnes niekde prísť, že tam vybudujete ekologickú spaľovňu. V tej chvíli máte na krku petičný výbor a hafo neziskoviek. Na Slovensku v súčasnosti sú dve miesta, kde bojujú miestni proti výstavbe ekologických spaľovní odpadu. Na Spektre som videl hodinový film a firme z USA, špecializujúcej sa na zber a predspracovanie odpadu na ďalšie použitie. Pracovali so zmesným odpadom, dokázali na automatických linkách odddeliť kartón, papier, sklo (samostatne biele a farebné), hliník, iné kovy, plasty (mám dojem, že aj na rôzne typy), polystyrén, tkaniny. Na konci vypadávali balíky čistej suroviny a na tie čakali kamióny spracovateľských podnikov. Zdalo sa mi to až príliš krásne, aby to bolo možné. Asi to bude drahá záležitosť, keď to už všade nie je. Ale vyzeralo to veľmi sofistikovane.

Z. Lapil 15.12.2020 13:42

Ale nedávejte ten plast na sluníčko, UV záření ho rozkládá, obávám se, že na mikroplasty. Tedy jen ten plast, co do něj přidali nějaký rozkladač.

Mmch - docela dost mikroplastů dodává do světa guma kutálející se po asfaltu. Tuším pneumatika se to jmenuje.

L. Novák 15.12.2020 13:29

Hlavně o ty posbírané směsi různých plastů nikdo nestojí, a nestojí ani o recykláty pochybné kvality. Tam, kde se dá sbírat čistá surovina, kterou stačí jenom jednoduše připravit pro "nasypání do stroje", tam má recyklace smysl. PET láhve už se po recyklaci znovu z recyklátu vyrobit nedají z hygienických důvodů. A každý, kdo potřebuje kvalitní surovinu a ne nějaký dotacemi poslepovaný šunt, dá raději přednost novému polotovaru. Proto je nejméně nákladné a nejefektivnější plastový odpad spálit ve spalovnách, které mají v dnešní době velmi kvalitní filtry spalin a spalují při vysokých teplotách. Energii využít...

F. Kusák 15.12.2020 12:51

Jenže nahradit plasty třeba papírem, je také sporné, protože papír je mimořádně škodlivý výrobek, obtížně recyklovatelný. Při jeho výrobě se spotřebovává mnoho energie a vody. Aby měl slušné vlastnosti, zušlechťuje se pojivy, chemikáliemi a plasty, viz třeba krabicové obaly na mléko. Jako plniva se do hmoty také dávají plastová vlákna, viz třeba svařovatelné sáčky na čaj nebo kávu. No a pak barvy, ve hmotě i na povrchu, a ještě s úpravou lakováním. Ty barvy jsou sice tzv. ekologické, ale mnoho složek se nezlikviduje a rezidua zůstávají třeba v půdě nebo v popelu, pálím-li papír doma. O těch ekologicky odbouratelných plastech toho moc nevím, ale obecně vzato, něco určitě zůstane. Ale je to lepší cesta než PVC. Jen je jejich podíl v plastové produkci zanedbatelný a nikdy velký nebude. Představa, že bych obecně nahradil plasty jinými materiály je v oblasti science-fiction. A i za recyklací musím vidět neskutečné ekologické problémy. Prostě jako živočišný druh jsme sami sobě nebezpeční, a v tom je podstata problému.

L. Novák 15.12.2020 11:55

MUDr. Chocholoušek na tebe stále čeká! :-P

P. Rada 15.12.2020 11:49

Záleží ale na tom, kolik antilop kdy udilo kolik egyptanů?

Poučné přitom může být, že růst antropogenní činnosti už před cca 5tis lety - vylapován lesů a zakládání rýžovišt... - přivodil dodnes změřitelný růst obsahu skleníkových plynů (metan 600 na 700ppb, CO2 z 260 na 280ppm), který ale postačil na kompenzaci Milankovičovi precese. Takto byla už kdysi odvácena hrozba propadu do doby ledové, bylo tím nastoleno neobvykle dlouhé klimatické optimum a s ním podmínky pro další dlouhodobý civilizační rozvoj.

https://www.kosmas.cz/knihy/159234/pluhy-nemoci-a-ropa/

Jak ale ukazují dnešní data spotřeby primátních energetických zdrojů tak průměrný evropan už využívá né sotva desetinásobek (jak egyptan) ale už vívce jak stonásobek své biologické energie. I když skrze sofistikovanější technologie, tak přesto s celkovou měrnou spotřebou a produkcí nerecyklovatelného řádově vyšší - o četnosti populační nemluvě. Výsledkem je situace vedoucí život naopak do pekel klimatického rozvratu jaký planeta nepamatuje od dob vymření dinosaurů.

Zaklínadla nových technologií jsme tedy proti stavu životního prostředí nyní spíše zmeužili jak využili. Je závažnou otázkou, zda ještě máme čas na alespon udržení naší civilizace alespon v jednořádovém zlomku doby - jak svou civilizaci dokázali primitivně udržet staří egyptané?

L. Novák 15.12.2020 11:33

Jezusmankote, ten BLB "Rada" už to tady zase za*ral svými hloupými žvásty... 8-o On je kromě blbosti ještě placenej od Greenpeace! Rv ;-D

P. Moravčík 15.12.2020 11:28

Škoda, že Vám sem nedokážem pripojiť pár fotografií rieky Senegal v Saint Louis. Potešili by ste sa pohľadom na "pontón" po obidvoch stranách rieky, zloženom z cca 12-15 metrovej širokej vrstvy PET fliaš a iných plastov na hladine. Ktovie akej hrubej, nechcelo sa mi to zisťovať. Ďalšie tony (stovky?) plastov na zemi, v kanáloch, dvoroch, uliciach. Ubezpečujem Vás, že o recyklácii nepočuli. To isté Egypt - štvrtá pyramída v Gíze je z plastových fliaš, väčšina afrických štátov na tom bude podobne. A pretože im aj organizácie UNESCO zabezpečujú nepretržitý prísun balenej vody, lepšiť sa to nebude. V Indii plasty recyklujú len kravy - videl som ich zopár zadumane prežúvať igelitové tašky. Na Slovensku v okolí cigánskych osád a bytoviek (Luník IX, napr.), v Čechách som to videl v okolí bytoviek s prevahou cigánskeho obyvateľstva v Moste - vzťah k Indii zrejmý... Miera náročnosti na prostredie značná.

Š. Hašek 15.12.2020 9:46

V Bille nedávno zrušili igelitky, posléze zjistili, že značný počet zákazníků má praktické tašky z Alberta (plast) - tak jim to docvaklo. A potichoučku, už bez hlášení v rozhlase ......

Z praktického hlediska používám spokojeně plast. Doma, na chalupě, na horách, prádlo potřebuje sucho ...... no a pak skončí ve tříděném odpadu. Někdy až po dlouhých a dlouhých letech.

Není z chaluh, je festový a složí až doslouží.

Nejsem modernista.

Š. Hašek 15.12.2020 9:32

No ..... víte, pane Rado, pokud je něco prakticky neuchopitelnýho (volně Vás cituji, asi devátý řádek) .... tak na to seru. Zabývám se věcmi prakticky uchopitelnými. Aby to vodsejpalo.

Ale občas se zasním, to jo.

Š. Hašek 15.12.2020 9:26

Ale já se s Vámi nehádám! Stydím se. Možná se dám k Přátelům Zelené Myšlenky.

A stran toho všelikého hoření - když Egypťani udili antilopy, tak zplodiny toho hoření (takovej hnusnej dehet a nevím co) dodnes blouděj nad Prahou. Viděl jsem je (a čuchal) tuhle v ranní mlze.

Toxiny popisujte vnučce, já o ních vím taky.

Š. Hašek 15.12.2020 9:20

My si dáváme bacha, již značně. Černoši na to serou a je jich víc, značně.

Uznávám, že nejsem schopen to vyčíslit do poslední molekuly PET.

Jo, a pokud nahrabu na návsi celofán od krabičky cigaret (není ode mě), tak to potom spálím i s tím listím. To jen abyste věděl, pane Rado, že umím počítat jen do sta. Tak toho po mně moc nechtějte.

P. Rada 15.12.2020 9:18

"Hovádka" si příznačně myslí, že spalování je ekologické. Naopak jde spíše jen o zametání viditelného problému až o zvrácenost produkující dokonce přímé toxiny.

Ekologické by přeci bylo vše vyrobené třídit a recyklovat. Splodiny hoření jsou ale pravidelně prakticky nerecyklovatelné - jen přestávají být vidět. Dokládá to jejich už století rostoucí oncentrace v ovzduší.

P. Rada 15.12.2020 9:10

Souhlas? Co takhle namísto přitakání vyčíslit míru náročnost na prostředí mezi zdánlivě rozvinutými (námi) a rozvojovými.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

Š. Hašek 15.12.2020 9:02

Souhlas!

Š. Hašek 15.12.2020 9:02

Souvislost mezi plasty a čurbesem v moři není přímočará. Co do množství a místa. Nepředpokládám, že Afrika třídí, jejich komisař v OSN dbá na ženská práva, že.

"Můj" plast končí v kontejneru tříděném/obyčejném/v Praze je spalovna, .... , rozhodně ne ve Vltavě.

Na výletních lodích u Sicílie němečtí ekologisté, taková ta moderní hovádka, házejí skoro vše do moře, zejména igelittašku, do které se předtím poblili. Italové také nic moc. Furt mně vrtalo hlavou, že na Lipari, v oblázcích, je tašek jak nasr ............ . Zkráceno, nevystihuje celistvě problém.

P. Dvořák 15.12.2020 7:59

Z toho důvodu pro svoji připravovanou invazi na Zemi potřebuji Marťané zvýšit obsah CO2 v atmosféře.

To jste nevěděl?

R. Tichý 15.12.2020 7:50

Smisit mikroplasty s oceanem plnym PETek a pneumatik, tomu rikam propaganda.

Mily ekosoudruhu-viditelne znecisteni plasty (nejen) maji na svedomi chude zeme a narody, ktere nemaji cas a energii na ekologii.

Vyzyvam Vas a ostatni soudruhy, abyste se k nim rozjeli kazat ekologii. Prestante nas tady otravovat avym hnidopisstvim a chorobnym mesiasstvim, o mnoho vic delat nemuzeme!

V. Kolman 15.12.2020 7:47

V zemské atmosféře je jenom zlomek procenta CO2. Na Marsu je CO2 v atmosféře celých 93%!!!

To jsou paradoxy pane Vaněk!

P. Rada 15.12.2020 7:24

Kdyby s hlediska vztahu lidí k prostředí (ekologie) šlo především o takovéto viditelné znečištění, tak by to civilizačně nemusel být až tak velký problém prostě proto, že jde o reálně uchopitelné. S hlediska systémové ekologie jde však jen o popis útržku. Jen jakési špičky ledovce který svou hlavní hmotu skrývá.

Naše prostředí se totiž za stejné období změnilo daleko razantněji a navíc o ohledech prakticky neuchopitelných. Je to znát na životně klíčových prvcích. Uhlíku ve formě CO2 totiž přibylo v atmosféře 40%, aktivního dusíku (dusičnany ...) v biosféře dokonce +100% a naopak dostupných ložiskových zásob fosforu (bez kterého nelze postavit DNA..) má lidstvo pro intenzivní zemědělství jen na 30let.

Celkově je tedy znečištění plastovým odpadem spíše jen jakýmsi viditelným stigmatem daleko obludnějšího problému lidmi navozené ztráty stability planetárního metabolického systému.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

V. Kolman 15.12.2020 6:49

Děkuji, nechci "chaluhovou" ekologickou tašku, ani polyethylenové (a už vůbec ne igelitové!) tašky na pár použití.

Mnozí "mlaďoši" mě nejspíš nazvou staromilcem, ale néšť.

Již přes 50 let používám několik látkových tašek ke své úplné spokojenosti. Pohodlně se v nich nosí zboží, dají se bez problémů vyprat a kromě nevelké pořizovací ceny dále už nic nestojí, po použití se dají složit do malého obdélníčku a čekají v kapse na další použití.

Proč nepoužívat i nadále staré osvědčené výrobky, pokud nové výrobky nejsou výrazně lepší?

L. Novák 15.12.2020 1:21

Propaganda Greenpeace. Děkuji, nechci. Rv